32.6 C
Ankara
Pazar, Temmuz 7, 2024
Ana SayfaMedya MozaikBilgi PlatformuKokuların Satın Almaya Etkisi Oldukça Fazla

Kokuların Satın Almaya Etkisi Oldukça Fazla

Kokuların Satın Almaya Etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Koku, bilinçaltına doğrudan ulaşıyor, çağrıştırdıklarıyla doğrudan bağlanıyor ve satın alma kararını etkiliyor. Bu nedenle koku, kurumların vazgeçemediği pazarlama süreçlerinden biri. Deneyim Tasarımı ve Yönetim Zirvesi XCO’19’da MG International Fragrance Company bu kez “Kokunun izinden” workshop’uyla katılımcıları gizemli bir yolculuğa çıkaracak.

Günümüz satın alma alışkanlıklarını etkileyen önemli unsurlardan biri de koku. Kokuların satın almaya etkisi fazla olduğundan bu farkındalıkla da Kokusal Pazarlama, diğer adıyla “Scent Marketing“, son yıllarda pazarlamanın en gizli silahlarından bir tanesi. Kişisel beğenilere ve deneyimlere göre koku algısı değişim gösterdiği için de bu durum markaları etkisi altına alıyor. Bu yüzden markaların hedef kitlelerini iyi analiz etmesi ve stratejilerini bu bakış açısıyla geliştirmesi gerekiyor.

Koku pazarlamada nasıl çalışır?

Kokuların, ürünleriniz ve hizmetlerinizle doğru demografik içeriği çekmek için nasıl yardımcı olabileceğine dair ipuçları veren çalışmalar var. Bunlardan biri de ScentAir‘in araştırması:

  • Mağazadaki ortam kokuları, ürünlerle paralellik gösteriyorsa satın alma davranışını olumlu bir şekilde etkileyebilir.
  • Kokunun dükkanın içeriğiyle uyuşmaması durumunda tam tersi geçerlidir; tüketiciler perakende alanından uzaklaşabilir. (markanız için mantıklı bir koku seçin)
  • Cinsiyete göre tasarlanmış kokular da oldukça önemli. Bir kadın giyim mağazasında “kadınsı” bir koku, olumlu bir satın alma amacı yaratmaya yardımcı olur. Bir kez daha söylersek, eğer koku cinsiyetiyle uyuşmuyorsa tersi geçerlidir.

Beyinlerimiz kokuları bilinçsizce önce işler, bu nedenle düşük kokulu kokular aslında yüksek etkiye sahipler. Bir koku seçtikten sonra mağazanızdaki yerleşimini, arka plan öğesi olarak düşünün. Hafif bir koku müşterinin dikkatini artıracak, algılarını kaliteleştirecek. Ancak kokular son derece subjektiftir ve müşterilerin sevmediği veya alerjik bir tepki gösterdikleri bir koku müşterilerinizi uzaklaştırabilir.

Koku_Atölyesi_Etkinlik_Görselleri_Eğlenen_İnsanlar
Koku Atölyesi

Deneyimsel kokunun izdüşümü…

Müşteri deneyimini tasarlamak, yönetmek ve yükselen bu disiplininin pazarlama evreni içinde nasıl kullanılacağı konularında vizyon yaratmak amacıyla tasarlanan XCO’19 Deneyim Tasarımı ve Yönetim Zirvesi güçlü bir bağlam olarak kokunun tüketici davranışlarını nasıl etkilediğini gözler önüne serecek. Temel 12 koku üzerinden kendi kokularını tasarlayacak olan katılımcılar için XCO Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi’nde MG International Fragrance Company, “Kokunun İzinden” deneyim atölyesi gerçekleştirecek. Birbirinden farklı kokuları deneyimleme şansı yakalayacak olan katılımcılar kokunun etkisini yaşayarak deneyimleyecek.

XCO’19, 28 Mayıs Salı günü Yapı Kredi bomontiada’da güçlü bir içerikle ve gündem yaratan sunumlarla zengin bir konferans deneyimi de yaşatacak. “Özgün Müşteri Deneyimi” ve “Kusursuz Servis Tasarımı” konularında vizyon yaratma hedefiyle yola çıkan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan zirve, profesyonelleri “müşteri deneyim” olgusu etrafında bir araya getirmeyi amaçlıyor. XCO Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi‘nde bu yıl deneyim tasarımının en önemli konularından mükemmel alışveriş deneyimi, insanlaşan markalar ve değişen tüketici beklentileri konularında paylaşımlar yapılacak.

Daha Fazla BİLGİ PLATFORMU İçeriğine Erişmek için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR