30.8 C
Ankara
Salı, Ağustos 9, 2022
Ana SayfaZımba İçerik15 Temmuz Darbe Girişimi Hakkında Yansımalar

15 Temmuz Darbe Girişimi Hakkında Yansımalar

15 Temmuz Darbe Girişimi hakkında yapılan açıklamalar ve yayınlanan bildirilerin tamamı sizler için bir araya getirildi. Tüm öne çıkan kurum ve kuruluşların yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından yayınlanmış olan tüm ilgili medya içerikleri; 15 Temmuz 2019 tarihi için bir hafta önce ve bir hafta sonrasını kapsayacak paylaşımları içermektedir.

MÜSİAD 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ AÇIKLAMASI

15 Temmuz’da Türk Milleti Darbeleri Tarihe Gömmüştür

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 15 Temmuz Darbe Girişimi ‘nin üçüncü yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı

Kaan, açıklamasında şunları kaydetti:

Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçen ve Türk Milleti’nin; tüm dünyaya demokrasi dersi verdiği 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi ‘nin üzerinden üç yıl geçti.

Bu üç yıllık süreçte, Türk Silahlı Kuvvetleri ve devletin çeşitli kademelerine sinsice sızan FETÖ mensupları, büyük bir titizlikle tasfiye edilirken, devletimizin mücadelesi halen kararlılıkla devam etmektedir.

15 Temmuz gecesi milletimiz, hiçbir bahanenin ardına gizlenmeden ve genç, yaşlı, kadın, erkek demeden darbecilerin karşısına çıkarak; canı pahasına vatanını müdafaa etmiş ve FETÖ mensupları hain emellerine ulaşmasına izin vermemiştir.

Aziz Milletimizin menfur saldırıların yaşandığı 15 Temmuz gecesi canını ortaya koyarak sürdürdüğü mücadele; tüm dünyanın sahiplenmesi gereken örnek bir demokrasi mücadelesidir.

Hali hazırda güçlü demokrasi geleneğine sahip olan Türk Milleti, önemli bir demokrasi dersi verirken 15 Temmuz köklü bir zihniyet değişiminin de ilk adımı olmuştur.

Bu süreçte, içeriden ve dışarıdan ülkemize yönelecek saldırılara karşı birlik içinde ve güçlü durmanın önemini bir kez daha idrak ettik ve tüm fikri ayrılıkları bir kenara bırakarak vatan müdafaası ortak şuuruyla kenetlendik.

MÜSİAD’ın Yeri Her Zaman Devletinin ve Milletinin Yanıdır

Dünyanın en yaygın ve etkin STK’sı olan MÜSİAD; her zaman ve her koşulda milli iradeden yana olmuş, onu zedeleyecek her girişimin karşısında durmuştur.

15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından da tavrını net bir şekilde ortaya koyan MÜSİAD, hiç vakit kaybetmeden milletin ve devletin yanında yer aldığını açıklayarak; milletimizin bu demokrasi mücadelesini, tüm dünyaya anlatmaya girişmiştir.

MÜSİAD olarak üç yıllık süreç boyunca, gittiğimiz her ülkede ve memleketimizin birçok noktasında; demokrasinin belirli bir zümre için değil, toplumun her kesimi için elzem olduğunu ifade ederek bu mücadele içerisinde fiilen yer aldık.

Şehitlerimizin kanıyla kurduğumuz; birçok zorluk ve fedakârlıkla bugünlere getirdiğimiz ve Güçlü Türkiye hedefiyle geleceğe yürüyen ülkemizin başta terör örgütleri olmak üzere, hiçbir dış müdahale ile sarsılmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz.

Bu vesileyle, 15 Temmuz’un üçüncü yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti yaşadığı sürece minnetle anılacak olan 15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor; gazilerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.”


Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün tarafından yayınlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı

Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Milli mücadele ruhunun önemine değinen Emin Üstün, şunları söyledi: 

“Ülkemiz 15 Temmuz 2016 yılında çok büyük bir darbe tehlikesiyle karşı karşıya kalmış; milletimizin iradesi ve birlikteliğiyle hain kalkışma sonuçsuz bırakılmıştır. FETÖ’cü hainlerin millet iradesini hiçe sayarak TBMM’yi bombaladığı; üzerimizde uçurdukları savaş uçaklarıyla milleti yıldırmaya çalıştığı o karanlık gece, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde halkımızın direnişi, sağlam duruşu ve millî iradeye inancıyla amacına ulaşamadı.

Ülkenin bütünlüğü ve refahı için tek yumruk olmayı başarabilen tüm vatandaşlarımız bu uğurda korkusuzca meydanlara çıktı. Kendisini tankların önüne atan, uçaklar kalkamasın diye tarlasını yakan, darbeciler geçemesin diye özel aracını yola bırakan ve bu milletin parlak geleceğine gölge düşürmek isteyenlere büyük bir kahramanlıkla karşı koyan herkesi tarih boyunca bu millet anacaktır.

15 Temmuz’da Sayın Cumhurbaşkanımızın halka seslenişiyle ülkesinin müdafaası için meydanlara çıkan milletimiz, canı pahasına FETÖ terör örgütüyle mücadele etmiştir. Dünya, ülkemize karşı yapılan hain saldırılarda milletimizin nasıl bağımsızlığına düşkün olduğunu ve el ele verdiği takdirde en zorlu şartlarda dahi saldırıların üstesinden nasıl gelebildiğini görmüştür.

TSK içindeki hain FETÖ yapılanmasının mensuplarının sokaklarda vatandaşların üzerine tanklarla yürüyüp ateş ettiği; 15 Temmuz darbe girişimi ‘nin yıldönümü gerek Meclis, gerekse Türkiye’nin dört bir yanında yapılan etkinlikler ile anılıyor.

Üçüncü yılında olduğumuz 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü; vesilesiyle yaşanan elim olaylar neticesinde şehit düşmüş vatan evlatlarına Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize de şükranlarımızı arz ediyoruz. Verdikleri mücadelenin, gerçek hayat olan ebedi alemde daha güzel makamlar olarak karşılarına çıkmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.”


Türkiye İmsad’dan ’15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü’ Açıklaması

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan:
“15 Temmuz, birlik ve beraberliğimizin simgesi oldu”

’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ dolayısıyla açıklamada bulunan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Toplumumuzun tüm kesimleriyle cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıktığı 15 Temmuz, birlik ve beraberliğimizin simgesi haline geldi” dedi.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD (İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ülkemizin bütün kesimlerinin demokrasiyi savunarak önemli bir sınav verdiği 15 Temmuz’un üçüncü yıldönümünde, darbe girişimine karşı mücadele verirken yaşamını yitiren şehitlerimizi bir kez daha minnet ve rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.”

Toplumun zorlu bir süreçten güçlenerek çıktığını vurgulayan Ferdi Erdoğan, “Birlik ve beraberlik içinde, ortak hedeflere, ortak bir bilinçle hareket eden Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir zorluk yoktur. Türkiye inşaat malzemesi sanayicileri olarak faaliyetlerimizi, daha güçlü bir ekonomiye ve refaha sahip özgür bir Türkiye’ye katkıda bulunmak amacıyla sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.


Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan ELMAS ” 15 Temmuz Görüş Metni “

Üç yıl önce yaşanan ve unutmayacağımız 15 Temmuz hain darbe girişiminde milletimiz gerçek kutlu direniş öykümüzü yazdı. 15 Temmuz, Türk Milleti’nin boyun eğmez ruhunun diriliş destanıdır; tüm cihana her vakit kenetlendiğimizi, bizi asla ayrıştıramayacaklarını bir kez daha anlattık.

Milli iradeye hep birlikte sahip çıktık. Bu vesileyle bir kez daha darbeye karşı durmak için şehit düşen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Allah bu millete bir daha böyle acılar yaşatmasın…

Ülkemizin yüz yüze kaldığı tehdide bedenleriyle siper olan şehitlerimize ve gazilerimize karşı iş alemi olarak bizlerin de sorumlulukları var. Bu doğrultuda 15 Temmuz’un devamı olan ekonomik saldırılara karşı inançla karşı durmaya çalıştık. Siyasi irade ile birlikte iş dünyası olarak Türkiye’nin ekonomisini ayakta tutmaya gayret ettik. Ülke olarak son bir yılı zorlu ekonomik şartlarla geçirdik. Enflasyon, kur baskısı gibi zorlu mücadeleler verdik. İkinci yarıdan itibaren yavaş yavaş piyasalarda rahatlama olacağını göreceğiz. 2020’den itibaren tekrar büyüme ivmesi yakalayacağız. Ülkemizi daha güçlü bir ekonomi ve daha zengin bir Türkiye hedefine hep birlikte taşıyacağımıza inanıyorum.

Altan Elmas ” 15 Temmuz Görüş Metni ” Devamında

Bu kapsamda yaşananların tekrarına izin verilmemesi, ülke ve gelecek için daha büyük değer üretilmesi, bir gün öncesinden daha iyi olmak üzere yorulmadan ve kararlılıkla iş dünyasının çalışmalarına devam etmesi gerekiyor. Sur Yapı olarak Türkiye’ye güvenimiz zor zamanlarda bile sarsılmadı. 15 Temmuz sonrasında işimize dört elle sarıldık, gayretlerimizi iki katına çıkardık.

Her hangi bir değişim olmadan yatırımlarımıza devam ettik. Şantiyelerimiz, alışveriş merkezlerimiz, enerji santrallerimiz çalışmaya devam etti. 15 Temmuz sonrasında Sur Yapı olarak, İstanbul’da 8 konut projemizin lansmanını yaptık, projelerimizi teslim ettik. Bursa’nın son yıllardaki en büyük yatırımını hayata geçirdik, Sur Yapı Marka AVM nin açılışını yaparak istihdam sağladık.

15 Temmuz sonrasında önemli projelere yatırım kararları aldık. Dünya’nın sayılı, Avrupa ve Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesine 15 Temmuz’un hemen sonrasında start verdik. Antalya’da 8 milyar TL’lik dev bir yatırımı yüklenmekten çekinmedik. Bu projeyle 93 blokta 1500 işçi ile 24 saat çalışıyoruz. Antalya projemiz 2023 hedefleri doğrultusunda en büyük yatırım hamlemizdir. Antalya’ya yeni bir şehir inşa ediyoruz ve bu yıl sonunda 20 binden fazla kişinin yaşayacağı ilk etabın teslimlerine başlayacağız. Yine 15 Temmuz sonrasında enerji grubumuzun bünyesinde Mersin’de iki rüzgar enerji santralini (RES) aktif hale getirdik.

Biz, asla diz çökmeyen bir milletiz. Böyle bir milleti tanklar, mermiler, bombalar, tehditler ve tecritler yıldıramaz. Allah millettimize bir daha böyle acılar yaşatmasın, birlik ve beraberliğimizi kerim kılsın. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günümüz kutlu olsun.


Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş

Demokrasi mücadelemizi dünyaya anlatmak için önemli sorumluluklarımız var

15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında görüşlerini belirten Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, “15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti. Bu darbeye asker, devlet görevlileri veya belirli bir statü grubu değil, öncelikle halk müdahale etti. Türk halkı darbecilere karşı, tarihte eşine az rastlanır korkusuz ve kararlı bir duruş sergiledi. Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostluğun ve kültürel bağların pekişmesi adına 10 yıldır dünya çapında faaliyetler yürüten enstitümüzün; halkımızın bu demokrasi mücadelesini dünyaya anlatmak adına önemli bir sorumluluğu var. Hain girişimin üçüncü yılında dünyanın 15 farklı ülkesinde demokrasi mücadelemizi geniş kitlelerle buluşturduk. “dedi.


Tim’den 15 Temmuz Şehitlerine Özel Anma

15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) anma töreni düzenledi. Tören kapsamında TİM Demokrasi ve Milli Birlik Fidanlığı’na 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Şehitleri anısına fidan dikimi gerçekleştirildi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde, TİM Başkanı İsmail Gülle, TİM Yönetim Kurulu Üyeleri, Birlik Başkanları, İnovaTİM ekibi ve İhracatçıların katılımı ile Dış Ticaret Kompleksi’nde bulunan TİM Demokrasi ve Milli Birlik Fidanlığı’na şehitler anısına fidan dikimi gerçekleştirdi. 15 Temmuz’da Türkiye’nin birlik, beraberliği ve ülkenin bekası adına gözünü kırpmadan Şehit düşen her Kahramanımız adına bir çınar fidanı dikilirken, her fidanın yanına da Şehidimize dair bilgiler ve Şehitlerimizi ölümsüzleştiren hayat hikayelerinin yer aldığı karekodlu plakalar yerleştirildi.

Törende konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Şehitlerimiz için diktiğimiz fidanlar; yine gölgesinde büyüyecekleri Bayrağımızın altında, Şehitlerimizin hatırasını ilelebet yaşatacaktır” dedi.

Türkiye demokrasisi ve ekonomisinin bugün ulaştığı noktada Türk Halkının destansı kahramanlığının payının büyük olduğunun altını çizen İsmail Gülle şöyle devam etti: “Artık Türkiye 15 Temmuz’dan önceki Türkiye değil. Darbeyi, çıplak elleri ile püskürten, şehadeti şeref sayarak ölümün üzerine giden bu milleti, yolundan döndürecek hiçbir güç yok. Bu hain teşebbüsün ardından Türkiye gerek siyasi, gerek askeri, gerekse ekonomik anlamda hızlı bir şekilde atılımlarına devam etti. Türk ticaret diplomasisinin saha neferleri ihracatçılar olan bizler,bu hain teşebbüsün direkt olarak gelişen ve büyüyen Türkiye’yi hedef aldığını gayet iyi bilmekteyiz.Türkiye artık ihracatta büyük atılımlar yapan savunma ve havacılıktaki başarıları başta olmak üzere teknolojiyi artık sadece kullanan değil; onu üretebilen, modernize edebilen ve ihraç edebilen bir ülke olma yoluna girdi. Biz de ihracatçılar olarak 2019 yılında yeni bir misyon ve vizyon ortaya koyduk.”Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” diyerek çıktığımız yolda, bizler de 5G vizyonunu; yani, Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi,Güçlü İhracat, Güçlü İnsan Kıymetleri ve Güçlü İhracat Altyapısı mottolarını oluşturduk.Artık Türkiye Vatandaşından iş dünyasına, siyasete ve ordusuna kadar milli iradenin tüm süreçlerde hakim olduğu; gelecekte içeriden ve dışarıdan kimsenin, Türkiye’nin geleceğine ve kaderine müdahale etmeye cesaret edemeyeceği, bir döneme girmiştir.”


Enerji Bakanı Fatih Dönmez ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen 15 Temmuz Açıklaması

Fatih Dönmez:

“Din adamlarımız, dinimizi bize en doğru şekilde anlatmalı”

15 Temmuz demokrasi ve özgürlük şehitleri anısına Çengelköy’de düzenlenen programda yaptığı konuşmada “Şehitlerimizin üzerimizde hakkı kalmaması, bir daha 15 Temmuzları yaşamamamız, ihanet şebekeleri ve çetelerine fırsat vermememiz için en az o günkü kadar milli birlik ve beraberlik içinde olmak mecburiyetindeyiz. Benzeri ihanetleri pek çok kez yaşamış bir milletin evladı olarak, başka ad ve kisveler altında da bize sokulabilirler. Uyanık olacağız” diyerek bu konuda din adamlarına büyük bir sorumluluk düştüğünü kaydeden Enerji Bakanı Fatih Dönmez, din adamlarını göreve çağırdı.

“Siyasetçiler, öğretmenler ve milletin her ferdine çok iş düşüyor”

Dönmez, konuşmasında şunları kaydetti:

“Öğretmenlerimize, çocuklarımıza vatan ve millet sevgisini, milli birlik ve beraberliği, Cumhuriyet ve demokrasi aşkını anlatmak konusunda büyük iş düşüyor. Siyasetçilere bu ihanet şebekeleriyle birlikte yol almamak adına büyük iş düşüyor. Milletin her ferdine büyük iş düşüyor. Aksi halde, şehitlerimizin anısına ihanet etmiş oluruz.”

Hilmi Türkmen:

“15 Temmuz’u unutmadık. Unutturmayacağız”

“15 Temmuz’a giden süreci ve 15 Temmuz’un ardından doğan aydınlık günlerin nasıl açıldığını gençlerimize ve çocuklarımıza unutturmama adına ’15 Temmuz’u unutmadık. Unutturmayacağız’ sloganını zihnimizden ve kalbimizden çıkamamamız gerekiyor” diyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, konuşmasında şunları söyledi:

“15 Temmuz gecesinde Türkiye’nin her köşesinden seve seve vatanı uğruna adeta cepheye koşarcasına meydanlara koşan aziz şehitlerimizin mensubu bulunduğu bir vatanın evlatları olarak bu hasletimizi devam ettirmek durumundayız. Milletimizin her ferdine düşen en önemli vazife budur. Çengelköy 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi’ni darbe girişiminin ilk yıldönümünde açmıştık. Millet olarak bu hain kalkışmayı ve bu kalkışmayla canı pahasına mücadele eden aziz şehirlerimizi unutmamamız gerektiğini bu anıt çeşme ile vurgulamıştık. Üsküdar’ımıza ve Çengelköy’ümüze çokça yakışan bu eserin altında kıyamete kadar aziz şehitlerimizle buluşmayı ve bu çeşmeden aziz şehitlerimize şifa akmasını niyaz ediyoruz.”

ZIMBA İÇERİK bölümüne erişmek için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR