24.6 C
Ankara
Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaMedya MozaikEtkinlik AjandasıLGS ve YKS Sınavı Yaklaştı

LGS ve YKS Sınavı Yaklaştı

LGS'ye bir hafta, YKS'ye iki hafta kaldı. Peki son düzlükte adaylar ne yapmalı? Son güne kadar ders çalışılır mı? Etraftan gelen her tavsiyeye uyulur mu? Uykusuzluk sınav başarısını düşürür mü? Uzmanlar son hafta tüyolarını anlattı.

LGS ve YKS sınavı için artık geri sayım başladı. Sınav sırasında ve öncesinde sizlere fayda sağlayacak bir çok önemli nokta tecrübeli isimler tarafından sizlere aktarılıyor.

Eğitimin gündeminin masaya yatırıldığı “Yolun Başındayken” programında Dr. Görkem İldaş, eğitim uzmanlarıyla LGS ve YKS sınavlarına sayılı gün kala yapılması gerekenleri konuştu. Eğitim Uzmanı Hasan Atasoy, Marmara Koleji Rehberlik Koordinatörü Nevin Çiftel ve Doğru Cevap Eğitim Kurumları Ceo’su Hami Koç aday öğrencilere hem tüyo verdi hem de yeni eğitim yılına dair öngörülerini paylaştı.

2021 Yılı ÖSYM Sınav Takvimine Göre

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı

2021 Elektronik Yabancı Dil Sınavı

2021 Elektronik Yabancı Dil Sınavı

1. Oturum olan TYT 26 Haziran 2021 günü

2. Oturum olan AYT 27 Haziran 2021 günü

3. Oturum olan YDT 27 Haziran 2021 günü

(e-YDS 2021/6 İngilizce) 29 Mayıs 2021

(e-YDS 2021/9 İngilizce) 10 Temmuz 2021

LGS sınavı için 1 milyon 800 bin aday 6 Haziran 2021 günü sınava girecek, 2,5 milyon adayın yarışacağı YKS ise 2020 yılında 27-28 Haziran tarihlerinde yapılmıştı 2021 yılında ise yapılacağı tarih açıklandığında anlık olarak içeriğimiz güncellenecektir. Adayların sınav öncesi akademik, sosyal, duygusal ve fiziksel olarak son hazırlıklarını tamamlamaları gerektiğini söyleyen Marmara Koleji Rehberlik Koordinatörü Nevin Çiftel, adayların son ana kadar ders çalışmalarına hiçbir engel olmadığını söyledi. Çiftel, “Boş kalmak duygusal yorgunluğa neden olabilir ama akademik hazırlık kesinlikle durdurulmamalı” dedi. Yeni bir konu öğrenmek yerine ise sınav antrenmanları yapmanın daha doğru olacağını da söyleyen Çiftel, “Deneme sınavlarını gerçek sınavın simülasyonu şeklinde yapmalılar. Gerçek saatte başlamalı, verilen sürede bitmeli.” dedi. Çiftel, sınavla ilgili diğer önerilerini şöyle sıraladı:

LGS ve YKS Sınavı için Öneriler

Sadece akademik hazırlık değil, taktik hazırlık da önemli. Her öğrencinin başarılı olduğu test, hızlı olduğu alan farklıdır. Bu nedenle her öğrencinin kendi tarzını bulması şart. Taktiklerini, sürelerini son hafta gözden geçirsinler. Sınav sırasında da taktik değiştirmesinler.

Sınavda bir soruya takılırsanız, soruyla inatlaşmayın. Bir soruya takılmak üç soruya mal olabilmektedir.

Kodlama hatalarından dolayı bekledikleri sonuçları alamayan çok öğrenci oluyor. Deneme sınavlarında mutlaka kodlama yapılarak kendilerini sınasınlar.

Kimin ne söylediğinden ziyade, sizin ne hissettiğiniz çok önemli. Herkes iyi niyetli bir şeyler söyler ama siz duymayın.

Son hafta sakatlanmanıza neden olacak ağır aktivitelerden kaçının. Kahvaltı alışkanlığınız yoksa mutlaka edinin. Sınav günü alışmadığınız o kahvaltıyı etmek midenizi rahat ettirebilir.

Sınavdan önceki gece uyuyamadınız diye kaygılanmayın. Bir gece uykusuz kaldınız diye sınavınız kötü geçmez.

Doğru Cevap Eğitim Kurumları Ceo’su Hami Koç da LGS adaylarına seslendi. Koç, “Sınav gününe kadar ellerinden geldiği kadar hazırlanmaya çalışsınlar. Hayat sınav endeksli değildir. Sınavı atlattıklarında hayatlarının daha mutlu bir şekilde devam ettiklerini göreceklerdir.” dedi.

Yeni eğitim – öğretim yılı hazırlıklarını da anlatan Koç, 15 Ağustos itibariyle okulların uzaktan eğitim süreci nedeniyle telafi eğitimi için açılacağını sonuç olarak telafilerin yıl boyu devam edeceğini söyledi. Okulların hijyenik tedbirler konusunda da çok hassas olduğunu anlatan Koç, “Velilerimiz, öğrencilerimiz temizlik ve eğitim açısından kaygılanmasınlar. Önlemler en üst düzeyde alınmakta, akademik hazırlıklarımız yoğun bir şekilde sürüyor”.

Uzaktan eğitim süreciyle birlikte zorunlu yaşanan dijitalleşme sürecinin artık kalıcı olacağını da dile getiren Koç, yeni müfredatta en az 10’luk bir payın online eğitimler olacağını söyledi. Öğretmenlerin de bu süreçte çok iyi bir sınav verdiğini anlatan Koç; bundan sonrası için de hizmet içi eğitimlerle öğretmenlerin destekleneceğini ifade etti.

Tercihlere Koronavirüs Etkisi

Eğitim Uzmanı Hasan Atasoy ise, korona krizi etkisi nedeniyle, adayların bu yıl yerleşmeye çok daha kararlı olduklarını, özellikle lise son sınıfta okuyan adaylar ve geçtiğimiz yıl yerleşmemiş adayların, bu yıla özel yapılan değişikliklerden faydalanmak için bir bölüme kayıt olmaya çalışacağını söyledi. Atasoy; özellikle lise son adaylarının bir sonraki seneki sınava hazırlanma davranışlarının azalacağını tahmin ettiklerini ifade etti. Üniversite adaylarının sağlıkla ilgili bölümlere olan taleplerinin azalacağını düşündüğünü de anlatan Atasoy; adayların mühendislik, hukuk gibi diplomayla bireysel iş yapabilecekleri programları tercih edeceklerini belirtti. Atasoy, ekonomik kriz beklentisi nedeniyle adayların öncelikle devlet üniversitelerinin lisans programlarını, daha sonra devlet üniversiteleri ön lisans programlarını ve sonrada vakıf üniversitesi lisans programlarını tercih edeceklerini beklediğini sözlerine ekledi.

Daha Fazla ETKİNLİK AJANDASI İçeriğine Erişmek için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR