Mersin’de Burhanettin Kocamaz Aday Olamadı

Mersin'de 2019 Yerel Seçimler öncesi merkezinde Burhanettin Kocamaz'ın olduğu tuhaf olaylar gerçekleşti...Mhp'den aday gösterilmeyen ve İYİ Partiyi tercih eden kocamaz son olarak Demokrat Parti üzerinden aday olmak istedi. Yaşanan gelişmeler karşısında bağımsız olarak bile aday olamayan Burhanettin Kocamaz olayının detayları...

0
269

2019 Yerel Seçimleri öncesi Burhanettin Kocamaz ve adaylığı konusunda ilginç gelişmeler gündemi bir hayli meşgul etti. Milliyetçi Hareket Partisi tarafından 2019 Yerel Seçimlerinde Mersin Büyükşehir Belediyesi için aday olarak gösterilmeyen Kocamaz kendine farklı bir siyasi yol çizme yönünde adımlar atmıştır. MHP tarafından bir vefa bekleyen ancak adaylıkta tercih edilmeyen Kocamaz, olaylara ilk tepkisini partisinden istifa ederek göstermiştir.

Yeni Parti Arayışı

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz partisinden istifa ederek yeni parti arayışlarına girdi. MHP’den istifasından sonra diğer siyasi partilerin gözü Kocamaz’da olurken MHP Mersin için Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna‘yı aday göstermiştir. Kocamaz parti arayışını İYİ PARTİ ile noktalandırdı. Ancak istifa ve İYİ Parti tercihleri yapmasına rağmen belediye başkanlığından istifa etmemeyi tercih etti. Bu konuda çıkan bir çok söylemde sadece partisinden değil belediye başkanlığından da istifa etmesi gerektiği yönünde çok baskı oldu ancak Kocamaz büyükşehir koltuğundan vazgeçmeme hakkını kullandı.

İYİ Partiyi Tercihi Fayda Sağlamadı

Partisinden istifa sonrası İYİ Parti saflarına katılan Burhanettin Kocamaz‘ın adaylık başvurusunda sorun yaşandı. İYİ Parti’den adaylık başvurusunun YSK‘ya başvuru saati geçtikten sonra iletilmesi Kocamaz’ın adaylığının reddedilmesine neden oldu. İYİ Parti’de başvurunun son ana bırakılması ve başvuru saati geçtikten sonra YSK’ya bildirilmesi dikkatleri parti içerisine çekti. İlk tepki olarak İYİ Parti Genel Merkez, il yönetimini görevden aldı. Sonrasında yapılan açıklamalarda ise “içimizden vurulduk” ifadeleri kullanıldı.

Demokraside Çare Tükenmedi

Milliyetçi Hareket Partisi tarafından adaylıkta tercih edilmeyen Kocamaz izlediği strateji ile İYİ Parti saflarında umut aramıştı. Parti tarafından kucaklanan ancak il yönetimi tarafından yapılan hata dolayısıyla buradaki umutlarıda tükenen başkan adayı rotayı DP‘ye çevirdi. Demokraside çareler tükenmez mantığıyla yönelimlerde bulunan başkan adayının son durağı Demokrat Parti oldu.

Demokrat Parti Tercihi de Faydasız

Üst üste yaşanan problemlerden sonra Demokrat Parti adaylığında da bir sorun yaşandı. Burhanettin Kocamaz’ın Demokrat Parti adaylığına da itirazda bulunuldu. İtirazların il seçim kurulunca kabul edilmesi üzerine Demokrat Parti adaylığı da riske girdi. İl seçim kuruluna yapılan itiraz sonucu Mersin Adliyesi önünde toplanan Kocamaz destekçileri kararı beklemeye başladı ancak buradan yüzleri güldüren bir karar çıkmadı ve DP adaylığı da kabul edilmedi. Konuya ilişkin olarak Demokrat Partinin
(Yüksek Seçim Kurulu) YSK ‘ya itirazda bulunacağı bildirildi. Kocamaz ile ilgili YSK başvurusu yapan DP beklediği yanıtı da alamadı. İl seçim kurulunca verilen Burhanettin Kocamaz, DP’den aday olamaz kararına ilişkin itirazda bulunan Demokrat Parti merakla YSK kararını beklemeye başladı ancak YSK yaptığı açıklamada DP’nin bu itirazına ret kararı verdi.

Yaşananlar ve Detaylar

İYİ Parti’de evrakların İl Seçim Kurulu’na zamanında teslim edilmemesi ile yaşanan adaylık sorunu nedeniyle İl Başkanı Servet Koca görevden alındı. İYİ Parti İl Başkanı Servet Koca yerine Mezitli 1. sıra meclis üyesi aday adayı Alican Özbayrak atandı.

İyi Parti’de Bu İlk Değil

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesinde İYİ Parti’nin İl Genel Meclisi Üyesi Adayı İsmet Cesur‘un başvurusuna dair evraklar Seçim Kurulu’na teslim edilmedi. İYİ Parti Sinanpaşa ilçe başkanlığı tarafından İsmet Cesur’a ait İl Genel Meclis Üyesi adaylık başvurusu seçim kuruluna teslim edilmeyince polis zoru ile evraklarını alan Cesur, saat 17:00 sonrasında evraklarını teslim edebildi. İsmet Cesur karşılaşılan bu vakada İYİ Parti ilçe başkanı Osman Aslan‘ı sorumlu olarak göstermiştir. Bu duruma benzer vakada ise Burhanettin Kocamaz ‘ın evraklarını geç vakte kadar iletmeyen diğer sorumlu ise Mersin İl Başkanı Servet Koca olarak gösterildi.

Seçim Kurumlarında Benzer Kritik Gelişmeler

Cumhur İttifakı listesinde bulunan, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Dikili Belediye Başkan Adayı Buğra Akın‘ın adaylığı düşürüldü. İzmir İl Seçim kuruluna konu ile ilgili yapılan itirazın da reddedildiği ve YSK’ya müracaat edileceği belirtilmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum adayı Mustafa Saruhan hakkında bulunan mahkumiyet kararı sebebi ile yapılan itiraz sonucunda İl Seçim Kurulu tarafından ” 5 yıl ” süre ile seçime girememe kararı verilmiştir.

Yaşanan Durum Hakkında Değerlendirmeler

Demokrat Parti Mersin İl Başkanı Tural Kadızade; Başkan Burhanettin Kocamaz ‘a haksızlık yapıldığını bu konunun arkasında duracaklarını ifade etmiştir.

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer; Mevcut belediye başkanı olan ” Burhanettin Kocamaz ‘ın aday olamaması konusuna ilişkin sürecin tesadüf olmadığını ve bir takım senaryoların devreye sokulduğu” açıklamasında bulunmuştur.

Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz; DP’den yaptığı adaylığında reddedilmesi sonrası konuya ilişkin yaptığı açıklamasında; ” 2019 Yerel Seçimleri ile ilgili son kararın YSK tarafından verileceğini ve bu karara saygı duyacaklarını” belirtmiştir. Açıklamasının devamında; “Verilecek kararın aleyhte veya lehte olması fark etmez ancak Mersin’deki seçime gölge düşmüştür, kamu vicdanını yaralıdır ve bu seçim şaibeli hale gelmiştir” demiştir. Sandıktan çıkan sonucun insanları tatmin etmeyeceğini de dile getiren Kocamaz, bu seçim tarihinde yaşananlar “Demoktasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir” sözlerini ifade etti.

Meral_Akşener_Görselleri
Meral Akşener YSK’yı Hedef Aldı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener gündemdeki konulara ilişkin yaptığı açıklamasında Mersin’de komplo ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’nı hedefe alan açıklamalarda bulundu. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven‘in temsilcimizle dalga geçerek ” Git Genel Başkanına söyle çok gayret ettim “ gibi gayri ciddi bir tavırla karar almıştır. Hukukun çarpıtıldığı bir memlekette mücadele ettiğimizi biliyoruz . Bu ihanetin kimsenin yanına kâr kalmayacağı aşikar açıklamasında bulunmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuyla ilgili olarak şu ifadeleri, ” Nihai karar, YSK’nındır. YSK, hangi kararı verirse o nihai hükümdür, onunla da iş bitmiş olur “ dile getirmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin