19.3 C
Ankara
Çarşamba, Eylül 22, 2021
Ana SayfaMedya MozaikRadara YansıyanlarAylık Öğrenci Akbili Fiyatlarında İndirim

Aylık Öğrenci Akbili Fiyatlarında İndirim

Aylık öğrenci kartlarına indirim yapıldı. İstanbul'da toplu ulaşım kullanan öğrenciler artık aylık akbil dolumlarını 40 TL'den yapacaklar.

Son günlerde en çok araştırılan ve merak edilen konulardan birisi öğrenci akbili indirim sonrası ne kadar olacak? sorusudur.İBB Meclisi, öğrenci akbili aylık abonman ücretleriyle ilgili verdiği indirim kararını açıkladı. Konuyla ilgili İBB Başkan adayı Binali Yıldırım da açıklamada bulunmuştu.Peki öğrenci aylık akbil ücreti ne kadar olacak? Gelin konuyla ilgili detaylara göz atalım…

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Konuyla İlgili Ne Karar Verdi?

Bilindiği üzere Ekrem İmamoğlu, 2019 yerel seçimleri döneminde öğrenci aylık abonman ücretini 85 TL’den 50 TL’ye düşüreceği vaadini vermişti. Bunun üzerine AK Parti İBB Meclis grup üyeleri, aylık ücretin 40 lira’ya düşürülmesini teklif etti. AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Tevfik Göksu’nun onayıyla meclise sunulan teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

Sınav Günlerinde Ulaşım Ücretsiz

Öğrenci Akbili’nin 40 TL’ye indirilmesiyle birlikte YKS, LGS, AÖF ve KPSS sınavlarının yapılacağı günlerde de bütün toplu taşıma araçlarıyla ücretsiz ulaşım sağlanması kararı da oy birliğiyle kabul edildi.Öte yandan İstanbulluları yakından ilgilendirecek bir güzel haber de 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı ile ilgili oldu.İBB Meclisinin vermiş olduğu kararlar neticesi ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Ramazan Bayramı boyunca ulaşımın ücretsiz olacağı açıklandı. Tabi ki bu kararlar örnek niteliğinde olduğundan sadece bu yıl ki 19 Mayıs değil, değişiklik yapılana kadar tüm 19 Mayıs günlerinde ulaşım ücretsiz olacaktır.

İBB Meclisi Yapılan Oylama Sonucunda 40 TL’yi Kabul Etti.

AK Parti İBB Başkan adayı Binali Yıldırım İstanbul’da su tüketiminde aylık ortalama yüzde 40 indirim yapılacağı ve öğrenci akbilinin aylık 85 TL’den 40 TL’ye düşürüleceğini açıklamıştı. İlgili komisyonlar tarafından görüşülen teklif, rapor halinde meclise sunuldu. Rapor, 15.05.2019 Çarşamba günü yönetimini Meclis Birinci Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ’ın yaptığı oturumda oylamaya sunuldu.Oylama sonucu sunulan teklif kabul edilerek öğrenci akbilinin aylık ücretinin 40 TL’ye düşürülmesi kararı verildi.

Peki Aylık Tarifenin Dışında Öğrenci Ücret Tarifelerinde Bir Değişiklik Olacak mı?

Akıllara soru işareti bırakan diğer bir konu ise İstanbul kart öğrenci ücret tarifeleri oldu. İstanbul kart öğrenci tarifelerinde;

İlk biniş ücreti : 1,25 TL

1.Aktarma : 0,55 TL 

2.Aktarma: 0,50 TL 

3.,4. ve 5. Aktarmalarda 0,45 TL’yken aylık tarifenin düşürülmesiyle birlikte önceki ücret tarifelerinde yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmuştur.

Metrobüs_Toplu_Ulaşım_Görselleri

Nebula Türkiye ekibi olarak yaptığımız incelemede alınan kararlara paralel olarak 19 Mayıs Günü ulaşım ücretsiz olarak yapılmıştır. Aylık Öğrenci Akbili Yüklemeleri ise 40 TL üzerinden yapılmıştır. Yaptığımız gözlemlerde öğrencilerin 20 Mayıs günü kullandığı Öğrenci Pasoları ile 1,25 ücret ödediği görülmüştür. Bu kapsamda aylık öğrenci akbili için yapılan indirim uygulanmakta ancak yine öğrenci pasolarının kullanımında tek geçişlerde eski tarife uygulanmaktadır. Buna ek olarak vermemiz gereken bir bilgi daha; Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sınavlara katılım göstereceğiniz tarihte toplu taşıma araçlarını kullanırken akbil basmayıp sadece sınav giriş belgesi göstermeniz yeterli olacaktır.Tabi ki bu indirim sadece sınava girecek olan öğrenciler için değil, sınavlarda görevli personeller de görev belgelerini göstermeleri durumunda toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanabilecekler.

Öğrenci Kartına yapılan indirim ile beraber ayda 40 TL yükleyerek 200 geçiş hakkına sahip bir öğrenci, aylık yapmadığında 40 TL ile 32 seyahat gerçekleştirebiliyor. Öğrenci indirimli kartta aylık abonman yapılması aynı fiyata 168 geçiş avantajı sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR