29 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaNebula GameOyun DünyasıCall of Duty: Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4

Piyasa, Teknik, Yapımcı Firma, Oyuncuların düşünceleri, Oyun modları, İnternet üzerindeki tepki ve yansımalarıyla Call Of Duty Black Ops 4 oyununu mercek altına aldık

Eleştiriler ile gelen oyun Call of Duty Black Ops 4 için oyuncular ve piyasalardan alınan feedback artmaya başladı. Öncelikle bu konuyu biraz açmakta fayda var; oluşan geri bildirimler sonucu oyuna olumlu ve olumsuz tepkiler oluştuğunu ancak her geçen gün olumsuz tepkilerin azaldığını bilmenizi isteriz. Elbette tüm oyuncuların pozitif veya negatif yönde tepkilerine gerekçeleri vardır. Öncelikle olumsuz bakış açılarını ve sebeplerini sizlerle paylaşalım.

Eleştirel Açıdan

15 Ekim 2018 tarihinde İngiltere’deki son yayınlanan oyun satış istatistiklerine baktığımızda 1. Sırada yer aldığını görmekteyiz. Türkiye dışındaki internet sitelerinde oyun hakkında yapılan yorumlar incelendiğinde ise fiyat konusu pek eleştiri almış gözükmüyor fakat Story mod konusunda Türkiye ve Diğer ülkelerdeki oyuncular hem fikir durumda.

Buradan da anlaşılacağı üzere Black Ops 4 oyununda senaryo modu olmaması Call of Duty hayranları tarafından Global bir üzüntü olarak gözüküyor.

Pozitif yorumları biraz açacak olursak; oyunun kalitesine göre bu fiyatın az bile olduğunu düşünenlerde var, Story mod iyi ki çıkartılmış diyenlerde…

Oyunda açık dünya oynanabilirlik en çok hoşa giden durum gibi karşılanmış gözüküyor ve büyük bir oyuncu kitlesinin artık Battle Royale Moduyla bütünleştiğini de bilmek gerekir. Call of Duty Black Ops 4 oyunu Call of serisi içerisinde ilk Battle Royale Mod bulunan oyun olma özelliğini taşıdığı için yıllar sonra da Call of serisinin Battle Royale Mod konusunda ilk göz ağrısı ve nazar boncuğu olarak kalacaktır. Günümüzde oyuncuların Single mod yerine multi mod ile oynamaya yönelmesi Multiplayer modların çok fazla geliştirilmesinde pay sahibi olmuştur. Yine oyunumuz üzerinden ilerlersek Activision tarafından ortaya konulan dört tanesi revize edilen harita olmak üzere on dört Multiplayer haritası bulunmaktadır. Nuketown map eklendikten sonra tüm Call of Duty haritaları tamamlanmış oluyor fakat oyun firmalarının her zaman kitlelerine sürpriz peşinde olduğunu hatırlatarak Haziran 2019 gibi yeni bir veya iki haritanın daha eklenmesi hiç şaşırtıcı olmaz.

FPS dünyasında geçmişten bugüne kadar oluşan devrim niteliğindeki tüm değişim ve yeniliklerde pay sahibi olan oyunlar arasında Call of Duty’nin ayrı bir yeri olduğunu da unutmayalım. Bu arada yabancı bir web sitesinde hikâye modu olmadığından dolayı tepkili yorumda bulunan bir oyuncunun yine de oyunu alarak oynayacağını belirtmesi de FPS oyunları arasında Call of Duty’nin sürdürülebilir bir vefaya sahip oyuncu kitlesinin de olduğunu göstermektedir.

Geliştirme ve Sunum

Treyarch ve Beenox tarafından geliştirilmiş 12 Ekim 2018 tarihinde piyasaya sürülen Call of Duty Black Ops Four; Xbox One, PlayStation 4, Microsoft Windows platformları için sunulmuştur. Google kullanıcıları arasında %88 oran ile beğeni alan oyun ise dünyada satış rekorları kırmaktadır. Satışlar konusunda ise şu ana kadar Activision tarafından bir rakam açıklanmadı. Oyunu oynamak için Blizzard Battle.net uygulamasını bilgisayarınıza kurmanız, Blizzard hesabına sahip olmanız ve oturum açmalısınız. Blizzard tarafından sunulan bu ara yüz ile tüm oyunlarınız aynı yerde toplanacak ve çevrimiçi bir deneyim yaşayacaksınız. Bu arayüzde alışveriş yapma imkânına sahip olurken, oyunlar ile ilgili güncel haberlere ve yeni çıkan ürünlere de ulaşmış olacaksınız. Bu uygulamayı bilmeyen ve daha önce deneyim yaşamamış ancak Steam uygulamasını bilen kullanıcılara ise birbirine benzer bir uygulama olduğu söylememiz gerekir. Ürünü satın alma işlemini Blizzard Shop üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Oyunun sistem yeterliliği konusunda ise minimum özelliklerden bahsetmek gerekirse bu oyunu oynayabilmek için en az 8 GB Ram Bellek ve Windows 7 (64 Bit) işletim sistemine sahip olmanız gerekmektedir. Gelelim oyunun müzik kısmına, Trailer Song olarak seçilmiş müzik hiç savaş müziğine benzemediğinden bu oyuna yakışmamış diyebiliriz.

Call Of Duty Zombi Modu
Zombies Mod

Zombies

Oyun içeriğine baktığımızda ise oyunu üç ayrı bölüm olarak görüyoruz. Blackout, Multiplayer ve Zombies mod olarak bizlere sunulan tercihlerde özellikle Zombies mod başlı başına ayrı bir oyun olarakta görülebilir. Zombi modunu incelediğimizde ise geçmişten günümüze birçok zombi oyununda görmek istediklerimiz sadece bu bölümde fazlasıyla bizlere sunulmaktadır. Yeteri kadar zombinin olması, ekip arkadaşlarımızla zombilere karşı omuz omuza bir mücadele, ciddi görsel efektler, altı doldurulabilir bir konu, yeterli sayıda mühimmat, dar alana sıkışıp kalmama, ağır çekim sahneler ve farklı silahlar gibi birçok beklenti Call of Duty Black Ops 4 Zombi ile karşılanmaktadır.

Call Of Duty Görseller - Multiplayer Mode
Multiplayer Mode

Multiplayer

Oyun modlarından bir diğeri olan Multiplayer modu tüm oyuncuları multi tutkunu yapacak şekilde oluşturulmuştur. Ekip arkadaşlarınızla zevkli dakikalar geçirmeniz için adeta her şey düşünülmüştür. Mekânlardaki gerçekçilik kavramı bir Multiplayer modunda diğer oyunlarda pek rastlayamadığımız unsur olurken Call of Duty Black Ops 4 Multiplayer tam istediğimiz sanal ortamı yaratmıştır.

Gerçekçiliğin ön planda olmasına etki eden mekânsal tasarımlar ve efektler oyuna bağımlılık yaratacak düzeyde olmuştur. İleri teknoloji silahların kullanımı ise taktik ve strateji açısından başarılı olabilmek için sizleri ustaca düşünmeye yöneltmektedir. Oyun karakterleri, silahlar ve taşıtların iç içe olması oyunun multi modunda ayrı bir bütünlüğü de sağlamıştır. Silahlar ve mekânlar incelendiğinde Multiplayer oynarken başarılı olabilmek için mutlaka iyi bir ekip olup bütünlüğü sağlamanız gerektiğini düşünüyoruz.

Battle Royale_ve_Blackout_Mode_Görseller
Blackout Mode

Blackout (Battle Royale)

Call of Duty Black Ops 4 oyunun Blackout adlı bölümü yani bir anlamda gerçekte görünen kısmı ve açık dünya dediğimiz bölüme geldik.. Blackout bölümünde geniş bir haritaya yer verilmiş ve çok fazla oyuncu sayısı olduğundan gerçekten hayatta kalmanız için bir sebep bulunmuyor. Bu mod sizleri bir hayli zorlayacaktır. Zombi ve Multiplayer gibi ezberini yaptığınız alanların olmadığı tehlikenin nereden geldiğini çözemediğiniz ve ansızın ölebileceğiniz bir haritada hayatta kalmaya çalışacaksınız. Stratejinin yüksek öneme sahip olduğu oyun modunda arkadaş desteği de daha fazla direnmenize yardımcı olabilir. Tam bir savaş deneyiminin yaşandığı bir oyun oynayacak ve soluksuz olarak oyunun akıcılığına kendinizi bırakacaksınız. Artık trend gözüyle bakılan açık dünya oyunların en son ve güncel hali olan Call of Duty Black Ops 4 Battle Royale ile harika vakitler geçireceğinizi düşünüyoruz. Şimdilik Nebula Türkiye ekibinden başarılı not alıyor.. Ekibimiz tarafından oyun inceleme puanını Call of Duty Black Ops 4 için 100 üzerinden 85 olarak belirledik.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR