19 C
Ankara
Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaNebula ÖzelYılların Özeti1915 Yılında Dünyada Neler Oldu?

1915 Yılında Dünyada Neler Oldu?

1915 Yılında Neler Oldu? Tarihte Yerini Alan ve Kayıtlara Geçen Geniş Kapsamlı Bilgiler... Yılların Özeti Makaleleri ile Aradığınız Seneye İlişkin Tüm Detaylı Bilgilere Erişim Sağlayın... 1915 Yılında Yaşanan Olaylar İle İlgili Detaylı Bilgilere Erişmek İçin İçeriğimize Göz Atınız...

1915 Yılında Neler Yaşandı? Dikkat Çekici Olaylar, Ön Plana Çıkanlar ve Tarihte Yerini Alanlar…

1915 Yılı Nobel Ödüllerini Kimler Aldı?

 • 1915 Yılı Nobel Kimya Ödülü; (Alman Kimyager) Richard Martin Willstatter‘a verilmiştir.
 • 1915 Yılında Fizyoloji – Tıp ve Barış dalında Nobel Ödülleri kazanan olmamıştır.
 • 1915 Nobel Edebiyat Ödülü; (Fransız Yazar) Romain Rolland‘a verilmiştir.
 • 1915 Nobel Fizik Ödülü; (İngiliz Fizikçi) William Henry Bragg ve William Lawrence Bragg‘a verilmiştir.

Yukarıdaki Nobel Ödülleri İle İlgili Bilgiler “İnternet Kaynaklı Kayıtların Sonucu” Olup Sadece Okurları Bilgilendirmek Amacıyla Yazılmıştır. Tarihteki Gerçekçi Bilgilere ve Arşiv Kayıtlarına Göre Bu Yıl (1915) Birinci Dünya Savaşı Kaynaklı Olarak Nobel Ödülleri Dağıtılmamıştır.

1915 Yılında Kurulan Futbol Kulüpleri Hangileri?

1915 yılında kurulmuş olan ve adını geniş kitlelere duyurabilen bazı öne çıkan futbol kulüpleri;

 • Club Atlético Lanus (Arjantin), FC Wacker Innsbruck (Avusturya), K. Tubantia Borgerhout V.K.(Belçika), Serrano Football Club (Brezilya), AS Livorno Calcio (İtalya), Avenir Beggen (Lüksemburg), Liverpool FC “Montevideo” (Uruguay), Real Unión (İspanya), Varzim Sport Club (Portekiz)

1915 Yılı Savaşlar, Antlaşmalar ve Uluslararası İlişkiler

 • Fransız Deniz Kuvvetleri’nde görevli “Saphir” adlı denizaltı 15 Ocak 1915 yılında Osmanlı Donanması tarafından batırılmıştır.
 • 19 Ocak 1915 tarihinde Almanya (Alman İmparatorluğu) tarafından İngiltere’ye (Birleşik Krallık) Hava Saldırısı gerçekleşmiştir. Bu saldırı Zeplinlerin kullanıldığı İlk Hava Saldırısı olarak tarihe geçmiştir.
 • Barbaros Hayreddin Zırhlısı (SMS Kurfürst Friedrich Wilhelm) 8 Ağustos 1915 yılında İngiliz Donanmasına ait HMS E11 denizaltısı tarafından batırılmıştır.
 • 19 Şubat 1915 tarihinde İtilaf Devletleri tarafından gerçekleştirilen 2. deniz hücumu ile Giriş Savunma Hattında yer alan Ertuğrul, Kumkale, Seddülbahir, Orhaniye tabyalarına ateş açılması ile başlayan Çanakkale Deniz Savaşı, Osmanlı İmparatorluğunun zaferi ile 18 Mart 1915 tarihinde sonuçlanmıştır.
 • İngiliz tescilli bir okyanus gemisi olan RMS Lusitania 7 Mayıs 1915 yılında Alman U-Botu olan U-20 tarafından batırılmıştır. Bu olayda 1198 yolcunun öldüğü belirtilmiştir.

1915 Tarihli Afet ve Facialar

 • İtalya – Avezzano’da Richter ölçeğine göre 7,0 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. 13 Ocak 1915 yılında meydana gelen depremde tahmini olarak 28.000 ile 32.000 arasında insan hayatını kaybetmiştir.
 • 23 Ocak 1915 yılında Kolombiya – Boyaca’da Richter ölçeğine göre 6,5 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Bu depremde sayısı binleri bulan kayıplar olduğu ve çok sayıda yapının hasarlı olduğu bilinmektedir.
 • 2 Temmuz 1915 yılında Tayland – Chiang Rai bölgesinde deprem meydana geldi. Yüzlerce ölü ve yaralı olduğu depremin şiddeti 6,6 olarak belirlenmiştir. Bu deprem ile birlikte çok sayıda hasarlı yapı oluştuğu kayıtlarda yer almaktadır.
 • 28 Ekim 1915 tarihinde The St. John’s School Yangını gerçekleşmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde Peabody şehrindeki bu okul yangınında 21 kız öğrencinin hayatını kaybettiği bilinmektedir.
 • 1915 yılının Nisan ayında Alman ordusu tarafından Belçika’nın Ypres kentine 168 ton klor gazı ile saldırı düzenlendi. Bu saldırı sonucu 5000 müttefik asker (Fransız, Kanada ve İngiliz) hayatını kaybetmiştir.

1915 Tarihli Patent, Tescil ve Keşifler

 • Amerikalı İletim Teorisyeni ve Elektrik Mühendisi John Renshaw Carson tarafından Tek Yan Bant Modülasyonu (Single-sideband modulation) 1915 yılında geliştirilmiştir ve patent başvurusu yapılmıştır.
 • Olimpik bir spor olan Skeet shooting (Disk Vurma) İlk kez 1915 yılında Charles Davis’in bir oyun icat etmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

1915 Yılına Ait Suikastler

 • İrlanda Bağımsızlık savaşı sırasında, İrlanda da görev yapan Arthur Frederick Saunders İsimli İngiliz Yargıç; 21 Temmuz 1915 yılında İrlanda Cumhuriyet Ordusu Tarafından Öldürülmüştür. Yaşanan bu olay “Arthur Frederick Saunders Suikasti” olarak tarihe geçmiştir.
 • Montreal Belediye Başkanı olarak görev yapan James Jeannotte, yerel politika ve çıkar çatışmaları sebepli olarak 26 Ağustos 1915 tarihinde Kanada’da suikasta uğramış ve hayatını kaybetmiştir.
 • 17 Kasım 1915 yılında İtalyan Başbakanı Giovanni Giolitti, Milan’da Suikasta uğradı. Bu olay, 1915 yılına ait İtalya’daki siyasi çalkantı ve sorunları göstermektedir. Ancak Giovanni Giolitti bu suikast girişiminden sağ kurtulmuştur.
 • Alman işgali altında bulunan Belçika’da 1915 senesinde Albert I ‘e yönelik (Belçika Kralı) suikast olmuştur. Yapılan bu suikast girişimi başarısız olurken Kral Albert I hayatta kalmıştır.

1915 Yılında Yaşanan İlkler ve Diğer Gelişmeler

 • Alexander Graham Bell; 25 Ocak 1915’te New York’tan Francisco’daki “Panama-Pasifik Uluslararası Fuarı’nın bulunduğu yer” asistanı Thomas Watson’ı aradı. Böylece “İlk Ticari Kıtalararası Telefon Hattı” Açılmıştır. ABD’nin Doğu ve Batı kıyıları arasındaki ilk telefon görüşmesidir.
 • Birinci Dünya Savaşı sırasında (22 Nisan 1915) Alman birlikleri tarafından Ypres Muharebesi’nde Zehirli Gaz (Klor Gazı) kullanılmıştır. Bu olay Modern Savaş tarihindeki olumsuz bir ilktir.
 • 1. Dünya Savaşı ile birlikte Osmanlı Devletine zarar vermek ve bağımsız Ermenistan kurma hayali ile bir ermeni hareketi başlamıştır. Osmanlı Devleti vatandaşı olan Ermeniler, dış güçler ile işbirliği içerisinde olup Osmanlı Ordularını arkalarından vurmaya başlamış ülke içerisinde silahlı isyan ve ayaklanmalar yürütmüşlerdir. Ermenilerin oluşturduğu gönüllü birlikler Rus Orduları tarafına geçerek Osmanlı Devletine karşı savaşmışlardır. Bu tarihlerde Ermeniler tarafından Toplu Müslüman Katliamları gerçekleşmiştir. Ermenilerin Osmanlı Devletine karşı isyan ve arkadan vurma eylemleri artarak devam etmiştir. Osmanlı Ordusu tarafından bu süreçte ikazların yapılması, faaliyetlerin kontrol altına alınması, olayların önlenmesi ve yatıştırılması maksadıyla çalışmalar yapılmış ve bu yönde tedbirler alınmıştır. Çalışmalardan sonuç alınamaması üzerine Dahiliye Nezareti; 14 Vilayet ile 10 Mutasarrıflığa 24 Nisan 1915’te genelge yollamıştır. 24 Nisan 1915 Genelgesi ile birlikte Ermenilerin Yurt içi, Yurt dışı örgütlenme ve tüm yapılanmalarında kilit rol oynayan lider kadroları ve elebaşları etkisiz hale getirilmiştir. Bu tarih Ermeniler tarafından “Soykırım Günü” olarak ilan edilmiştir. Ancak bilim ve tarihin ışığında bakıldığında Sözde ‘Ermeni soykırımı’ iddiası gerçeklerle bir bağı olmayan bir iftiradan öteye geçmemektedir.

Farklı yıllara ait makalelere GÖZ ATIN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR