2019 Yerel Seçimleri “Seçime Doğru”

2019 Yerel Seçimleri ile ilgili Büyükşehir adayları ve Notlar... Seçimlerde adı bilinen adayların son durumları...Yerel seçime kaç siyasi parti katılacak ve adayların durumları...

1
433

Türkiye’nin Seçim Gündemi

31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan 2019 Yerel Seçimleri için geri sayım başladı…Mahalli idareler seçimleri için ülke genelinde çalışmalar hızla devam ediyor. Halk tabiri ile yaklaşan yerel seçimlerde siyasi partiler stratejileri ve çalışmalarına hız vermiş olarak kalan zamanı tamamlamayı hedefliyor. Yaklaşık olarak büyükşehir statüsünde 30 il değerlendirilerek belediye başkanı, encümen ve muhtarlar seçimde mücadele verecek.

Yerel seçime kaç siyasi parti katılacak?

Türkiye genelinde 2019 yerel seçimleri için Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İyi Parti ve Halkların Demokratik Partisi gibi öne çıkan partilerin yanı sıra katılan toplamda 12 siyasi parti tarafından katılım sağlanacaktır.

İstanbul’daki favori adaylar kimler?

İstanbul’da Ak Parti ve Cumhuriyet Halk Partisinin adayları belli oldu…AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım olarak tercih edilmiştir. CHP’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu olmuştur. Seçimler ile ilgili farklı anket ve araştırma şirketleri tarafından yapılan çalışmalar göreceli sonuçları ortaya çıkartmıştır. Bazı anket şirketlerine göre Ekrem İmamoğlu ön planda gözükürken bazılarında ise Binali Yıldırım tarafından başarı elde edileceği belirtilmiştir.

Ankara’daki favori adaylar kimler?

Ankara’da Ak Parti ve Cumhuriyet Halk Partisinin adayları belli oldu…AKP Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki olarak tercih edilmiştir. CHP’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş olmuştur. Seçimlere dair yapılan farklı araştırmalarda Mehmet Özhaseki’nin üstün başarı elde ettiği gözlemlenirken bazı araştırmalar da ise Mansur Yavaş ön planda gözükmektedir.

Yerel seçim sürecinden tuhaf notlar

Yerel seçimlerde MHP tarafından aday gösterilmeyen Mersin Büyükşehir Belediye başkanı Burhanettin Kocamaz partisinden istifa etti.

MHP’den istifa sonrası İYİ Parti saflarına katılan Burhanettin Kocamaz il başkanı tarafından dosyanın 17:00 sonrası YSK’ya teslim edilmesi dolayısı ile aday olamadı.

İyi Parti kanadında aksayan adaylık sonrası Burhanettin Kocamaz tarafından Demokrat Parti tercih edildi ancak il seçim kuruluna verilen dilekçeler ile DP adaylığına itirazda bulunuldu.

Medyada çıkan bir çok farklı habere rağmen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yılmaz Büyükerşen tekrar aday gösterildi.

Son yapılan değişimler çerçevesinde seçim ittifaklarında farklılıklar söz konusu olmuştur. Bu farklılıklar kapsamında 44 ilde aday gösteren Ak Parti ve 7 ilde aday gösteren Mhp seçim ittifakına ait son güncel verilerin oluşmasını sağlamıştır. Millet ittifakı ise 13 büyükşehirde Chp, 10 büyükşehirde ise İyi Parti aday gösterecek.

Oylama nasıl olacak?

Türkiye’nin 2019 yerel seçimleri sırasında seçmen tarafından nasıl oy kullanacağı belli oldu… 2019 Yerel seçimleri ile seçmen büyükşehir olan illerde; Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanacaktır. Büyükşehir olmayan illerde ise İl Genel Meclis Üyeliği, İlçe Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanacaktır. Köy gibi yerlerde yaşayan vatandaşlarımız ise İl Genel Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanımı yapacaklardır.

Seçimler nerelerde olacak?

2019 Yerel Seçimleri 30 büyükşehirde, 51 il belediyesi, 922 ilçe, 32 bin 105 mahalle, 18 bin 306 köyde gerçekleştirilecektir.

Seçimlerde adı bilinen adaylar ne durumda?

Mehmet Özhaseki ve Mansur Yavaş gibi adı bilinen iki aday Ankara Büyükşehir Belediyesi için mücadele verecektir. Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu gibi iki adı bilinen aday İstanbul Büyükşehir Belediyesi için yarış içerisinde olacaktır. Yıllarca adını duyduğumuz isimlerden olan Yılmaz Büyükerşen Eskişehir Büyükşehir belediyesi için aday durumundadır. Burhanettin Kocamaz Mersin Büyükşehir Belediyesi için aday olmuştur. Muhittin Böcek ve Menderes Türel gibi iki isim Antalya Büyükşehir Belediye başkanlığı için yarışacaklar. İzmir Büyükşehirde Aziz Kocaoğlu adaylıkta yerini Tunç Soyer‘e bırakırken, Nihat Zeybekçi yine İzmir’de büyükşehir için yarışacak ünlü isimler arasında yerini aldı. Ünlü isim Cengiz Ergün Manisa’dan aday olurken İbrahim Karaosmanoğlu Kocaeli’den tekrar aday olmayı tercih etmedi. Alper Taşdelen Ankaranın Çankaya ilçesine aday olan isim olurken İstanbul Bahçelievler’de eski olan Osman Develioğlu yerini Hakan Bahadır‘a bırakmıştır. Amber Türkmen Ankara’da Çankaya Belediye başkanlığı için aday durumundadır. Muhtarlar da ise Zonguldak Karaelmas Mahallesinde Recep Şen muhtar adayı olarak çalışmalarına devam ederken İstanbul Bağcılar’da Çınar Mahallesi Muhtarı Hakan Delice aday muhtarlar arasında yer almaktadır. Daha öncede Muhtarlık görevi yapmış tecrübeli isimlerden birisi olan TÜMFED başkanı ve İstanbul Bahçelievler’de Siyavuşpaşa Mahalle Muhtarlığı görevini yerine getiren Selami Aykut 2019 Yerel Seçimlerinde tekrar aday konumundadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin