31.7 C
Ankara
Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaNebula ÖzelMakaleler13 Sayısı Neden Uğursuzdur?

13 Sayısı Neden Uğursuzdur?

Bilimsel bir çağda yaşıyor olmamıza rağmen bir takım batıl inançlar,
insanlar üzerinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Gece ıslık çalmak günahtır, sağ avuç kaşınırsa para gelir, sol avuç kaşınırsa para gider, evde ayna kırmak 40 yıl uğursuzluk getirir, gece aynaya bakılmaz gibi birçok batıl inanç söz konusudur. Bunlardan biri ve belki de en etkilisi de 13 sayısının uğursuz kabul edilmesidir. Peki 13 sayısı neden uğursuzdur? Triskaidekfobi nedir?

Özellikle ABD’de fobiye dönüşen bu inan gündelik hayatı da çok ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Hatta bazı büyük otellerde 13. kat yoktur, 12A ya da direkt 14 diye numaralandırılır. Bazı ülkelerde ise evlerin kapı numaraları asla 13 değildir. Birtakım insanların hayatlarını bu kadar etkileyen Triskaidekfobi olarak adlandırılan bu inancın kökeninin nereye dayandığına bir göz atalım.

Hz. İsa‘nın son akşam yemeğinde kendisi ile beraber 13 kişi vardı. Bilindiği üzere meşhur akşam yemeğinden sonra, havarilerinden Yahuda‘nın ihaneti sonucu Hz. İsa çarmıha gerilmişti. Bu inancında Hz. İsa’nın o son akşam yemeğindeki havarilerinin sayısından dolayı ortaya çıktığı ileri sürülmüştür. Bu varsayım bazıları için mantıklı gelse de on üç sayısının uğursuzluk getirdiğine dair inanışın İsa’dan çok daha öncesine dayanmasını açıklayamamaktadır.

13 Sayısı Neden Uğursuzdur? Neden bu kadar etkilendiler?

İbranilere göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13. harfinin Mavet “Ölüm” sözcüğünün ilk harfi olan “M” olmasıdır. Hamurabi kanunları listesinde de 13 sayısı atlanmıştır.

İskandinav mitolojisinde anlatılan bir olaya göre, tanrı Odin‘in ölen kahramanların ruhlarının sonsuz mutluluk içerisinde yaşadıkları sarayında bir ziyafet verilmektedir. Bu ziyafete 11 kişi davetlidir bir de davet sahibi tanrı Odin’in oğlu Baldur bulunmaktadır. İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Balhala‘daki 13 kişilik şölene davetsiz olarak katılmıştır. On üçüncü kişi olarak gittiğinden, göz yaşı tanrısı olarak da anılan yakışıklı ve adil Baldur ‘un ölümüne yol açtığı için bu sayı uğursuz olarak anılmıştır.

Görüldüğü üzere her iki anlatımda da on üçüncü kişinin ihaneti söz konusudur ve iki olay da ölüm ile sonuçlanmıştır. On üç sayısı neden uğursuzdur konumuza dair diğer varsayım ise 13 sayısının uğursuzluğuna olan inancın kökeninin bir yıl içinde ayın on üç kez dolunay olarak gözükmesinden geldiğini düşünenler de vardır.

On üç sayısının uğursuzluğundan korkan o kadar çok insan vardır ki bu artık fobi adını almış hatta onlar özel bir isimle anılmışlardır “Triskaidekfobi.”

Triskaidekfobi, 13 sayısından korkma durumuna verilen isimdir. Kimi yerlerde sofradan ilk ayrılanın başına kötü şeyler geleceğine dair bir inanış vardır. Bazı yerlerde de sofradan en son ayrılanın başına kötü şeyler geleceğine inanılmaktadır. İngiltere‘nin OxfordShire kentinde de bir odada on iki kişi ile bulunmak ve özellikle de aynı odada 12 kişi varken kapının yanında bulunmak büyük felaketlere yol açar inancı bulunmaktadır.

Sonuç olarak on üç sayısının uğursuzluğuna inanan ciddi bir kesim vardır. Otelciler otel odalarına 13 sayısını koymamakta, gemiciler ayın 13’ünde limandan ayrılmamaktadır.

İlgi çekici diğer makalelere erişmek için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR