Uzaktan yüksek lisans ve örgün yüksek lisans ilişkisi

Gelişen Teknoloji ile Uzaktan Eğitim Sistemi yaygınlaşmaya devam ediyor

0
280

Uzaktan Yüksek Lisans Eğitimi başarı sağlıyormu? Örgün Eğitimle arasındaki fark nedir? Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans faydalımıdır? Bu yazıda okuduklarınızdan sonra fikirleriniz değişecektir..

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte eğitim de teknoloji ile paralel ilerlemesini sürekli yaşamakta ve gelinen nokta öğrencilerin eğitimlerini daha kapsamlı ve ulaşılabilir kılmaktadır. Tüm lisans mezunları önlerinde yüksek lisansı hedef olarak görmekte fakat çalışan öğrenciler birçok noktada bu durumu dertli karşılamaktadır. Mesai saatleri, öğrenim ücretleri, şehir içi trafik, psikolojik ve kronik iş yorgunluklarında eğitim almak öğrenciler için çekilmez hale gelmektedir.

İlerleyen teknolojik gelişmeler ve üniversitelerin buna en hızlı ayak uyduran kurumlar olması başta çalışan öğrenciler olmak üzere tüm lisans mezunlarına bir umut olmuştur.

Uzaktan Eğitimde Gelişme Var

2018 yılı itibari ile uzaktan tezsiz yüksek lisans eğitimi için tüm üniversiteler yavaş yavaş adapte olmakta ve bölümler açmaktadır. Yeni bölüm açan üniversiteler ise sayıları arttırarak bölümleri çeşitlendirmektedirler.

Bu yeniliklerden en çok fayda sağlayanlar öğrenciler olduğu gibi bu konuda ülke içinde istihdama sağlanan katkılar göz ardı edilmemelidir. Uzaktan tezsiz yüksek lisans eğitimlerinde online olarak bağlanılan ara yüzlerde öğrenciler birebir öğretim üyelerinden eğitimlerini görmektedirler. Uzaktan eğitim bilincinde olan profesörler öğrencilerin eğitimlerini tam olarak almaları için görevlerini yerine getirerek tüm denetim mekanizmalarını online bağlantılarda denemektedirler. Bu denetim ile örgün eğitimde sınıfta bulunup uyuyan öğrencilere nazaran evinden, işinden bağlanan öğrencilere dikkatli dinleme ve öğrenme bilincini aşılamaktadır.

Ders konularının okunması, derslerin geçilebilmesi için verilen proje ödevlerinin yapılmak zorunda olması gerekmektedir. Derslere katılımların ve ders içi girişimlerin denetlenmesi,  uzak öğrencilerinin tüm görevlerini hassasiyetle yerine getirmesini sağlamaktadır. Görevlerini hassasiyetler yerine getiren öğrenciler ise eğitimini tam almaktadır. Örgün eğitimde sınıfa gitmenin yeterli olduğunu düşünerek uyumakla yetinen öğrenciler ise  verdikleri öğrenim ücretleri ile öğretim üyelerinin kazançlarına katkı sağlamaktadırlar.

Yapılan incelemelerde örgün eğitim ile yüksek lisans yapanlardan fazla uzaktan eğitim ile yüksek lisans yapan öğrencilerin eğitimlerini daha iyi aldıkları ortaya çıkmıştır. İşte bu aşamadan sonra Türkiye’de bir başka deyişle ufak ufak sistem sorgulaması yine başlamıştır değersiz gözüken uzaktan eğitim acaba alışılagelmiş örgün eğitimin sonunu mu hazırlıyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin