2019 Yerel Seçimleri “Seçim Özel”

0
262

2019 Yerel Seçimleri Gündem Özel bölümünde mercek altına alınıyor. Hiçbir yerde bulamayacağınız detaylı bilgileri Türkiye Gündemi üzerinden takip edebilirsiniz. Seçim gündemi değişene kadar anlık gelişen tüm bilgiler haber güncellemesi ile sizlere aktarılacaktır. 2019 Yerel seçimleri Türkiye’nin Gündeminden çıkana kadar gelişmeler aktarılmaya devam edecektir.

Bu haberimizde “Seçimler ile ilgili kısa haberlerin” yanı sıra Ak Parti, CHP, MHP, HDP’nin seçimde kazandığı iller ve ilçeler, seçimler ile ilgili açıklama yapanlar, seçimdeki geçersiz oylar ve oylara yapılan itirazlar yer alacaktır. Sandıktan haberler, seçim açıklaması özetleri, seçimden notlar üzerine ilgi çekici bilgilere ulaşacaksınız. Ak Parti, MHP ve CHP’nin İstanbul’da kazandığı ilçeler ile birlikte, HDP’nin güneydoğuda kaybettiği iller hangileri hepsine erişeceksiniz. Nebulaturkiye.com seçimi tüm önemli detayları ile sizlere sunuyor.

Yerel Seçimlerde Cumhur İttifakı %52 oranında oy almayı başarmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 Yerel Seçimleri ile beraber 15. Seçim zaferini kazanmıştır. Yurt dışından zafer sonrası tebrikler gelmeye başlamıştır. Ak Partinin zaferini Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic kutlamıştır. Bosna Hersek, Pakistan, Kosova, Arnavutluk ve Filistin gibi ülkelerin yetkilileri de seçim dolayısı ile Erdoğan’ı kutlamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi Devlet Bahçeli’de seçim sonrası yaptığı açıklamada; zafer dolayısı ile mutlu olduklarını dile getirirken Ak Parti ve MHP arasındaki işbirliğinin Cumhur İttifakı ile devam edeceğini vurgulamıştır. Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrası Bahçeliyi aradığını ve MHP mensuplarını çalışmalarından dolayı tebrik ettiğini belirtmiştir. 2019 seçimlerinde Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de ise MHP’li belediye seçimi kazanmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi son seçim sonuçları ile 8 olan MHP’li belediye sayısını 11’e çıkarttığı görülmüştür.

Sandıktan Dikkat Çeken Kısa Haberler

2014 senesinde Giresun ve Zonguldak Cumhuriyet Halk Partisindeyken 2019 Yerel Seçimleri sonucunda Giresun Cumhur İttifakı, Zonguldak ise Ak Parti tarafından kazanılmış iller olmuştur.

2019 seçim sonuçlarına göre Türkiye’de belediye başkanı olarak görev yapacak bayan sayısı halk tercihi ile 4 il olarak belirlenmiştir.

Ak Partinin seçimlerde kazanmış olduğu büyükşehir belediyeleri; Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Trabzon, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa olmak üzere 15 belediyedir. İstanbul ise seçime hile karıştığı gerekçesi ile Chp ve Ak Parti arasında kalmıştır. Yüksek Seçim Kurulu ve itirazlar sonrası hangi partide olacağı kesinleşecektir.

2019 Yerel Seçimleri ile ilgili yapılan açıklamaların özetleri

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım;

“CHP ve HDP işbirliği yapmıştır. CHP kazandığı yerlerde HDP’ye koltuk verecektir. Seçimin kaybedeni HDP’dir. Saadet Partisi Necmettin Erbakan’ın kemiklerini sızlatmaktadır.  Seçimden “erken seçimi” tercih edecek bir sonuç çıkmamıştır. Cumhur İttifakıyla, MHP ve AKP arasında mükemmel bir işbirliği olmuştur ve bu işbirliği de artarak devam edecektir.”

Ak Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin;

Seçim sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada “Ankara’da çok sayıda sandıkta seçim sonuçlarına tesir edecek şekilde geçersiz oylara şahit olduk, sandıkların ve birleştirme tutanaklarının takipçisi olacağız ve Ankara’da 25 ilçenin seçim sonuçlarına itiraz edilecektir”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli;

“Yeni kapı ruhunun inançlı bir şekilde yola devam edeceğini herkes bilmelidir. Seçim bitmiştir konu kapanmıştır. AKP’de mesai yapmış kardeşlerimize ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. 2014 Yerel seçimleri ile bu seçimin karşılaştırıldığında bu seçimi bereketli görmekteyiz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım;

İptal edilen oyların sayısının fazladır ve bu oyların sonucu değiştirebilecek yeterliliktedir. Karar İstanbullu vatandaşlar tarafından verildi kazansam da kazanmasa da verilen ve verilmeyen oylara teşekkür ediyorum. Kazanamadığım takdirde tebrik etmesini bilirim. Rakip aday İmamoğlu 25.000 fazla oy almıştır ve şu anda önde gözükmektedir.

Ekrem İmamoğlu, 2014 seçimlerini örnek veriyor ancak bu örnekte bir nokta eksiktir. Yıldırım açıklamasının devamında; 2014 iptal oyları ile ilgili olarak ” İptal oylar 440.000 aradaki fark 660.000’dir. İptal oyların tamamı yazılsa bile bir değişiklik olmayacaktır. Burada ise 319.500 iptal edilen oy var aradaki bu rakam farkın tam 10,5 katı ediyor. Bu sonuca etki edebilir. Fark 25.000’dir usulsüzlük, yanlışlık, hatalı girişler vardır. Bunlarında tespitleri yapıldı”.

Ayrıca “31.136 sandık olduğu, her sandıkta 1 oy yanlış yazılmış olsa bunun 31.136 olduğunu, bununda aradaki farktan daha fazla olduğunu ve sonucu değiştirebileceğini belirtmiştir.” Bundan sonraki süreci yönetecek olanın seçim kurulu olduğunu ve mazbatanın, YSK tarafından kime verilirse başkanında o kişi olacağını belirtmiştir.

YSK Başkanı Sadi Güven;

“İtiraz süreci başladı. İlçe seçim kurullarının 2 günlük karar verme süreleri var. YSK’ya itiraz için gelinmesi durumunda ise süre 3 gündür. %80 üzerinde evrak bilgisi siyasi partilerle paylaşılmıştır.” Salı günü itirazların yapılabileceğini açıkladı.

Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak;

Seçim sonuçlanmadan 3870 oy ile İstanbul’u kazandıklarını açıklamıştır.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz

Açıklamasında CHP’ye teklifte bulunmuştur. “Madem öndesiniz, endişeniz yoksa gelin kameralar kurulsun, halk izlesin, gerçek neyse o çıksın ortaya” demiştir. Açıklamasının devamında “Yangından mal kaçırmıyoruz, sizde kaçırmıyorsanız bu çağrıya yanıt verin” demiştir.

İtirazlar sonucunda yeniden oyların sayılması, geçersiz oyların sayılması ve yazım hatalarının düzeltilmesi durumunda İstanbul’da seçimi Ak Partinin kazanacağını açıklamıştır.

Ayrıca Yerel seçimler ile ilgili Kemal Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekrem İmamoğlu, Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulunan isimler arasındadır.

Seçim Üzerine Notlar

Kazanılan ve Kaybedilenler

Ak Parti 40 il kazanmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi 11 il kazanmıştır.

Seçimlerde Bağımsız olarak 1 il kazanılmıştır.

Seçimlerde Ordu, Bursa, Gaziantep, Malatya AKP’nin aldığı iller arasındadır.

CHP seçimlerde Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Eskişehir, Hatay, İzmir, Mersin, Muğla ve Tekirdağ illerini kazanmıştır.

CHP 2019’daki seçimde Çatalca ve Silivri’yi kaybetmiştir.

Bu seçimde Ak Parti, 4 ili Halkların Demokratik Partisinden almıştır.

MHP, seçimlerde Kastamonu ilini Galip Vidinlioğlu ile kazanmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul’da Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sarıyer, Şişli ilçelerini almayı başarmıştır.

Yerel Seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi 149 ilçe belediyesi ve 75 beldede başarılı sonuç elde etmiştir.

Ak Parti, seçimlerde Denizli ilini Osman Zolan ile kazanmıştır.

Mahalli ve İdari seçimlerde Erzincan, Kütahya ve Bayburt Milliyetçi Hareket Partisinin kazandığı iller arasındadır.

Ak Parti 2019 seçimlerinde İstanbul’da; Beyoğlu, Bahçelievler, Çekmeköy, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Pendik, Zeytinburnu, Üsküdar, Ümraniye, Tuzla, Şile, Sancaktepe, Esenler, Çatalca, Eyüpsultan, Fatih, Başakşehir, Bayrampaşa, Beykoz, Sultanbeyli, Arnavutköy Sultangazi, Bağcılar ilçelerini kazanmıştır.

CHP 2019 seçimlerinde İstanbul’da; Avcılar, Adalar,  Ataşehir, Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sarıyer ve Şişli ilçelerini kazanmıştır.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) oylama sonucunda Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van, Hakkâri, Kars, Iğdır’ı almıştır.

Ankara’da Gölbaşı, Etimesgut ve Polatlı ilçelerini MHP almıştır.

2014 seçimlerinde MHP’de olan Isparta 2019 Yerel Seçimlerinde kaybedilmiştir.

HDP; 2014’ten bu yana elinde bulundurduğu Ağrı, Bitlis, Şırnak, Tunceli, Bingöl ve Muş’u kaybetmiştir.

Kutlamalar

Yerel seçimlerde Hakkâri’nin Çukurca, Derecik ve Şemdinli ilçelerini AKP’nin alması ile halk sokaklarda kutlamalar yapmıştır. Ak Partinin kazanması dolayısıyla Adıyaman, Bursa, Hatay, Şanlıurfa illerinde de yine vatandaşlar tarafından coşkulu kutlamalar gerçekleştirilmiştir.

Başarılar

Cumhur ittifakı Aksaray, Bayburt, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Kastamonu, Kütahya, Kilis, Nevşehir, Rize illerinde rekor kırmıştır.

Ak Partinin kazandığı büyük şehirler içerisinde Trabzon ili, en yüksek oy alınarak kazanılan 5. İl olmuştur.

Kırklareli ilinde Bağımsız aday en yakın rakibi MHP’li adayı 300 oy farkla geçerek seçimi kazanmıştır.  

HDP’nin kalesi olarak tabir edilen Şırnak ilinde bu seçimlerde Ak Parti birinci parti olarak çıkmıştır.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Ak Parti; 16 Büyükşehir, 24 İl belediyesi, 538 ilçe Belediyesi, 200 belde Belediyesi olmak üzere 778 belediye kazanmış gözükmektedir.

Kilis’in Elbeyli ilçesinde yaşayan 93 yaşındaki Ali Hamurlu isimli muhtar adayı 2019 seçimlerini de kazanarak yine muhtar seçilmiştir. Ali Hamurlu 1978’den beri Güvendik köyünün muhtarlık görevini yürütüyor.

Yapılan ittifak kapsamında MHP, il belediyelerinde önceki dönemlere göre yüzde 50 daha fazla başarı elde ederek sayısını arttırmıştır.

İl sayılarına göre bakıldığında Cumhur İttifakı 51 il kazanırken, Millet İttifakı 20 il, HDP 8, TKP ve Bağımsız 1 il kazanmıştır.

TÜMFED Başkanı ve Siyavuşpaşa Mahalle Muhtarı Selami Aykut 2019 Yerel Seçimlerinde açıklanan resmi sonuçlar ile tekrar Muhtar seçildi.

2019 Yerel seçimlerinde 81 ilin 51 tanesi Cumhur İttifakı tarafından kazanılmıştır.

Kayseri’de 4 dönem ilçe belediye başkanlığı yapmış olan Memduh Büyükkılıç adaylığını koymuş olduğu Kayseri Büyükşehir Belediye başkanlığını kazanmıştır.

İstanbul’un büyük ilçelerinden birisi olan Silivri, MHP tarafından kazanılmıştır.

Alınan ilk sonuçların neticesinde Cumhur İttifakı 682 ilçede, Millet İttifakı 210 ilçede başarılı olmuşlardır. Kalan siyasi parti ve bağımsız adaylar ise 81 ilçede başarılı sonuç elde etmiştir.

Kırıkkale’nin Delice ilçesinde 1679 seçmen %85 ile Turgut Özden, Rize Güneysu’da 2994 seçmen %84 ile Rıfat Özer rekor oy almıştır.

MHP seçimlerde Manisa’yı elinde tutmayı başarırken, Adana ve Mersini kaybetmiştir.

Seçimlerde Doğu’da Ağrı, Bitlis ve Şırnak HDP’den Ak Partiye geçen belediyeler olmuştur.

Dikkat Çekenler

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener yapmış oldukları ittifak dolayısı ile oy kullandığı sandıkta kendi partisine oy veremedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Ak Partili Binali Yıldırım ve CHP’li Ekrem İmamoğlu 31 Mart seçimlerinde kesin sonuçlar açıklanmadığı halde karşılıklı olarak belediye başkanı olduklarını ilan etmişlerdir.    


2019 seçimlerinde, seçim kaynaklı sebepler dolayısı ile bazı yaralanma ve ölümler gerçekleşmiştir.  

Televizyonlardan yapılan seçim açıklamalarına göre Reuters Haber Ajansı’nın Ak Parti üzerine algı operasyonu yapıldığı belirtilmiştir.

Seçim sandıkları açıldıkça Iğdır’da liderliği ele alan MHP, açık ara farkla giderken seçim HDP tarafından kazanılmıştır.

Yapılan incelemeler ve açıklamalar doğrultusunda İstanbul’da 319.000 geçersiz oy tespit edilmiştir.

Tunceli ilinde Ovacık Belediye Başkanı olan Türkiye Komünist Partili Fatih Mehmet Maçoğlu, 2014’te HDP’nin kazanmış olduğu Tunceli’yi 2019 yılında HDP’den alarak belediye başkanı olmuştur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerin resmi sonuçları açıklanmadan Ankara’da balkon konuşması yapmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi seçimi kazandıklarını belirtirken, Anadolu Ajansının sandık sonuçlarıyla ilgili verilerde güncelleme yapmaması yönünde tepkili açıklamalarda bulunmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi bu seçimlerde büyükşehir belediyesi olarak bir tek Manisa’yı kazanmıştır.

İl ve Büyükşehir belediyelerinin toplamında Ak Parti 9 sayı geriye giderken Cumhuriyet Halk Partisi bu sayıyı 7 arttırmış oldu.  

Yerel Seçimle ilgili gelişmeler

Ekrem İmamoğlu, seçim sonuçları açıklanmadan büyükşehir belediye başkanı olduğu gerekçesi ile Ankara’da Anıtkabir’i ziyarette bulundu ve Anıtkabir defterine yazı yazdı. Anıtkabir defterinde yazdıklarının en altına da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı şeklinde ünvan belirterek imza atmıştır. Gazetecilerde bu durumu fotoğraflayarak medyaya yansımasını sağlamıştır. Recep Tayyip Erdoğan ve Hulusi Akar bu konuda açıklamalarda bulunurken Anıtkabir Özel Defteri kaldırılmıştır. İmamoğlu; “defteri kaldırmışlar ise gider bir daha yazarız” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Oyların yeniden sayılması yönünde yapılan itiraz kapsamında; Kırklareli’nde sayım sonrası Bağımsız Aday Mehmet Kesimoğlu en yakın takipçi parti MHP’yi 112 farkla geçerek başkan seçilmiştir.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde CHP’nin 2 oy farkla kazandığı ve itiraz edildikten sonra sandıktan Ak Parti’nin 3 oy farkla kazanan olarak çıktığı belirlenmiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi, seçimde kazandığı iller için teşekkür ziyaretlerinde bulunacağını belirtmiştir.

Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç mazbatasını aldı.

MHP, İstanbul’daki seçimlerin iptali için YSK’ya başvuruda bulundu.

Ak Parti’den, Maltepe ilçesi için İptal Başvurusu yapıldı.

Maltepe’de ilçe birleştirme tutanaklarının usulüne uygun düzenlenmediği gerekçesi ile Ak Parti tarafından YSK’ya (iptal) başvuruda bulunuldu. Yapılan İptal başvurusu için YSK’dan red kararı geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Seçim Kurulu tarafından verilen mazbatasını aldı.

Ekrem İmamoğlu’na il seçim kurulu tarafından mazbata verilmesi bir çok tepkiye neden oldu.

Ekrem İmamoğlu adliyeye gittiğinde kavga çıktı.

Ekrem İmamoğlu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başlamıştır.

Recep Tayyip Erdoğan; Ak Parti’nin Kızılcahamam kampında seçim ile ilgili konuştu. Konuşmasında “Çok ciddi bir organizasyon var, Banka memurları sandık başlarında görev almıştır, tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz seçim sonuçlarına itirazlarımız sürüyor” dedi.

2019 Yerel Seçimleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ekrem İmamoğlu tarafından kazanılmış ve göreve başlamıştır.

MHP ve Ak Parti’nin yapmış olduğu itirazların değerlendirilmesi sonucunda YSK tarafından verilen kararda İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin iptaline ve 23 Haziran’da seçimin yeniden yapılmasına karar verildi.

Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ve Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım, Fox Tv ekranlarında karşı karşıya geldi. Moderatörlüğü İsmail Küçükkaya‘nın yaptığı Tarihi Buluşma 16 Haziran 2019 Pazar günü gerçekleştirildi. Program süresi sona erdikten sonra tarafların karşılıklı anlaşması üzerine 1 saat daha kadar uzatılmıştır.

2019 Yerel Seçimlerinin öncesine ait tüm bilgilere ulaşmak için diğer haberimize göz atabilirsiniz. TIKLA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin