29 C
Ankara
Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaNebula ÖzelNasıl Yapılır?Risk Oyunu Nasıl Oynanır?

Risk Oyunu Nasıl Oynanır?

Risk Nasıl Oynanır? İşte; aile kutu oyunlarından en fazla tercih edilen ve oynaması çok çok zevkli bir başka oyun. Bu makalede detaylı olarak “ Risk Nasıl Oynanır? ”, “ Risk Oyunu Hakkında Bilgi ” , “ Risk Oyununun Amacı ”, “ Risk Oyun Alanı ve Malzemeleri “ gibi birçok konuda sizleri aydınlatacak ve bilgi sahibi olmanızı sağlayacak önemli içerikler yer almaktadır. Bu oyunda Dünyayı fethetmeye yönelik mücadele veriyorsunuz. Attığınız zarar göre düşmanlarınızı yenebilirsiniz de yenilebilirsiniz de her şey zara bağlı ancak strateji de bir o kadar önemlidir. Stratejinizi kuvvetli yaparsanız işinizi zarın şansına bırakmamış olursunuz. Oyun haritasında askeri birliklerinizin yerlerini değiştirerek rakip oyuncular ile mücadele edeceksiniz. Oyunda düşmanınızın bir bölgedeki tüm mevcut askerlerini yenmeyi başarabilirseniz o bölgeyi ele geçirmiş olursunuz.

Risk Oyun Alanı Hakkında Bilgi

“Risk Nasıl Oynanır” sorusunun cevabını yazı içeriğinde detaylı olarak göreceksiniz ancak bunun dışında bir çok bilgi ile sizleri de aydınlatacağız.. Oyun haritasında bazı bölgeler gerek kara gerek deniz bağlantısı yolu ile komşu olmak durumundadır. Risk oyun alanı 6 kıtadan oluşmaktadır ve her kıta farklı bir renk ile temsil edilmektedir. Mevcut altı kıta 42 bölgeye ayrılmış olarak yer alır. Oyun alanı çevresinde yer alan sayılar kart setini takas etmeniz durumunda ne kadar askeri birlik alacağınızı takip etmenize yardımcı olmaktadır.

Risk Oyunu Askeri Birlikleri

Bu oyun içerisinde askeri birlikler 5 set ordu şeklinde ve her biri farklı renktedir. Her set içerisinde 3 ayrı çeşitte asker tipi yer alır. Asker tipleri Piyade, Süvari ve Topçu’lardır.

Asker Değerleri;

Piyade ( 1 askeri birlik değerindedir )

Süvari ( 5 askeri birlik değerindedir )

Topçu ( 10 askeri birlik değerindedir )

Risk Oyun Kutusu İçeriği

Risk içerisinde oyun materyalleri olarak 1 adet oyun alanı, 56 Risk Kartı, 1 Kart Kutusu, 5 zar, 5 savaş sandığı ve 5 set ordu bulunmaktadır. (Mevcut 5 set ordunun her birinde 40 Piyade, 12 süvari ve 8 Topçu yer almaktadır)

Oyun İşleyişi Hakkında Bilgiler

Oyunda saldırı yaparken Kırmızı Renkli Zarlar savunma yaparken ise Mavi Renkli Zarlar kullanılmalıdır.

Oyun İçi Risk Kartları

Risk içerisinde 3 tip oyun kartı bulunmaktadır. Bölge Kartı, Joker Kart, Gizli Görev kartı isimli kartlar bu üç tip kartı ifade etmektedir.

Kartlar adet olarak;

Bölge Kartı : 42 adettir. Piyade, Süvari ve Topçu resimlerinin üzerinde yer aldığı bu kartların her birinin üst bölümünde bölge adları yer almaktadır.

Joker Kart : 2 adet joker kart bulunmaktadır. Her kartın üzerinde 3 tip askerin (Piyade, Topçu, Süvari) resmi yer almaktadır.

Gizli Görev Kartı : Oyun içinde belirli görevleri yapmanızı söyleyen kartlardır. Bu kartlar 12 adettir. Bu kartlar Risk Gizli Görev oynarken kullanılması gereken kartlardır. Risk içerisinde diğer oyunların oynanması durumunda bu kartlar oyun kutusunda bırakılmalıdır.

Risk Oyunu Kaç Farklı Şekilde Oynanabilir?

Bu oyunu dört farklı şekilde oynayabilirsiniz. Risk Gizli Görev, Risk Klasik, Risk 2 Kişilik Oyun, Risk Komuta Merkezi olacak şekilde 4 farklı oyun modu vardır. Hepsi birbirinden zevkli ve farklı bu oyun modlarını sizlere tek tek derinlemesine anlatacağız.

Risk Oyun Versiyonları

RİSK GİZLİ GÖREV

Oyun versiyonları içerisinde en gizemli ve zevkli olanlarından biridir. Sizlere verilen gizli görevleri yerine getirmek için diğer arkadaşlarınızla yarışmış olursunuz. En heyecan verici olanı ise görevi sadece sizin bilmeniz ve bunu yerine getirmeye çalışmanızdır. Unutmamanız gereken şeylerden bir tanesi diğer arkadaşlarınız da bu sırada görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Görevleri yerine getirmeye çalışırken kendi çıkarlarınız için başka oyuncular ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Detaylı bilgiyi Risk Gizli Görev Nasıl Oynanır kısmında görebilirsiniz..

Risk Gizli Görev oyununda; oyunun amacı Gizli Görev Kartındaki görevleri ilk yerine getiren oyuncu olabilmektir.

Risk Gizli Görev Oyun Öncesi Hazırlık

Oyun başlangıcında her oyuncu bir ordu seçerek oyuna başlamaktadır. Oyuncuların oyuna başlayacağı askeri birlik sayısı belli bir kurala tabidir. Bu kurallara göre; 3 Oyuncu oynuyorsanız her oyuncuya 35 Piyade verilir. 4 Oyuncu ile oynuyorsanız her oyuncuya 30 Piyade verilir. 5 Oyuncu ile oynuyorsanız her oyuncuya 25 Piyade verilir.

Oyuncular tarafından bir kişi general olarak seçilmelidir. General olan kişi oyun kartlarındaki o anki düzenlemeleri yapar. Düzenlemeler kapsamında; kart destesi içerisinden 12 gizli görev kartı ayrılır ve oyunu beş oyuncudan az kişi ile oynuyorsanız kullanılmayacak olan renkteki orduların gizli görev kartlarını ayırır ve oyun kutusuna koyar. Mesela mavi ordu kimse tarafından seçilmemiş ise bu general olarak seçtiğiniz kişi bu renk grubuna ait gizli görev kartlarını oyundan kaldırmak ile görevlidir. General elindeki Gizli Görev Kartlarını karıştırır ve saat yönünün tersine olacak şekilde kapalı olacak şekilde birer adet kart dağıtımı yapar. Burada önemli olan herkese dağıtılan kartlarda yer alan görevler açık edilmeden gizlice bu görevleri yerine getirmektir. Generalin elinde bulunan kalan kartlar ise oyun kutusuna geri konmalıdır. Ancak geriye konan kartlara hiçbir oyuncu (General dahil) bakamaz bakmamalıdır. Çünkü sürekli oyunu oynayan kişiler kalan kartlardaki görevleri görürse kişilerin elindeki görevleri çözme ihtimali veya tahmin etme ihtimali yükselmiş olur bu sebeple burada gizlilik önemlidir.

Hazırlıkların Devamında…

General tarafından geriye kalan bölge kartları bitene kadar oyunculara tek tek dağıtılmalıdır. Dağıtılan bu kartlar oyuncuların hangi bölgelere sahip olduklarını ifade etmektedir. Bu kartlar içerisinden Joker Kart olarak bilinen kartlar çıkartılmalıdır. Kart dağıtımında 2 oyuncu 1’er tane fazla kart alabilir ancak bu 4-5 kişilik oynanıyorsa gerçekleşmektedir. Oyuncular sonraki safhada sahip oldukları bölgelere 1’er tane piyade yerleşimi yaparlar.

Asker dağılımında toplam 42 bölgeye 1’er tane piyade dağılımı gerçekleştikten sonra 1’er piyade daha olacak şekilde her oyuncu sırası ile tekrar askerini yerleştirmeye başlar. Oyun içerisinde hak geçmemesi ve anlaşmazlık gibi durumların yaşanmaması için piyade koyma işlemi sıra ile ve eşit miktarda ayarlanmıştır ve bu kurala göre dağılım olması gerekmektedir. Bu yöntem ile oyuncular ellerindeki tüm askerleri sırası ile yerleştirmiş olurlar.

Asker yerleştirme işlemine oyun kuralına göre en küçük oyuncu başlamaktadır ancak çeşitli oyunlarda seyircilik yaparken kuralların değiştiğini de gördük. Mesela en yüksek zarı atan oyuncu yada herkesin ortak kararla seçmiş olduğu kişilerinde asker koyma işlemine ilk olarak başladığı görülmüştür. Tabi bunlar daha adaletli ve etkileşim içeren hareketler olduğundan oyunculara daha mantıklı geldiği görülmüştür. Oyun içerisinde bir bölge üzerinde bulundurabileceğiniz asker sayısı konusunda herhangi bir kural yoktur istediğiniz kadar asker tutabilir, bu sayıyı arttırabilir yada minimum seviyeye çekebilirsiniz ki bu da sizin tercihinizdir. Ordu yerleşimleri tamamlandıktan sonra General herkesten bölge kartlarını ister ve topladığı bu kartların içerisinde Joker Kart (2 adet) eklendikten sonra karıştırma işlemi yapar ve oyun alanın dışında bir noktaya bırakır.

Risk Gizli Görev Nasıl Oynanır

Oyun için tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra oyunun ilk turunun başlama zamanı gelmiştir. Oyuna başlangıç için yine oyun kuralları dışında farklı bir başlangıç seçebilirsiniz. Örneğin; mini bir referandum ile başlayacak oyuncuyu seçebilir yada kura çekebilirsiniz. Bunun dışında ise oyun kuralına göre en büyük zarı atan oyuncu oyuna başlar ve oyun kart dağıtımının aksine bu sefer saat yönünde ilerlemektedir.

Oyun sırası her size geldiğinde yeni asker birlikler alıp oyun alanına yerleştirin. İsterseniz askerlerinizin yerlerini değiştirebilir isterseniz başka bir oyuncuya savaş ilan edebilirsiniz.

Oyun başlangıcı dahil size sıra her gelişinde yeni askeri birlikler alırsınız. Bu durumu gerçekleştirirken ne kadar askeri birlik alacağınız ise kontrolünüzde olan bölgelere ve kıtalara bağlı olarak yaparsınız. Ufak bir örnekle açıklamak gerekirse; 10 bölge kontrol ediyorsanız 3 askeri birlik, 15 bölge kontrolünde 4 askeri birlik, 18 bölge kontrolünde 5 askeri birlik alabilirsiniz.

Askeri Birlik Alımı

Sıra size her gelişinde en az 3 askeri birlik alabilirsiniz. Bu üç askeri birlik kuralı sahip olduğunuz bölgelerin sayısının 8 ve altı olması durumunda da geçerlidir. Askeri birlik alımları ise şu şekilde hesaplanabilir; kontrolünüzde bulunan bölgeleri saymalısınız ve bu bölgeleri 3’e bölmelisiniz. Çıkan sayı kadar askeri birlik alabilirsiniz. Bu işlemler sırasında küsüratlar yani ondalık sayılar dikkate alınmaz tam olarak bölünebilme ile sonuç alabilirsiniz. Almış olduğunuz askeri birlikleri istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz ancak kontrolünüz altındaki önemli bölgelere koymanız tavsiye edilir.

Savaşmak

Oyun içerisinde artık tüm askeri birliklerinizin yerleşmesi tamamlandıktan sonra stratejinizi belirlemeniz gerekir. İlk olarak başka bir oyuncuya savaş ilan edip etmeyeceğinizin kararı verilmelidir. Eğer bir oyuncuya savaş ilan etmeyi tercih ederseniz seçtiğiniz düşman bölgesindeki tüm düşman askerlerini yok edebilirsiniz. Bu kararı aldıktan sonra oyun içi çarpışmalar zar atılarak yapılır.

Bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi çarpışmayı tercih ettiğinizde mutlaka bölgenize kara ya da deniz sınırı olan yerlerle çarpışabilirsiniz. Eğer size sınırı yok ise o bölge ile savaşamazsınız. Ancak şunu bilmeniz de fayda var; risk haritasında iki ayrı uçta olmalarına rağmen Alaska ve Kamçatka birbirleri ile savaşabilir. Çünkü oyun haritasında iki ayrı uçta olmalarına rağmen bu iki bölge birbirine savaş ilan edip savaşabilecek şekilde bağlanmıştır.

Bir bölge ile çarpışmak için en az iki askeri birliğinizin bulunduğu bir bölgenizi seçmeniz gerekir. Çarpışma başladıktan sonra sıra sizdeyken istediğiniz kadar saldırabilir, tüm düşman askerlerini yok edene kadar saldırıya devam edebilirsiniz. Aynı zamanda sıra sizdeyken istediğiniz kadar bölgeye savaş ilan edebilme hakkına da sahipsiniz.

Riskte Çarpışma Anı

Risk Nasıl Oynanır dediğinizde ilk önce çarpışmanın eksik olmadığını öğrenmeniz gerekir. Önce çarpışmada kaç askeri birlik kullanılacağı seçilir. Seçilen birlikler sınırdan karşı savunma bölgesine gönderilir. Tercihe göre saldıran 1, 2, yada 3 birlik gönderebilir ancak en fazla 3 birlik gönderimi gerçekleşebilir. Saldırıyı başlattığınız kendi bölgenizin korunması için geride mutlaka bir birlik kalması gerekmektedir ve asla boş bırakılamaz. Savunma yapan taraf kaç askeri birlik ile kendini koruyacağının tercihini yapar fakat en fazla zaten 2 birlik kullanabilir. Saldıranın aksine savunan taraf çarpışma sırasında son askerine kadar kullanabilmektedir. Savaş açmış olan kişi her birlik için bir kırmızı zar atarken savunma yapan kişide her birlik için mavi zar atmaktadır.

Oyunun Püf Noktası: İster saldırı ister savunmacı olun atılan zarlarda en yüksek kim atarsa o kazanacaktır.

Risk Oyununda Zar Atma Konusu ve Kazanan Taraf

Riskte en çok kafa karışıklığına neden olan olaylardan biride zar atma ve kimin kazandığının belirlenmesidir. Şimdi burada size anlayacağınız en yalın dil ile bu durumu anlatacağız ve gerekli örnekler ile anlamanızı pekiştireceğiz. Öncelikle bilmeniz gereken durumlar kısa maddeler halinde size aşağıda verilmiştir bunları bir kere kafanıza kazıyın..

Saldırı ve Savunma oyuncularının karşılıklı attıkları zarlarda;
 • En Yüksek Zarlar Karşılaştırılır
 • Zarlar eşit gelmiş ise Savunmacı kazanır
 • Fazla atılan zarların eğer rakip oyuncuda karşılığı yok ise o zarlar dikkate alınmaz
 • Saldıran “Kırmızı”, Savunan “Mavi” zar atar.

Yukarıda verilen 4 madde savaş sırasında zarlara yönelik değişmez bilgidir.

Genel anlamda Risk oyununda zar atma konusuna değinilecek olursa;

Atılan en yüksek zar karşıdaki oyuncunun zarı ile karşılaştırılır. Savaş açan tarafın zarı daha yüksek ise savunma oyuncusunun aksi durumda ise saldırı oyuncusu bir birliğini kaybeder. Eğer atılan zarlarda birden fazla zar durumu söz konusu ise önce birer en yüksek zarlar karşılaştırılır sonra diğer en yüksek zar olmak üzere bu sıralama ile gider. Zar atışlarında savaş açan taraf için hiçbir zaman iki birlikten fazla kayıp söz konusu olamaz. Çarpışmada savunmadaki tarafın geride 1 ya da 2 askeri kalmış ise savaş açan taraf askerlerini saldırıyı başlattığı bölgeye geri çekebilir ya da tekrar savaş ilan edebilir.

Savaş Sonucu

Saldırmış olduğunuz bölgede eğer hiç asker kalmamış ise bu bölgeyi ele geçirmiş sayılırsınız. Savaş bitiminde kalan askerlerinizi bölgede tutmak zorundasınız. Eğer bu askerlerinizi çekmek isterseniz geride en az bir tane askeri birlik kalması gerekmektedir. Oyun içinde sıra size geldiğinde istediğiniz oyuncuya ya da bölgeye istediğiniz kadar saldırı düzenleme hakkına sahipsinizdir. Kazansanız da kaybetseniz de bu durum değişmez. Eğer bir bölgeyi ele geçirmiş iseniz bölge kartlarının en üstünde yer alan kartı çekmeniz gerekmektedir.

Risk Haritasında Askerlerin Yer Değişiklikleri

Harita üzerinde eğer sıra size gelmiş ise yapacağınız saldırı hamlesi dışında yer değiştirme işlemi de yapabilirsiniz. Yer değiştirme işleminde sadece kendi bölgeleriniz üzerinde bu gerçekleşir. Birbiri ile bağlantılı bölgeleriniz var ise birliklerinizi kaydırabilirsiniz. Düşman birliklerinin üzerinden atlayamazsınız ya da bölgenize sınır ise onu geçerek bölgenize gidemezsiniz. Askerlerinize yaptığınız yer değişikliğinde geride mutlaka bir birlik bırakmak zorundasınız. Hiçbir bölgeniz kendi başına yani boş olarak bırakılamaz. Oyunda yerleri değiştirilen tüm askerler sadece bir bölgeye toplanabilmektedir.

Risk Oyunu ve Ekstra Askeri Birlikler

Oyuncular kontrol ettiği bölge ve kıta sayısına bağlı olarak yeni askerler ve bölge kartları kullanarak fazladan askeri birlikler alabilmektedir.

Oyun sırası sizdeyken düşman bölgesi ele geçirdiğinizde daha önceden belirttiğimiz gibi bölge kartlarının en üst sırasından bir tane alırsınız. Birden fazla bölgeyi ele geçirmiş olsanız bile sadece bir bölge kartı alabilirsiniz. Bu sebeple yapacağınız hamleleri sıranız size gelince başka sıraya saklamış olursanız her fetih sonrasında yeni bir bölge kartı kazanmış olursunuz. Elde ettiğiniz bölge kartlarını biriktirdiğiniz de aşağıdaki görselde görmüş olduğunuz kombinasyonlardan birini oluşturmaya çalışın.

Risk_Bölge_Kartlari_Nebulaturkiye

Bölge kartları ile oluşturduğunuz setler ile sıra size geldiğinde sıranızın başında olmak üzere bu kartları yeni askeri birlikler ile takas edebilirsiniz. Takas sırasında alınacak askeri birliklerin sayısı daha öncesinden takasta kullandığınız kart setlerine bağlı olarak değişim göstermektedir.

Aşağıdaki şemada da görüleceği üzere takasta kullandığınız ilk beş set arasında ilk setten başlamak üzere hep 2 askeri birlik sayısı artmaktadır. Ancak altıncı set itibari ile 15 olan askeri birlik sayıları artık takasta farklı değerlendirilmektedir. Altıncı sette 15 askeri birlik alımına hak kazanırken yedinci set 20 askeri birlik, sekizinci set 25 askeri birlik, dokuzuncu set 30 askeri birlik olmak üzere 5’er artış göstermektedir. En önemli konulardan birisi ise yine aşağıdaki şemaya bakarak düşünürseniz daha iyi anlayacaksınız; siz ilk seti takas ettiniz 4 askeri birlik aldınız, bir arkadaşınız ikinci seti takas edip 6 askeri birlik alır. Eğer siz bundan sonra takasta bölge kartı kullanacaksanız sırada üçüncü set yani sekiz askeri birlik alırsınız. Bu sebeple her set bir oyuncuya değil, setler bütün oyunculara mâl edilmişlerdir.

Risk_Setler_Nebulaturkiye

Tabi ki burada daha öncesinde kaç setin takas edildiğini kafanızda tutmanıza gerek yok. Eğer bunun takibini yapmak istiyorsanız takas edilen tüm kart setlerini yüzeyleri açık olmak koşulu ile oyun alanın kenarındaki ilgili sayıların altına koyabilirsiniz.

Kontrol Bölgeleri için Bonus

Oyunda takas etmiş olduğunuz 3 karttan birinde kontrolünüzdeki bölgelerden birinin adı var ise 2 yeni askeri birlik daha almaya hak kazanırsınız. Ancak bu askeri birlik o karttaki bölge üzerine yerleştirilmelidir.

Oyuncu Arkadaşınızı Bozguna Uğratma

Rakibinizin son askeri birliğini yok ettiğinizde hem o oyuncuyu bozguna uğratmış hem de rakibinizin tüm bölge kartlarını almış olursunuz. Kazandığınız bölge kartlarını kendi kartlarınıza ekleyecek ve rakibinizin görev kartını da kapalı olarak oyun dışarısına çıkaracaksınız.

 • Olur da 6 ya da daha fazla kart kazanmanız durumunda eldeki kart sayısını 4 yada daha aza düşürmeniz için setleri askeri birliklerle takas etmelisiniz. Sahip olduğunuz kart sayısı 2, 3, ya da 4 ‘e düşmesi durumunda kart takasını durdurabilirsiniz.
 • Kazandığınız kart sayısı eğer 6 karttan düşük ise setleri askeri birliklerle takas edebilmek için sıranın tekrar size gelmesini beklemeniz gerekmektedir.
 • Normal şartlarda set takasını sadece sıranızın başında yapabilirsiniz. Bunun dışında rakibi bozguna uğratmanız ve ondan 6 ya da üzeri kart kazanmanız gerekmektedir.
 • Oyundaki gizli göreviniz o rakibi bozguna uğratmak ise oyunu siz kazanmış olursunuz.
Risk Gizli Görev Nasıl Kazanılır?

“Risk Gizli Görev Nasıl Oynanır” bilgisinin yanı sıra en önemlisi belki de Nasıl Kazanılır? sorusu olacaktır. Gizli görev modunda oyuncular içerisinde ilk olarak gizli görevini tamamlayan oyunu kazanmış olur. Kazanan bu oyuncu gizli görev kartını diğer oyunculara gösterir ve gizli görevi tamamladığını ispatlamış olur.

Oyunculara Not : Risk Gizli Görev oynuyorsunuz herkes gibi sizin de bir gizli görev kartınız var bu karta göre sizin göreviniz diyelim ki siyah askeri birliği yok etmek olsun. Eğer oyun alanındaki bir başka oyuncu sizin göreviniz olan siyah askerleri yok etmiş olur ise (genellikle buna rast gelinmiştir) bu durumda yine siz gizli görevinizi tamamlamış olursunuz. Burada asıl görev sizindir ancak siz görevinizi yerine getirirken oyun esnasında tabi ki başka savaşlar gerçekleşmekte ve kesişen stratejik hamleler olabilmektedir. Oyun alanında sizin görevinize ait siyah askerin diyelim ki en son bir bölgede bulunan birliğini başka oyuncu yok etti. Oyunu yine siz kazanmış oluyorsunuz. Burada görev kartı ve oyunda gerçekleşen sonuç önemlidir.

Oyun kuralları karışık gibi gözükebilir ancak sürekli oynadığınızda zamanla öğrenecek ve oyundan ciddi oranda zevk alacaksınız. Bu oyun kuralları unutmayın ki sizler daha çok zevk alın ve hatasız bir oyun çıkarın diye konulmuştur.

Oyun içerisinde unutulmaması gereken önemli noktalardan birisi sıra size geldiğinde; Yeni askeri birlikler almalısınız, Savaş ilan etmelisiniz (Mecburi değil), Askerlerin yerlerini değiştirmelisiniz(Mecburi değil.)

RİSK KLASİK

Risk oyun versiyonlarından bir tanesi de bildiğimiz ve alışık olduğumuz bir oyun tipi olan Risk Klasik (Classic Risk.)

Risk Klasik Modu Oyun Amacı

Tüm rakiplerin mağlup edilmesi ve tüm oyun alanlarının ele geçirilmesi sonucuna kim ulaşırsa oyunun amacını yerine getirmiş sayılır. Kısacası Risk Klasikte tüm haritayı fethetmeniz ve ayakta kalan son ordu olmalısınız.

Risk Klasik Oyun Hazırlığı Nasıl Yapılır? Ve Nasıl Oynanır?

İlk olarak her oyuncu ordusunu seçmelidir. Ordu seçimlerinde oyuncuların kaç askeri birlik ile oynayacağı aşağıda belirtilmiştir.

Beş oyuncu ile oynayacaksanız her bir oyuncu 25 Piyade ile oyuna başlayacaktır.

Dört oyuncu ile oynayacaksanız her bir oyuncu 30 Piyade ile oyuna başlayacaktır.

Üç oyuncu ile oynayacaksanız her bir oyuncu 35 Piyade ile oyuna başlayacaktır.

İlk olarak her oyuncu bir zar atar ve en yüksek zarı atan oyuncu sahip olduğu Piyadelerden birini oyun alanı üzerinde istediği bir bölgeye koyar. İlk piyadeyi yerleştiren oyuncunun solundan başlayarak tüm oyuncular sıra ile piyadelerini tercih ettikleri bir bölgeye yerleştirirler. Oyundaki 42 bölgenin tamamına askerler yerleşene kadar piyade yerleştirme sıra ile devam etmektedir. Bu bölgelerin tamamına piyade yerleştirilip ilk aşama tamamlandıktan sonra oyuncuların başlangıçta aldığı askerlerin tamamını sahip oldukları bölgelere sıra ile yerleştirmeye devam ederler.

Oyunculara Not: Asker yerleştirme aşamasında istediğiniz bölgeye istediğiniz kadar asker koyabilirsiniz bu sizin stratejinize ve tercihlerinize kalmıştır ancak şunu bilmelisiniz hata olmaması için piyadeler birer birer konulmaktadır. Böylece diğer oyuncular ile aranızda haksızlık olmamış olur. Bir bölgeye koyacağınız asker sayısı bir seferde koyacağınız anlamına gelmiyor sırayla yerleştirme yapılmaktadır fakat her sıra size geldiğinde bütün bölgelere birer birer dağıtmak değil de bir bölgeye asker koyarak oradaki yoğunluğu arttırabilirsiniz.

Gizli görev kartları bölge kartları içerisinden çıkartılmalıdır. Daha sonra bölge kartları güzelce karıştırılmalı ve oyun alanı dışarısında yüzleri kapalı olarak konulmalıdır. Oyunda ilk tur zamanı gelmiştir ve en başında birliğini ilk yerleştiren oyuncu oyuna başlayacaktır.

Oyun normal seyrinde oynanır kendi stratejinizi kendiniz yapacaksınız. Tıpkı Riski Gizli Görev gibi oynanış vardır ancak burada gizli görevler oyun dışında olduğu için sizin tek göreviniz ve amacınız tüm rakipleriniz karşısında akıllıca hamleler yapmak ve iyi bir oyun performansı sağlamaktır. Oyun performansınızın ve konsantrenizin çok iyi olması gerekmektedir çünkü gizli görevdeki gibi değil buradaki hedefiniz tüm haritayı fethetmektir. Unutmayın ki tüm oyuncuların oyun alanındaki orduları sizin düşmanınızdır risk klasikte müttefik yoktur.

Risk Klasik Oyunu Nasıl Kazanılır?

Oyun alanında bulunan 42 bölgenin tamamını ele geçirmiş oyuncu oyunun galibidir. Oyunu kazanmak için herkesi yenmelisiniz…

RİSK İKİ KİŞİLİK OYUN

Risk 2 Kişilik Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu oyun modu için öncelikle Risk Klasik Nasıl Oynanır kısmını okumanız sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü Risk 2 kişilik oyun klasik risk ile birebir aynıdır ancak rakip ve sizin ordularınız arasında tarafsız askerler yer almaktadır. Bu oyunun da amacı rakibinizin askerlerini bozguna uğratıp ona ait tüm bölgeleri ele geçirmektir. İki oyuncuda kendisine birer ordu seçimi yapar ve oyunculardan birisi de tarafsız bölge askerlerinin rengini belirler. Sizin, rakibinizin ve tarafsız bölge askerlerinin seçimi tamamlandıktan sonra her oyuncu için 40 piyade seçilir ve ayrılır. Sonraki aşamada oyun kartları içerisinden gizli görev kartları ve joker kartlar çıkartıldıktan sonra kalan kartlar karıştırılarak size, rakibinize ve üçüncü yani tarafsız bölgeye eşit olarak dağıtılmalıdır. Dağıtılan kartlar üç eşit parça olacağından oyuncu başına 14 kart düşecektir.

Siz ve rakibiniz karşılıklı olarak 14 bölgeye piyadelerinizi dağıtınız. Tabi ki tarafsız ordunun askerlerini de 14 bölgesine 1’er piyade olarak dağıtın. Oyun içerisindeki tüm bölgeler alındıktan sonra, oyuncular sırayla kendi bölgelerine her sefere 2 askeri birlik olacak şekilde asker yerleşimi yapar. Bu arada 2 birliğin hepsini ister bölgelere bölebilir isterseniz tek bir bölgeye yerleştirebilirsiniz. Siz ve rakibinizin asker dağılımı bittikten sonra artık sıra tarafsız orduya gelmiştir. Burada da iki oyuncu olarak sizler sırayla tarafsız ordunun askerlerini tarafsız bölgeye koyarsınız. Böylece kırk piyadenin hepsi oyun içerisinde yer almış olacaktır.

Oyuncuya Not:  Tarafsız ordu askerleri yerleştirilirken her oyuncu rakibin önünü kesmeye çalışır bunu unutmayın ve dağıtımı bu şekilde yapın. Siz, rakibiniz ve tarafsız ordunun 40’ar piyadesi oyun alanına dağıldıktan sonra oyun kartlarına 2 adet joker eklemesi yapıp, desteyi güzelce karıştırıp oyuna başlayabilirsiniz. Bu oyun modu da Risk Klasik gibi oynandığından zorlanmayacaksınız.

Oyun içerisinde sıra size geldiğinde unutmayın ki bölgeleriniz ile sınırı bulunan diğer bölgelere ve buna ek olarak bir deniz hattı ile bağlantısı bulunan bölgelere saldırı yapabilirsiniz. Oyunda tarafsız ordunun saldırı yapamayacağı ve takviye birlikler alamayacağını unutmayın. Oyunda bir oyuncu diğer oyuncuyu yenene kadar oyun devam eder. Eğer tarafsız bölgenin askerlerini  yok edip oyunu kazanacağınızı düşünüyorsanız böyle bir durum yok bunu baştan söyleyelim. Sonuç olarak rakibinin tüm bölgelerini ele geçiren onu bozguna uğratan oyunu kazanacaktır.

RİSK KOMUTA MERKEZİ

Risk Komuta Merkezi Nasıl Oynanır?

Risk klasik kurallarının komple bilinmesi gerekmektedir. Risk Klasik Modu ile aynıdır ve daha da hızlandırılmış bir oyun içermektedir. Bir nevi farklı bir risk deneyimi yaşamak isteyenler için kısaltılmış ve hızlandırılmış bir versiyon olarak düşünebilirsiniz. Açıkçası Hızlandırılmış Risk Klasik Oyunu olarak düşünebilirsiniz.

Risk Komuta Merkezi Oyunun Amacı; tüm rakiplerinizin komuta merkezlerini ele geçirmek üzerinedir. Bu oyun modu ile sizlere anlattıklarımızın tamamını öğrenirken aynı zamanda oyunu Risk Klasik olarak düşünün. Oyun başında tüm askeri birlikler yerleştirilir. Size ait yani kontrolünüzdeki bölgelerden birini kendinize komuta merkezi olarak seçmeli ve bu bölgeyi komuta merkezi yapmalısınız ancak bunu diğer oyuncular ile paylaşmamalısınız. Tercih ettiğiniz bölge diğer oyuncular tarafından anlaşılmadan tabi sizde bu bölgeyi açığa çıkarmadan seçtiğiniz bölge ile eşleşen bölge kartınızı bulun ve kapalı konumda önünüze koyunuz. Tüm oyuncular komuta merkezi tercihlerini yapıp kartlarını alıp önlerinde kapalı halde tutar ve sonrasında herkes komuta merkezlerinin yerlerini gösterir. Böyle oyun start alır ve serüven başlar…

Sizlere aşağıda verilmiş olan kuralları okuyunuz bu kurallar dışındaki tüm kuralları Risk Klasik olarak düşünebilirsiniz.

 • Rakip komuta merkezi ele geçirilir ve bu komuta merkezinin kartı sizin önüne konur daha sonra herkes bu bölgenin sizin kontrolünüz altında olduğunu görür.
 • Oyun sırasında rakip tarafından komuta merkeziniz ele geçirilmiş ise oyundan ayrılamazsınız size ait olan kart rakibinize verilir ve oyuncu oyununu oynamaya devam etmektedir.
 • Komuta Merkezi kartları kart seti oluşturulmada kullanılamazlar. Oyun içerisinde kazanılmış olan tüm komuta merkezi kartları ayrı bir yerde tutulur ve diğer bölge kartları ile karıştırılmaz.
Risk Komuta Merkezi Oyunu Nasıl Kazanılır?

Elbette her yönü ile Risk Klasik gibidir ancak farklılıkları da hali hazırda gördünüz. Peki bu oyun bir rakibin Komuta Merkezini ele geçirdiğinizde yada kendi Komuta Merkezinizi kaybettiğinizde hala devam ediyorsa nasıl kazanacaksınız? Tabi ki çok basit kendi Komuta Merkezinizi kaybetmeyin ve tüm rakiplerin komuta merkezlerini ele geçirin. Eğer bu misyon yerine gelirse oyunu kazanan siz olmuş olacaksınız. Aslında çok zevkli bir oyun versiyonudur diğer oyuncu arkadaşlarınızla beraber bu oyun versiyonundan zevk almaya bakın.

Risk Komuta Merkezi Kısa Oyun Nasıl Oynanır?

Bu oyun versiyonunun kısaltılmış bir oyun tipi olduğunu söylemiştik. Ancak Risk Kullanım Kılavuzu bilgilerini incelediğimizde oyunun daha da hızlandırılmış halini de görmüş olduk. Oyunu 4 oyuncu ile oynarsanız komuta merkeziniz sizin elinizdeyken iki rakibinizin komuta merkezlerini de ele geçirebilirsiniz. Eğer oyunu 5 oyuncu ile oynamaktaysanız üç rakibinizin daha komuta merkezini ele geçirebilirsiniz. Bu iki nokta ile daha hızlı bir oyun deneyimi yaşamış olacaksınız.

Risk Oyunu İpuçları

Bu ipuçları sadece belli versiyonlar için değil tüm oyun modları içindir.

 • Oyun haritasındaki kıtaların tamamını fethederseniz daha fazla askeri birlik kazanırsınız.
 • Düşmanlarınızın stratejilerini tam olarak anlamayabilirsiniz ancak onlara çok dikkat etmelisiniz. Eğer komşu bölgelerinize ve kıtalarınıza bir asker yığını söz konusuysa size savaş ilan etmeyi planladığı çok yüksek ihtimaldir.
 • Komşularınıza güvenmek zorunda değilsiniz. Size ansızın saldırabilir ve oyun içerisinde ağır yara verebilirler. Bu sebeple düşmanlarınıza ait olan bölgeler ile komşuluğunuz var ise bu bölgelerinizde iyi savunma yapmalı ve her zaman savunma hattını da güçlü tutmalısınız.
 • Stratejik olarak düşman bölgeler ile komşu olan bölgelerinizde çok fazla askeri birlik bulundurmalısınız. Ne kadar askeri birlik almış olursanız olun bunları akıllıca yerleştirmeli ve savunma stratejisini göz önünde bulundurmalısınız.

Okuyucuya Not: Risk Nasıl Oynanır makalesi içerisinde Risk Hakkında yeterli ve aradığınız bilgiyi bulamadıysanız iletisim@nebulaturkiye.com adresine mail atarak sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Aile Kutu Oyunları içerisinde en popüler oyunlardan birisi olan Monopoly için TIKLAYIN.

Daha fazla Nasıl Yapılır? içeriklerine erişmek için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR