25.8 C
Ankara
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaMedya MozaikHaber Bandıİstanbul'da Deprem - Büyük İstanbul Depremi Geliyor mu?

İstanbul’da Deprem – Büyük İstanbul Depremi Geliyor mu?

Sabah saatlerinde İstanbul’da Deprem meydana geldi. Nebulaturkiye.com tarafından Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) verilerine dayanarak son depremler incelendi. Yapılan inceleme ile depremlerin saat 10:00 sonrası başladığı görüldü. İlk olarak saat 10:30‘da yerin 6.8 km derinliğinde 3.1 şiddetinde Silivri açıklarında (Marmara Denizi) bir deprem meydana geldi. Marmara Fayı ile alakası olmamasına rağmen tam 18 dakika sonrasında saat 10:48‘de yerin 19.2 km derinliğinde Girit Adası açıkları (Akdeniz) 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Bu depremden 12 dakika sonra saat 11:00‘de yerin 9.8 km derinliğinde 4.7 şiddetinde Silivri açıklarında (Marmara Denizi) bir deprem daha meydana geldi. İlginç olarak bu depremden tam 12 dakika sonra saat 11:12‘de yerin 17.5 km derinliğinde 1.7 şiddetinde (Marmara Denizi) gerçekleşti.

Kandilli Rasathanesi verilerine göre; 10:30 ve 11:00 sıralarında gerçekleşen depremlerin ikisi de Silivri açıkları olarak belirtilmektedir. İnternet medyasında ise ilk deprem 10:30‘daki (Avcılar) olarak belirtilmektedir.

Dört Deprem Gerçekleşti

Saat 10:30 ile 11:15 arasında en küçüğü 1.7 ve en büyüğü 5.1 olmak üzere Türkiye’nin Batısında dört deprem gerçekleşmiş oldu. Depremlerde can ve mal kaybı yaşanmadı. Bazı ilçelerde şiddetli hissedilen deprem kısa süreli paniklere neden oldu.

Büyük İstanbul Depremi Geliyor mu?

Eylül ayı verilerini incelediğimizde Marmara bölgesinde toplam 11 adet sallantı meydana gelmiştir. Bu depremleri incelediğimizde ise beş tanesi Silivri açıklarında gerçekleşmiştir. Son zamanlarda gerçekleşen depremler acaba sorusunu akıllara getirmeye başladı… Oluşan depremler acaba öncü depremler mi? Büyük İstanbul depremini tetikler mi? Marmara Fayı harekete mi geçti? gibi bir çok soruyu akıllara getiriyor. Uzmanlardan son zamanlarda Büyük Marmara Depremi ile ilgili bir açıklama yapılmazken depremlerin şiddetlerinin küçük olması vatandaşların korkusunu bir hayli azalttı. Daha önce bilim adamları tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında İstanbul’da gerçekleşen ufak depremlerin fay hattında yavaş kırılmalara sebebiyet verebileceğini ve bu durumunda Büyük İstanbul Depreminin daha uzak zamana ötelenmesini sağlayacağı belirtilmişti. Ufak depremler sayesinde can ve mal kayıpları yaşanmazken yerin altında biriken basıncın ise bu şekilde boşaldığı ve Büyük Marmara Depremi beklentisinin azalacağı belirtilmektedir.

Nitelikli Haber İçerikleri için (HABER BANDI) TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR