6.2 C
Ankara
Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaZımba İçerikYapay Zeka Ürünleri ve Türkiye 2

Yapay Zeka Ürünleri ve Türkiye 2

Yapay Zeka Ürünleri ve Türkiye 1 ile başlangıcını yaptığımız yazı dizisinin içeriğinde genel kapsamda bilgi vermiş ve ürünlerden bahsetmiştik. İlk içerikte hangi konulara değindik birlikte göz atalım.

YZÜ ve T1 ; Yapay Zekanın iş hayatına etkisi, Yapay Zekanın mesleklere etkisi, İş hayatında yapay zeka, 10 yıl sonra Yapay Zeka, Yapay Zeka ve Adaptasyon gibi genel kapsamda bilgilere yer verilmiştir.

İlk içerikte yer alan firmalar, çalışmalar ve Yapay Zeka Ürünleri ise;

  • Türk Telekom TT-ON (Türk Telekom Optical Network)
  • Microsoft ve Ernst & Young, Türkiye’nin Yapay Zeka kullanımını değerlendiren geniş kapsamlı rapor
  • Micro Focus (Otomatikleştirilmiş Yapay Zeka Operasyonları AIOps)
  • Bahçeşehir Koleji (Metodbox)
  • Maltepe Üniversitesi (Karaciğer kanserine karşı Yapay Zeka ile geliştirilen yazılım)
  • Boğaziçi Üniversitesi ( Yapay öğrenme temelli nöroprotezler )

Yapay Zeka Ürünleri ve Türkiye 2

GelecekHane’nin kurucusu Halil Aksu Oxford’ta Yapay Zekâ Anlattı

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) ve GelecekHane‘nin kurucusu Halil Aksu, yeni teknolojiler ve uluslararası kalkınma konularının global otoriteler tarafından detaylıca ele alınacağı Oxford Teknoloji ve Kalkınma Toplantısı’na konuşmacı olarak katıldı.

Geleceği şekillendirecek tüm dijital dönüşüm süreçlerine bugünden hazırlanmak isteyen şirketlere danışmanlık veren Halil Aksu, 14 Haziran 2019’da İngiltere’deki Oxford Üniversitesi bünyesindeki Corpus Christi Kolejinde düzenlenecek konferansta, yapay zekanın toplum ve ekonomi üzerindeki etkileri hakkında görüşlerini paylaştı.

Oxford Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü bünyesindeki Teknoloji ve Küresel Politika Araştırma Merkezi’yle (CTGA) Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Bakanlığı (DFID) tarafından ortak organize edilen konferansta; gelişmekte olan ülkelerde yoksullukla mücadele, eğitim ve sağlık hizmetlerini geliştirme ve mültecilere, göçmenlere, insani krizlere müdahale konusunda son teknolojilerden nasıl yararlanılacağı üzerinde duruldu.

Uluslararası Kalkınma Bölümü’nde öğretim üyesi olan ve CTGA’da araştırmacı olarak çalışan Dr. Emre Eren Korkmaz‘ın düzenlediği konferansın açılışını Uluslararası Kalkınma Bakanı Matthew Rycroft yaptı. Etkinlikte DFID’nin önümüzdeki döneme yönelik yeni politikaları ve tartışma başlıkları da paylaşıldı.

Etkinlikte ayrıca Birleşmiş Milletler, STK‘lar ve özel kurumlar tarafından hayata geçirilen; blok zincir temelli dijital kimlik üzerinden finansal katılımı sağlamak, yapay zeka algoritmasıyla mültecilere psikolojik destek vermek, drone ile insani yardım iletmek, büyük veri ya da cep telefonu verisi üzerinden göç hareketliliklerini veya salgın hastalıkları takip etmek gibi çok çeşitli projelerin sosyal ve siyasal sonuçları incelenmiştir.


Huawei’den Yeni Nesil Yapay Zeka Destekli İşlemci

Huawei CEO’su Eric Xu, dünyanın en güçlü AI (Yapay Zeka) işlemcisi Ascend 910’u ve tüm senaryolar için AI hesaplama sistemi olan MindSpore’u duyurdu.

Huawei Ceo’su Eric Xu; “Geçen yıl Ekim ayında AI stratejimizi açıkladığımızdan bu yana istikrarlı bir ilerleme kaydediyoruz. Ar-Ge’den ürün lansmanlarına kadar tüm süreçler planlarımıza göre ilerliyor. Tüm senaryolar için farklı yapay zeka portföyleri üzerinde çalışıyoruz. Ascend 910 ve MindSpore ürünleri, Huawei‘nin AI stratejisinde yeni bir aşamaya işaret ediyor. Ascend 910 üstün performansı ve dünyadaki diğer AI işlemcilerinden daha fazla olan hesaplama gücüyle öne çıkıyor. MindSpore 2020’nin ilk çeyreğinde açık kaynak kodlu hale gelecek. Daha geniş kapsamlı AI yaklaşımı ile geliştiricilerin de en iyi teknolojileri hayata geçirmelerine yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Ascend 910: Dünyadaki diğer tüm AI işlemcilerden daha fazla işlem gücü
Ascend 910, Huawei’nin Ascend-Max yonga setleri serisine ait yeni bir AI işlemci olma özelliğine sahip. Huawei, Ascend 910’un planlanan özelliklerini Huawei Connect etkinliğinde duyurmuştu. Lansmanı gerçekleştirilen ürünün test sonuçları, Ascend 910 işlemcisinin performans hedeflerine planlanandan çok daha düşük güç tüketimi ile ulaştığını gösteriyor. Ascend 910 ve MindSpore kombinasyonunun, TensorFlow kullanan diğer kartlardan iki kat daha hızlı olduğu görüldü. Huawei BT altyapısının, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu ivmeyi sürdürmesi bekleniyor. Geleneksel veri merkezleri; işletme harcamaları, güç tüketimi, iş gücü maliyetleri ve ekipman ayak izinden doğrudan etkileniyor. Diğer yandan, AI odaklı bilgi işlem talepleri büyük bir hızla artmaya devam ediyor.

MindSpore: Tüm senaryolar için AI hesaplama
Huawei ayrıca, tüm senaryolarda AI uygulamaları için uygulama ve içerik geliştirmeyi destekleyen bir AI bilgi işlem sistemi olan MindSpore’i duyurdu. AI hesaplama sistemleri, AI uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırmak, AI uygulamalarını daha yaygın, erişilebilir hale getirmek ve gizlilik koruması sağlamak açısından büyük önem taşıyor.

AI çalışmaları için üç temel geliştirme hedefi

• Kolay gelişim: Eğitim süresini ve maliyetini önemli ölçüde azaltır
• Verimli uygulama: Mümkün olan en yüksek OPS / W ile en az miktarda kaynak kullanır.
• Tüm senaryolara uyarlanabilir: Donanım ve bulut uygulamaları

MindSpore, 2018 yılında açıklanan temel AI hedeflerine uygun bir ürün olarak ortaya çıktı. Ürün, tüm senaryolara uygulanabilir olma özelliğine sahip ve gizlilik koruması da yine üst düzeyde. Bu da farklı dağıtım gereksinimlerini kolayca yerine getirmesini sağlıyor. MindSpore, verilerin kendisini işlemiyor, bu nedenle özel kullanıcı verileri senaryolar arası ortamlarda dahi etkili bir şekilde korunabiliyor. MindSpore ayrıca, modellerin güvenilir olmasını sağlamak için yerleşik model koruma teknolojisine de sahip. MindSpore AI mimarisi, tüm senaryolara uyarlanabilir yapısının yanı sıra, tüm cihazlar ve bulut ortamları arasında iş birliği sağlıyor. AI Algoritması, geliştiricilerin AI uygulamalarını kolaylıkla ve hızla geliştirmelerini sağlıyor.

Huawei’nin AI portföyü, genel bulut, özel bulut, uç bilgisayar kullanımı, IoT endüstri cihazları ve tüketici cihazları dahil olmak üzere tüm dağıtım senaryolarını kapsıyor.


Türk Girişim Şirketi Ayvos Yapay Zeka ile Kameraları Akıllandırıyor

Yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenmeye dayalı görüntü işleme çözümleri sunan Türk girişim şirketi Ayvos, 2015’te kuruluşundan bugüne kadar geliştirdiği alanında öncü uygulamalar ile dikkat çekiyor. Ayvos, yenilikçi AR-GE çalışmalarıyla oluşturduğu video verisi üzerinden nesne algılama ve algılamadan sonra nesne tanıma teknolojileriyle dünya standartlarında ürünler sunuyor. Genç mühendislerden oluşan yazılım ekibiyle Yıldız Teknopark‘ta faaliyet gösteren şirket, kuruluşundan sadece bir yıl sonra 2016’da, uluslararası seviyede ürün ve çözümler sunan Türkiye’nin en büyük kurumsal yazılım şirketi ETIYA‘dan 100 bin dolar yatırım aldı.

Görüntü işleme teknolojileri ile müşteri odaklı çözümler sunarak alanında öncü bir şirket olmak istediklerini belirten Ayvos Kurucu ve CEO’su Eray Hangül, şirketin hali hazırda kendi geliştirdiği 2 uygulamasının olduğunu ve bu uygulamaların yapay zeka aracılığıyla video kameralardan gelen milyonlarca veriyi anlamlı bilgiye çevirdiğini belirtiyor. Hangül, dünyada bu alanda faaliyet gösteren teknoloji şirketlerinin karmaşık problemlere çözüm üretmek için geliştirdiği uygulamalarla rekabet edecek seviyede ve onlara göre çok daha uygun maliyetli çözümler sunduklarını aktarıyor.

Günümüzde video kameralar ile hayatın her alanında karşılaşabiliyoruz. Her gün milyonlarca kamera milyonlarca görüntü kaydediyor ve depolanmasını sağlıyor. Elde edilen görüntülerden yararlanılması amacıyla geliştirilen yapay zeka destekli görüntü işleme teknolojileri dünyada gün geçtikçe önemini arttırıyor. 2015 yılında kurulan Türk yazılım şirketi Ayvos da bu alandaki çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Müşterilerin ihtiyaçlarına göre görüntü işleme odaklı özel çözümler sunan şirket bunu yapay zekanın desteğiyle oluşturduğu sistemler ve müşterilerinin halihazırda güvenlik için kullandığı kameralara entegre edilen yazılımlar aracılığıyla yapıyor. Her iki entegrasyon kapsamında video görüntülerini yapay zeka ile işleyip anlamlandırarak ileri seviye güvenlik ve müşteri davranış analizleri gibi alanlarda çözümler sunuyor.

Güvenlik Kameralarını Yapay Zeka ile Akıllandırdı

Standart güvenlik kameralarının ya güvenlik personeli tarafından 7/24 izlenerek ya da sadece alınan kayıtların olaylar sonrası geri dönük izlenerek sınırlı ve zor bir süreçte çözüm sağladığına dikkat çeken ve güvenlik kameralarına GETS adlı kendi yazılımlarını entegre ederek akıllı cihazlar haline getirdiklerini belirten Eray Hangül, “Evde, okulda, fabrikada, iş yerlerinde veya kamuda kullanılan güvenlik kameraları her gün durmaksızın görüntü kaydediyor ancak bu görüntülerin tüm gün boyunca izlenip değerlendirilmesi ve anında müdahale gibi noktalar zorluklar taşıyor veya mümkün olmuyor. Yazılımımız hiçbir ekstra kameraya veya cihaza gereksinim duymadan direk olarak kullanımda olan kameralara entegre edilebiliyor. Bu sayede herhangi bir ek masrafa gerek olmadan kayıt edilen görüntülerden yararlanılması sağlanıyor. GETS, davranışları, hareketleri ve duygu değişimlerini algılayarak olası tehlikeli durumlarda ya da müşterilerimizin isteğine bağlı olarak özel durumlarda uyarı veriyor ve bilgilendirme sağlıyor” dedi.

Perakende Sektöründe Müşteri Memnuniyetini Artırıyor

Diğer bir uygulamaları Mount‘un perakende sektöründe mağazalara kurularak müşteri profili çıkarmak için kullanıldığının altını çizen Eray Hangül sözlerine şöyle devam ediyor: “Müşterilerimizin isteği doğrultusunda mağazalarındaki kameralara kurduğumuz Mount mağazaya giriş yapan müşterilere tekil numaralar vererek tekrar geldiklerinde eski müşteri olarak tanıyabiliyor. Ayrıca Mount müşterilere yönelik yaş, cinsiyet, duygu durumu ve belirli bir alana baktığı süre gibi bilgileri hesaplayarak bilgi verebiliyor. Bu bilgileri mağaza giriş ve çıkışlarında toplayarak müşterilerin mağaza memnuniyetini belirleyebiliyor. Sonuç olarak mağaza sahiplerine müşterileri ile ilgili anlık ve ayrıntılı bilgi sağlayarak pazarlama stratejisi oluşturma imkanı sunuyor”

İstanbul’daki Metrobüs Yolculuklarına Katkı Sunabiliriz

Yazılımları sayesinde yapay zekanın şehir hayatına katkı sunabileceğini de ifade eden Hangül; “Yazılımlarımız aynı zamanda trafik gibi şehir problemlerine de çözüm üretebilir. Büyük şehirlerde trafik ve toplu taşıma için yapay zeka ve görüntü işleme ile çözümler sunabiliriz. İşe gidiş ve çıkış saatleri başta olmak üzere çalışanlar çeşitli zorluklar yaşıyor ve zaman kayıpları artıyor. Örneğin İstanbul’da 2018 yılında toplamda 276 milyon yolcu metrobüs kullandı, bu yoğunluk doğal olarak bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Metrobüs duraklarındaki güvenlik kameralarına entegre edeceğimiz yazılımlarımız ile duraklardaki yoğunluk zamanlarını belirleyerek yoğunluğun arttığı dönemlerde ekstra metrobüs sağlanması yönünde akıllı sistemsel uyarılar verip vatandaşların problemlerine de çözümler üretebiliriz” şeklinde konuştu.


HTC, Yeni CEO’su Yves Maitre ile 5G, Yapay Zeka ve XR’ın Geleceğini Kucaklıyor

Yeni CEO Yves Maitre, VIVE Reality üzerine odaklanmaya devam edecek, Yönetim Kurulu Başkanlığına dönen Cher Wang ise yeni teknolojiler ve iş birliklerini belirleyecek.

Mobil teknolojiler ve çevreleyici bilgi işlem çözümleri alanında yeniliklere öncülük eden HTC Corporation; Yves Maitre’nin bugünden itibaren CEO görevine getirildiğini duyurdu.

Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Orange’da Tüketici Ekipmanları ve İş Birliklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Yves Maitre; burada Orange’ın bağlantılı teknoloji stratejilerini ve çalışmalarını yürüttü. Maitre’nin geçmişinde, dünyanın en büyük tüketici elektroniği markalarının müşterilere sunulması ve geniş bir bağlantılı ve mobil hizmetler portföyünün hazırlanması da bulunuyor. Orange’ın inovasyon teknolojileri grubunun da bir üyesi olan Maitre, yeni gelir fırsatları geliştirmek üzerine de çalıştı.

HTC yönetim kurulu başkanı olmaya devam eden Cher Wang, HTC’nin gelişen portföyü ve VIVE Reality vizyonu ile örtüşen teknolojilere odaklanacak.

“Dört yıl önce CEO olduğumda, HTC’yi tam anlamıyla bir ekosistem şirketi haline dönüştürmek için çalışmaya başladım ve şirketin 5G ile XR alanlarında öne çıkmasını sağlayacak temelleri attım. Şimdi HTC’nin idaresini, bizi yolculuğumuzun bir sonraki aşamasında yönlendirecek güçlü bir lidere bırakmanın tam zamanı.” diyen HTC Başkanı Cher Wang, sözlerine şöyle devam etti: “Yves’in yönetimi ele almasından mutluluk duyuyorum. Kendisinin şirketimizle uzun zamana dayalı ilişkisi var ve bizim inovasyon tutkumuzu paylaşıyor. Yves’in HTC’yi tam potansiyeline ulaştıracak doğru lider olduğuna gönülden inanıyorum.”

HTC CEO’su Yves Maitre;

“HTC uzun zamandır yenilikçi teknolojilerin öncüsü konumunda. Yönetim kurulu tarafından HTC’nin yeni dönemine yön vermek için seçilmiş olmak onur verici.” diye konuşan HTC CEO’su Yves Maitre; ardından şunları söyledi: “HTC tüm dünyada, mobil ve XR alanlarında ilkleri sunmasıyla tanınıyor. HTC çalışanları, müşterileri ve yatırımcıları ile birlikte 5G ve XR teknolojilerinin de geleceğini şekillendirmek için sabırsızlanıyorum. Dünyanın en iyi tüketici donanımlarını geliştirmenin yanı sıra bunları eksiksiz hizmetlerle donatıp yönetim ve kurulumu kolaylaştırma hedefine yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

HTC; sanal ve genişletilmiş gerçeklik (XR), 5G cihazları ve teknolojileri, yapay zeka ve Blockchain gibi çeşitli alanlarda geniş bir teknoloji portföyüne sahip. Sektörde birçok ilke imza atan ve yeniliklere öncülük eden şirket bu yıl, VIVE sanal gerçeklik ekosistemine dahil olan ürünleri ve 5G’ye geçiş için operatörlerin ilgi gösterdiği HTC 5G Hub ile birçok medya ve sektör ödülü kazandı.

Yapay Zeka Yazı Dizisinin devamı olan “Yapay Zeka Ürünleri ve Türkiye 3” için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR