10.1 C
Ankara
Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaNebula ÖzelTekno BilgiBilgisayarı Konuşturmak

Bilgisayarı Konuşturmak

İster Konuşan Bilgisayar deyin isterseniz konuşan Windows... Yapımı basit bir eğlence aracı...

Bilgisayarı Konuşturmak Nasıl Olabilir ki? Sizlere yazı içeriğinde vereceğimiz kod ile beraber hiç uğraşmadan bir mini program yapmış olacaksınız. Yaptığınız bu programı açtığınızda siz ne yazarsanız bilgisayarınız sorgusuz olarak bunu size sesli olarak okuyacaktır. Tabi ki yapılan çok ufak bir şey ancak bilgisayar başında yeni şeyler öğrenmek ve eğlenceli vakit geçirmek isteyen herkes ilgilenebilir. Bu yapılan küçük programı herhangi bir konuda işinize yaraması için kullanabilirsiniz tabi eğer yarayacaksa, bu tamamen size kalmıştır.

Öncelikle Bilgisayarı Konuşturmak için ihtiyacımız olan tek şey bir “Metin Belgesidir.” Sırasıyla ve eksiksizce sizlere bahsettiklerimizi uygulayınız.

Not : Burada “Bilgisayarınızı Konuşturun” konusu ile sizlere tarif edilen sadece mini eğlence programıdır. Eğlenceli vakit geçirmek, boş vakitlerini bir şeyler öğrenerek geçirmek isteyen kişiler içindir ve zararsızdır.

İlk olarak Masaüstüne gelerek “SAĞ TIKLAYIN” ve YENİ> METİN BELGESİ diyerek masaüstünde Yeni Metin Belgesi oluşturun. Metin belgenizi açın, bu aşamada ona verdiğiniz İsmin bir önemi yoktur. Boş Metin Belgenizin içine girdiğinizde aşağıdaki kodları Kopyalayın ve Belgenize Yapıştırın. Kodlar hemen alt satırda yer alıyor. Aşağıdaki kodların içerisinde koyu renkli yani (KALIN) olan yerleri değiştirip isteğinize göre farklı şeyler yazabilirsiniz.

Aşağıdaki (Kodları) KOPYALAYIP + YAPIŞTIRIN
  • Dim message, sapi
    message=InputBox(“Ne söylememi istersiniz”,”Benimle Konus”)
    Set sapi=CreateObject(“sapi.spvoice”)
    sapi.Speak message

İlk Görsel ile metin belgesi açmak, kod yapıştırmak ve kaydetmek gösterilmiştir.

Metin_Belgesi_Acma
Bilgisayarı Konuşturma Programı

Daha sonra Metin Belgesi üzerinde Dosya > Farklı Kaydet diyoruz. İşte bu noktada Belgenin Adını Değiştirin ” Bu tamamen size kalmış. ” Belge adından sonra noktalı kısmın öbür tarafına geçin ve buradaki .txt kısmını .vbs yaparak masaüstüne kaydedin. Daha sonra programınızı ÇİFT TIKLAYARAK çalıştırın. Karşınıza gelen boşluğa istediğinizi yazın ve TAMAM’a basın. İşte hepsi bu kadar. Artık Konuşan bir Windows var. 🙂 Bunun gibi daha fazla eğlenceli bilgisayar programları için web sayfamızı takip edin.

İkinci Görsel ile kaydetme uzantısı, programın simgesi ve açtığınızda karşınıza gelen alan gösterilmiştir.

vbs_uzantılı_kayit
Konuşan Bilgisayar Programı

İlgi Çekici Daha Fazla İçeriği Ziyaret Etmek İçin TEKNO BİLGİ kategorisine Göz Atabilirsiniz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR