24.6 C
Ankara
Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaMedya MozaikMarka TrendEnpara.com ve Yeni Nesil Bankacılık

Enpara.com ve Yeni Nesil Bankacılık

Nebulaturkiye.com olarak Enpara.com’u her yönüyle inceledik... Ürün, hizmet ve, fırsatlarının yanı sıra güler yüzlü müşteri danışmanlarına kadar her konuya değindik...

Enpara.com ve Enparalı gibi kavramlar hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Eğer bu kavramları daha önce duymadıysanız bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okumalısınız. Enpara.com hakkında bilgi sahibiyseniz  ve aynı zamanda tercih etmişseniz bu yazıyı yine sonuna kadar okuyun çünkü hala bilmedikleriniz var… Her yönüyle ele alacağımız bu sistem hakkında enine boyuna detaylı tüm araştırmalarımızı ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşacağız… Enpara.com’u bir de Nebulaturkiye.com’ dan öğrenmelisiniz. Övgüyü her anlamda hak ettiklerinden hem web sayfamız üzerinden “haklının hakkını” teslim ediyoruz hem de bireysel tüm yaşadıklarımızı sizlere aktarıyoruz…

Enpara.com nedir?

2012 yılının Ekim ayında QNB Finansbank tarafından kurulan Enpara.com, Türkiye’nin ilk ve tek dijital bankası olarak kurulmuştur. Tüm temel bankacılık ihtiyaçlarını fiziksel şubeler olmadan sadece dijital kanallar üzerinden sunan bireysel bir bankacılık uygulaması olarak faaliyet göstermektedir. Enpara.com; şube maliyeti olmaması sebebiyle temel bankacılık ürün ve hizmetlerinin hiçbirinden ücret ve komisyon almayan, masrafsız bankacılık hizmeti sunan, çevreye duyarlı ve insana saygılı bir markadır.

Dijital bankacılık sisteminde “Enparalı” ve “diğerleri” diye iki kavram olduğunu bilmenizi isterim. Enparalılar her geçen gün sayı olarak artarken diğerleri her geçen gün azalmaktadır. Bir gün diğerleri diye bir şey kalmayacak ve herkes Enparalı olacak. Çünkü Enparalı olmak bir ayrıcalıktır ve herkes her geçen gün ayrıcalıklı hale geliyor.

Şimdi bir kez daha soruyoruz Enpara.com nedir? Aşağıda Enpara.com’u maddeler halinde açıklamalı olarak sizlere anlatacağız. Ancak şunu tüm samimiyetimizle söyleyelim aşağıda yazılanların hepsi gerçektir. Bunun da doğruluğu araştırma, gözlem, incelemeler ve tecrübelerle sağlanmıştır.

Hızlı Açılan Bir Web Sitesi

enpara_com_web_page_görsel
Enpara.com Web Sitesi

Enpara.com’un web sitesine erişim kolaylığını  inceledik.  Yandex, Google Chrome, İnternet Explorer, Firefox ve Opera gibi tarayıcılarda yapılan aramalarda 2 saniyede görüntülenme, tıklandığında ise 1-2 saniye içerisinde siteye giriş yapılabilmektedir. 1 ay içerisinde farklı günlerde en az 5 deneme yaptık fakat değişiklik olmadığını gördük.  Hızlı görüntülenen ve hızlı giriş yapılan bir Enpara.com web sitesi olduğunu belirtelim.  Ayrıca bu durumu diğer bankaların web sayfaları ile karşılaştırabilirsiniz. Biz karşılaştırdık ve bir kısmı sınıfı geçebildi.

Hizmetlere Erişim Çok Kolay

Enpara.com ürün ve hizmetlerinden faydalanmak istiyorsanız internet şubesini ve cep şubesini kullanabilirsiniz. Yaptığımız incelemede internet şubesi ve cep şubesinin kullanım kolaylığı açısından birbirinden pek farkı yoktur. Arayüz iki taraf içinde basit ve anlaşılabilir olarak tasarlanmıştır. Bu durumu bu kadar büyütmeye gerek var mı? Evet var. Son zamanlarda başka bir bankanın internet şubesine giriş yaptım ve gördüm ki sanki kafamız karışsın da yanlış işlem yapalım diye tasarlanmıştı. Vedalaşıp çıktım bir daha girmemek üzere hem de… Enparalı olmanızın bir de ürün ve hizmetlere ulaşma açısından şöyle bir avantajı daha var: İnternet ve cep şubesi üzerinden işlem yapmayıp telefon ile bağlandığınızda yapmak istediğiniz işlemi söylemeniz yeterli; sizin yerinize onlar işlem yapıyor. Evet! Bunu da denedik. Telefon üzerinden “Değerli Enpara.com Çözüm Merkezi” ile olan görüşmemizde söylediğim hesaba para transfer etmelerini istediğimde işlemlerimi tamamlayıp “başka yardımcı olabileceğim bir konu var mı?” dediler.  Daha ne olabilir ki…

Şaşırtıcı Ürün ve Hizmetler Sadece Enpara.com’da

EFT ve Havale ücreti ödemeyin

Bu dijital bankacılık sisteminde diğer bankaların aksine EFT ve havale ücreti ödemezsiniz. Şimdi yazımızı okuyanlardan bazıları diyebilir, ben başka bankayla çalışıyorum ben de ödemiyorum diye… İşte o kişiler ya otomatik fatura ödeme talimatı vermiştir ya ekstra aidat ödüyordur ya da maaş müşterisidir. Enpara.com’da böyle koşul ve şartlar yok biliyorsunuz.

Hangi banka ile çalışırsanız çalışın ancak şunu gayet iyi bilmenizi isteriz. “EFT ve havale ücreti” gibi ücretler artık günümüzde komik şeylerdir. Enpara.com’un 2018 yılındaki reklamında bahsedildiği gibi “Siz yine de ulu orta eft/havale ücreti ödediğinizi söylemeyin” gerçekten gülerler…

Kolay, Hızlı ve Uygun Kredi Çekin

Bankacılar ile muhatap olmadan ve sözleşmelerle uğraşmadan kolayca kredi çekebiliyorsunuz. Kredilerde 60 aya kadar vade seçeneğinden faydalanabiliyorsunuz. Enpara ile kredi çekmek istediğinizde kredilerde “dosya ücreti” ve “kredi tahsis ücreti” gibi ücretler de yoktur. Buradan çekeceğiniz krediler diğer bankalara göre her zaman daha düşük faize sahiptir. Çünkü Enpara.com, müşterilerine her zaman en düşük faizi uygulamaktadır.

Peki Kredinizi Nasıl Çekeceksiniz?

Şubeye gitmeden önünüze defter kalınlığında sözleşmeler gelmeden Enpara.com İnternet ve Cep Şubesi üzerinden işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Krediniz çok kısa sürede Enpara.com Vadesiz hesabınızda kullanıma hazır hale getirilir. Bu hizmetin en güzel yanı birisiyle muhatap olmak zorunda değilsiniz ve imza şov yapmıyorsunuz. İnternet üzerinden kredinizi çok hızlı veriyorlar. Çünkü Enpara.com’da kolaylık var.

Sadece Faturanızı Yatırın

Enpara.com’da hızlı, kolay ve komisyon ödemeden “sadece faturanızı” yatırabilirsiniz. Günümüzde hemen hemen tüm bankacılık sistemlerinde fatura yatırma işlemi yaparken yüzde oranında ya da sabit bir tutarda fatura yatırma ücreti ödersiniz. Buna ya işlem ücreti ya da komisyon adını verirler. Ancak Enparalı olanlar bu iki kavramı bilmezler çünkü Enparalılar asla faturalarının gerçek tutarları dışında ücret ödemezler.

Enpara.com’da Mevduatlarınıza Yüksek Faiz

Dijital bankacılık sistemleri içerisinde Enpara.com her zaman yüksek faiz oranları sunar. Gerek düzenledikleri dönemsel kampanyalar gerekse size verilen hedefleri yerine getirdiğinizde ekstra faizler alarak bu oranı daha da yükseltmek mümkündür. Diğer bankacılık sistemlerine göre zaten normalde yüksek faiz veren bir bankadır. Yüksek faizin nedeni ise giderleri olmadığı için bu paraları müşterilerine vermeyi tercih etmeleridir. Birçok noktada ise hem size hem kendilerine masraf çıkartmadıklarından yine bu paraları da faiz olarak değerlendirmektedirler. Bu arada Enpara.com’da yüksek faiz almak için belli bir tutar koşulu bulunmuyor bunu da bilginize sunarım. Çünkü Enpara.com’da ufak paraya da büyük paraya da her zaman yüksek faiz vardır.

Hesap İşletim Ücreti Olmadı Olmayacak Da!

Enpara.com reklamlarında bu konuda çok açık bir dil kullanıyor ve şöyle söylüyor “Hesap işletim ücreti bugün de yok yarın da yok” ve “Söz veriyoruz, ömür boyu ücret yok.” Bu durumu sözleşmelere kadar taşıdılar. Enparalılar bu “hesap işletim ücreti”kavramını da pek bilmezler aslında, onlardan bu konuya ilişkin pek bilgi alamazsınız. Eğer Enparalı değilseniz hala ödediğiniz ve belki de ödediğinizi bile bilmediğiniz “hesap işletim ücretleri” (Banka ve Kredi Kartlarınız için) olduğunu bilin. Bunları ödeyenler olarak kendi aranızda en çok hanginizin ödediğine dair sorgulama yapabilirsiniz. Ya da ödemiyorsanız hangi taahhütleri kaç seneliğine vermişsiniz onları karşılaştırabilirsiniz…

Kredi Kartı Eksikti Oda Oldu Ama Bir Başka Oldu

Enpara Kredi Kartı Görselleri- Finansbank Ürünleri
Enpara.com Kredi Kartı

Sadece insan ihtiyacına yönelik bir yapı olma yolunda ciddi adımlarla ilerlemeye devam ediyorlar. İhtiyacımız olan bir kredi kartıydı, kart aidatı almaması gerekiyordu ve taksitlerden de faydalanmak istiyorduk. Enpara.com yine müşterilerine özel bir ürün çıkardı. Taksit seçeneğinin olduğu ve aidatın olmadığı bir kredi kartı olan Enpara.com Kredi Kartı’nı tanıtarak ömür boyu masrafsız olduğunu her yerde açık açık söyledi. Neden aidat almadığını merak ediyorsanız bunun için söyleyebileceğimiz tek şey “Enpara.com masrafsız bir bankadır.”

Sözleşmeleri Bile Sevdirdiler

Bankacılığın her noktasında mutlaka sözleşmeler vardır. Hangi ürün ve hizmetle ilgili olursa olsun bugüne kadar birisinin oturup tek tek sözleşmedeki tüm maddeleri okuduğunu da düşünmüyoruz. Tabi ki müşteri olarak her birimiz önümüze ne konursa hemen imzalıyoruz ama aslında içeriğini de gerçekten bilmek istiyoruz. İşte yine bir Enpara.com farkı daha sizlere. Enpara.com’da tüm ürün ve hizmetlerde karşınıza gelen sözleşmelerin tamamı kısa ve nettir. Bir Enparalı her zaman sözleşmesinde ne yazdığını gayet iyi bilir çünkü Enpara‘da ister sözleşmenizi okursunuz, ister video şeklinde izler ve onaylarsınız. Bu şeffaf davranış, bizlere sözleşmeyi de sevdirmiş oldu.

Güvenilir Dijital Bankacılık Sistemi

Dijital bankacılık sistemi söz konusu olunca tabi güvenlik hepimiz için önemli oluyor. Enpara.com; 5411 sayılı yasal düzenlemelere tabi çalışan bir bankadır. Kaliteli bir ekibi olduğundan dolayı Enpara.com’da güvenlik konusunda da sorun yaşamazsınız. Eğer dijital bankacılık kullanıyorsanız ve hala Enparalı değilseniz; size güvendiklerinizi ve güvenliğinizi gözden geçirmenizi öneririz.

ATM Kullanımı

Enpara.com müşterileri tüm QNB Finansbank ATM’lerini hiçbir ücret veya komisyon ödemeden kullanabilirler. Ayrıca Enpara.com başka banka ATM’lerini kullanabilmeniz için de sürekli yeni kampanyalar çıkartılmaktadır. Yürürlükteki kampanya şartlarına göre sadece QNB Finansbank ATM’leri değil farklı bankalara ait ATM’lerden belirtilen kapsam dahilinde para çekim işlemi yapabiliyorsunuz. Kampanyaya göre bu işlemler değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak şunu bilmeniz gerekir ki verilen bu hizmet bir kere Enpara.com tarafından başlatıldıysa emin olun geri gitmez, üzerine koyarak daha iyi noktalara çekilebilir. Eğer birgün; ayda yedi kere başka ATM’lerden “hiçbir ücret ödemeden” para çekme işlemi yaparsanız şaşırmayın çünkü karşınızdaki Enpara.com… Kendileri birçok ürün ve hizmetten ücret almadığı gibi başka ATM’leri de bu işe karıştırıyorlar, nedeni çok açık “masrafı sevmiyorlar” alışmışlar masrafsız bankacılığada o yüzden…

Belki ATM olarak aynı teknolojiyi kullanıyorlar belki farklı bilemeyiz ama QNB Finansbank ATM’lerinin başka bankaların ATM’lerine kıyasla kullanımı daha kolaydır. Tesadüf müdür bilemeyiz ama bazı bankaların ATM’leri genelde arıza yaparken QNB Finansbank ATM’leri sorunsuz çalışıyor. Artık orası teknik bir konu; pek bilgi sahibi olmadığımız için oraları fazla irdelemeyeceğiz…

Nasıl Kampanyalar Yaptılar Bir Bakalım

Enpara.com diğer bankalardan neden farklıdır bunu bu bölümde biraz daha iyi anlayacaksınız. Aslında bir bankadan beklenmeyecek hareketler bunlar ama yapılanlara bakılınca ister istemez şunu söyleyebilirsiniz “çok güzel hareketler bunlar.”

Şimdi geçmişten bugüne göz attığımızda Enpara.com tarafından yapılan ne kadar güzel kampanya varsa “sayabildiklerimizi” sizlere bir yazalım.

  • Mevduatlarınıza ‘İyi ki bizimlesiniz’ faizi!
  • Enpara.com Kredi Kartı kullananlara birikim hesaplarına +%1 ek faiz!
  • Ayın Enparalılarının Birikim hesaplarına +%2 ek faiz dopingi!
  • Dizi, film izlemeyi ve müzik dinlemeyi sevenlere yönelik Spotify ve Netflix’te %50 indirim
  • İhtiyaç kredisi ihtiyacı olanlara kolaylıklar
  • Kitap okuyanlar için Kidega.com kampanyası
  • Çocuklar için oyuncak alanlara Karakterdukkani.com’da anında %15 indirim!
  • Atm kampanyaları

İşte bu yukarıda sayılanların hepsini Enpara.com yapıyor biz biliyoruz, ya siz?

İnsanların gerçek ihtiyaçlarına yönelik ve onlara fayda sağlayan onlarca kampanyadan sadece Enpara müşterileri faydalanabiliyor. Siz de Enparalı olmak istiyorsanız tıklayın. Bu arada rahat olun, siz gitmiyorsunuz onlar sizin ayağınıza geliyor hem de nerede olursanız. İlk geldiklerinde ve sizi müşteri yaptıklarında bir sefere mahsus olsa bile sizden hiçbir ücret almıyorlar çünkü hem kendilerine hem size masraf çıkartan bir banka değiller.

Enpara.com Reklamları

Ürün, hizmet ve bunlara yönelik kampanyalar yeterince ilgi çekici ve nokta atışı hazırlanmıştır. Böyle kaliteli ürün ve hizmetler aslında şanslı Enpara.com müşterilerine her zaman reklamlar aracılığı ile duyurulmuştur. Gerekli mesajları reklamlardan alamayan kitlenin biraz daha Enpara.com reklamlarına odaklanmasını tavsiye ederiz çünkü her şey çok açık ve nettir. İlk kuruldukları tarihten bugüne kadar olan “Enpara.com reklamları” içerisinden dikkatimizi çeken birkaç reklamdan sizlere bahsetmek isteriz.

2012 Garaj Reklam Filmi

Şafak_Szer_Enpara.com_Reklamları_2012_Görseller
Şafak Sezer’in oynadığı Enpara.com Garaj Reklamı

Mark Zuckerberg (Facebook), Larry Page – Sergey Prin (Google), Chad Hurley – Steve Chen – Jawed Karim (YouTube), Steve Jobs (Apple), bu isimler ve dev şirketler sizlere hiç de yabancı gelmiyor değil mi? Bu şirketlerin kuruluş öykülerine baktığımızda hepsinin geçmişinde bir araba garajı hikayesi saklı. Şafak Sezer’in oynadığı Enpara.com 2012 reklamında Steve Jobs ve Mark Zuckerberg örneği de açık olarak verilmiş ve benzetme ile çok şey anlatılmaya çalışılmıştır. Bugünkü durumuna baktığımızda ve geçmişe dönüp bu reklamı izlediğimizde kitlelere verilen ciddi bir “geliyoruz” mesajı olduğunu söyleyebiliriz.

Haydi, reklamı bir kez daha hatırlayalım!
2012 Garaj Reklam Filmi

2016 Yılı Reklam Filmi

Kıllı_Kıllanan_Adam_Enpara_Görselleri
2016 Reklam filminden “Kıllanan Adam”

Bu reklamdan bahsetmemizin sebebi ise reklama ait küçük bir düzeltme yapmak amacı taşıdığını söyleyebiliriz. Önce reklamın sloganı neydi bir hatırlayalım “ Her 10 müşterimizden 9’u bizi tavsiye ediyor!”  Burada aslında mübalağa yapmıyoruz tüm samimiyetimizle söyleyebiliriz ki bizce her 10 müşteriden 10’u Enpara.com’u tavsiye ediyor. Tabi ki bu slogan Futurebright şirketinin araştırması ile “Enpara.com’u yakınlarınıza ne ölçüde tavsiye edersiniz?” sorusuna 10 üzerinden 8 ve üzeri puan verenlerin oranı %93 olduğu için ortaya konmuştur. Biz herhangi bir araştırma yapmadık ancak çevremizde yaptığımız gözlemler sonucu Enpara.com’u kullanan müşterilerin tamamı çevresine tavsiye ediyor ve bunu görebiliyoruz. Hatta 1 kişinin üçten fazla kişiye tavsiyede bulunduğunu, bunu da gerek sistem üzerinden “BİZİ TAVSİYE EDİN” bölümü ile yaptığını gerekse hiç buraya girmeden sözlü olarak anlatan insanları da gördük. Bu noktada gözlemlerimizden bahsetmemizin sebebi çok ciddi oranda sözlü tavsiye görmemizden kaynaklanmaktadır.

Haydi, reklamı bir kez daha hatırlayalım!
2016 Reklam Filmi “Her 10 müşterimizden 9’u bizi tavsiye ediyor!”

Reklamlara Genel Bakış

2012 yılından 2019 yılına kadar Enpara.com’un 31 adet reklam filmi olduğunu görüyoruz. En fazla reklamın 2014 yılında 7 reklam, en az reklamın ise 2018 yılında 1 reklam olduğu görülmektedir. En kısa reklamın 12 saniye ile 2014 yılındaki “Kıllanan Adam geri dönüyor” reklamı olurken, en uzun reklam 2015 yılındaki 1 dakika 44 saniyelik “Ali İhsan Varol ne yapıyor?” adlı reklam olmuştur.

Reklam süreleri (2012-2019 arası) incelendiğinde toplamda 1123 saniye reklam yayınlanmıştır. Reklamlar yıllara göre farklı adetlerde yayınlanmış olsalar bile tüm reklamları baz aldığımızda toplam süreye oranla her seneye ortalama olarak 140 saniye (reklam süresi) düşmektedir. Enpara.com’un 2012 yılında kurulan yaşı genç bir bankacılık sistemi olması, ürünleri ve hizmetleri, yapmış olduğu tüm reklam çalışmaları ve şu anda bulunduğu konuma bakılırsa Türkiye’deki tüm bankalardan açık ara farkla önde olduğu düşünülebilir. Yakın gelecekte Enpara.com ve diğer bankacılık sistemleri arasındaki farkın daha somut örnekler ile göz önünde olacağından şüpheniz olmasın.  Bu dijital bankacılığın reklamları incelendiğinde genelde öne çıkan konular ise “Hesap işletim ücretleri alınmaması”“her zaman yüksek faiz”, “EFT/Havale ücreti olmaması”“kredi avantajları ve çekim kolaylıkları” gibidir.

Reklamların geneline baktığımızda;

2012 yılında yayınlanan yemeksepeti.com kurucusu Nevzat Aydın ve oyuncu Şafak Sezer’in oynadığı reklamlar konu olarak en ilgi çekici ve eğlenceli reklamlar olduğunu düşünüyoruz.

En anlamlı mesajı içeren ve havalı olduğunu düşündüğümüz reklamlar ise 2019 yılında yayınlanmış “Enparalılar ömür boyu kart aidatı ödemiyor!” ve “Enparalı olmayanlar düşünüyor!” sloganlı reklamlardır. Süreleri incelediğimizde biri 36 saniye diğeri 37 saniye olan bu iki reklam bizce çok kısa sürede çok şey anlatmaktadır.

Gerçek Lider ve Suni Liderler

Çıkartılan ürün ve hizmetler daha sonrasında güzel bir PR çalışması ile öyle harika noktalara çekilebiliyor ki işte burada insanlarımız doğru ile yanlışı pek ayırt edemez hale geliyor. İnsanlarımızın gerçeği görmesi gerekirken gözlerine PR perdeleri iniyor ve farklı kararlar verebiliyorlar.

Şimdi bu konuyu size biraz daha açalım;

Türkiye’nin ilk dijital bankası olarak kurulan Enpara.com her zaman olumlu yönde hep bir yenilik ve değişiklik içerisinde oldu. Ama bu yenilik ve değişiklikler tamamen müşterilerinin gerçek istek ve ihtiyaçlarına yönelik olmuştur. Yani Enpara.com tarafından 2012 yılından bu yana suni bir ürün yaratılmamış ve önde gitmek için de yaratılacağını düşünmüyorum. Çünkü Enpara.com eşittir gerçek ihtiyaçlar denilebilir. Bakıyoruz ki daha sonra başka dijitaller de çıkmaya başladı. Hatta farklı farklı teknolojiler ile ürünlerini süslemeye başladılar.

Diğer dijital bankacılık sistemlerindeki yeni teknolojilere baktığımızda parmak iziyle, yüz tanıma sistemiyle, retina taraması ile girenlerden tutun, sesle para gönderenlere kadar birçok yeni teknolojik ürünler ortaya çıktı. Aslına bakılırsa bu ürünleri çıkartan bankaları tebrik etmek lazım çünkü gerçekten iyi yenilikler ancak yeterli değiller.

Hizmet alan müşterilerin parmak izi, yüz, retina taramasına ve sesli para göndermeye değil önce kaliteli, ücretsiz, komisyonsuz, güvenilir ve kolay bankacılığa ihtiyacı var. Enpara.com’un Süslü püslü teknolojileri olmayabilir ancak onlara gönülden bağlı müşterileri var. Bizce bankacılık sisteminde “Güvenlik” kavramı parmak izi ve ya retina ile değil, Enparanın müşterileriyle arasında olduğu gibi özel ve şeffaf bağ ile sağlanır. Önce size müşterileriniz güvenmeli ve inanmalıdır.  Anlayacağınız bazı bankalar “Gerçek Lider” bazı bankalar “Suni Lider” olma yolunda ısrarla devam etmektedirler.

Olağanüstü Müşteri Danışmanı Olağanüstü Hizmet

Müşteri olmak için başvuru yaptıktan sonra size kartınızı teslim edip ürünleri tanıtmak için yanınıza bir müşteri temsilcisi geliyor. Gelme amaçları; ürün ve hizmetlerin tanıtımı, kartınızın teslimatı ve sözleşme imzalamak içindir ve nerede olursanız olun ayağınıza kadar gelirler. Müşteri danışmanları işlemleri hızlı halledip sizden gelen soruları cevaplıyorlar. Siz onlara sormadan onlar size soracağınız bir şey var mı diye mutlaka söylerler.

İlk teslimat sırasında tüm işlemleriniz bitene kadar güler yüzlü ve sabırlı bir insanla karşı karşıya olduğunuzu söyleyelim. Bu konuda yaptığımız incelemelerde mevcut. Bunları yazımızın devamında tecrübe ve deneyimler kısmında sizlere bahsedeceğiz. Sadece sizin yanınıza gelen değil aynı zamanda telefon üzerinden iletişim kurduğunuzda da olağanüstü bir memnuniyet yaşayacağınızı garanti ederiz. Sanki uzun yıllardır tanıdığınız bir yakınınızı aramışsınız gibi iyi ve sıcak bir ses tonu sizleri karşılıyor. Karşınızdaki danışmanlar sizin sorunlarınızı çözmek ve sorularınızı cevaplandırmak için elinden geleni fazlasıyla yerine getiriyorlar. Telefon üzerinden yaptığınız iletişimde sanki müşteri danışmanını görmüş gibi hissedebilirsiniz çünkü güler yüzlü telefon açtıklarını rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Enerjisi yüksek bu müşteri danışmanları anladığımız kadarı ile yüksek motive ile çalışmaktadırlar, bu ortamı oluşturan da tabi Enpara.com’un personel yönetimi politikalarıdır. İster yanınıza gelsinler ister telefondan hizmet versinler gerçekten her anlamda kusursuz ve olağanüstü bir hizmet veren olağanüstü bir müşteri temsilcisi deneyimi ile karşı karşıyasınız.

Eleştirilecek Bir Nokta Yok

Olağanüstü hizmet denildiğinde elbette eleştirenler olabilir ancak eleştiriye başlamadan şunu bilmelidirler ki başka bankalar ayağınıza kadar gelmeyip telefonu en az 5 dakika ile en fazla 25 dakikada açarken Enpara.com’un hizmetleri her zaman olağanüstü olarak kalmaya devam edecek ve eleştiriye de kapalı olacaktır. Çünkü Enpara.com’un müşterilerine yönelik politikalarında onları ayaklarına kadar getirmek değil ayağına gitmek vardır aynı zamanda 20 dakikada telefonu cevaplamak yerine maksimum 30 saniye gibi bir sürede cevaplamak vardır. Alternatif olarak sizin yanınıza gelmeyip posta ile gönderim de yapabilirler ancak tercih etmiyorlar, buna ek telefonları 5 dakika içerisinde de açabilirler ancak tercih etmiyorlar. Sizce de her şey çok açık değil mi? Enpara.com’un söylediğini söylemenin zamanı geldi   “Yanii, siz bunu bir düşünün isterseniz… “

Enpara.com’u Test Edip Gözlemlemek

Yukarıda sizlere bahsetmiş olduğumuz ürün, hizmet ve bunlara bağlı olarak elde ettiğimiz deneyimlerimiz aslında birer test niteliği de taşımaktadır. Ancak; hizmeti bizzat gözlemlemenin daha fazla somut yarar sağlayacağını düşündük.

Sözleşme ve Teslimat İçin Gelen Müşteri Danışmanı

Enpara.com için makale yazmaya karar verdikten bir süre sonra ilk testimizi yaptık. Değerli bir dostumuza Enpara.com’u tavsiye ettik. Kısa bir süre sonra güler yüzlü müşteri danışmanı kart teslimi için yanımıza geldi. Arkadaşımıza gerekli bilgileri verip soruları dinleyen müşteri danışmanı benden bihaber işini yapmaya devam ediyordu. Her konuşmayı her anını adım adım gözlemledim, her şey harikaydı ve kalite ortadaydı.

Böyle müşteri danışmanlarını nereden ve nasıl buluyorlar bilmiyorum ama Enpara.com’u o kadar güzel temsil ediyordu ki başka söze hacet yok. Tüm prosedürler tamamlandıktan sonra ortaya çıktım ve kart teslimi yapılırken bir fotoğraf çekmek istediğimi belirttiğimde müşteri danışmanı bunu gayet normal karşılayıp, müsaade edince o anı bir kareye sığdırdık. Fotoğraf ve güler yüzü dolayısı ile 08.05.2019’da yanımıza gelen Emre K. isimli müşteri danışmanına ayriyeten teşekkürlerimi sunarım.

Enpara_Müşteri Temsilcisi_Müşterisi_Görselleri
Enpara.com Müşteri Danışmanı tarafından yapılan Kart Teslimatı
Enpara.com Çözüm Merkezi ve Müşteri Danışmanı

Yanımıza kadar gelen saha danışmanı ile yaşamış olduğumuz deneyimden sonra bir de telefonun öteki ucundaki Çözüm Merkezindeki müşteri danışmanlarını gözlemeye koyulduk. Aslında bir çok kez Enpara.com Çözüm Merkezi ile görüşmelerde  bulunmuş olmamıza rağmen yazımızın misyonu gereği tekrar aramamız gerekiyordu.

İlk Arama Testi

Tam da şu anda yazının bu kısmı için Enpara.com’u aradık. 19 Mayıs Pazar Günü saat 14:20 tam arama süremizdir. Öncelikle şunu belirtelim IVR Sistemi sizleri ilk karşılayan otomatik yönlendirme sistemidir yani tanım olarak ise  Interactive Voice Response (etkileşimli sesli yanıt) anlamına gelir. 1 dakika 21 saniye banka IVR sisteminde geçtikten sonra bilinçli olarak şifreyi hatalı girdik ve müşteri danışmanına direkt yönlendirme yoluna gittik durum böyle olunca müşteri danışmanı Serkan H. telefonu açtığında sıfır saniye beklemiş olduk.

İkinci Arama Testi

İkinci aramamızı 14:25’te gerçekleştirdik ve bu sefer şifremizi doğru girme yolunu tercih ettiğimizde 1 dakika 10 saniye IVR sisteminde geçtikten sonra 6 saniye bekledik ve müşteri temsilcisi Merve V. bizleri telefonda karşıladı. Yani yapılan iki telefon görüşmesi testi de başarılı olarak sonuçlanmış birinde “0” saniye diğerinde “6”saniye bekleyerek kendilerine ulaşmış olduk. Bu noktada değerli vakitlerini aldığımız için Serkan H. ile Merve V. müşteri danışmanlarına teşekkür ettiğimizi belirtmek isteriz. İkinci telefon görüşmemizin ardından “onay vermeniz durumunda” yapılacak memnuniyet anketine yönlendirildik. İki sorudan oluşan anketi incelediğimizde ise sorulan sorulara cevap vermemiz ve görüşmenin tamamlanması toplamda 25 saniye sürmüştür.

Telefon ve birebir gerçekleşen testlerden sonra mail yoluyla yapılmış bir testimizden de sizlere bahsedelim. Bir konu hakkında Enpara.com müşteri danışmanı ile mail üzerinden görüşme yürütürken gerçekleşen ufak bir hata olmuştur. Tarafıma gönderilen eposta ’nın hitap kısmında “bey” yerine “hanım” yazılmıştı ancak bunu kasıtlı yapmadıklarını düşünüyorum. Ben bu olayı biraz büyütüp kendilerine “böyle iş mi olur?” gibi ufak bir sitemde bulunduğumda durumu düzelteceklerini belirterek benimle bir telefon görüşmesi yapmışlar ve sonrasında yine durumu düzeltmek adına ufak bir hediye göndermişlerdi. Enpara.com’un logosunun ve renklerinin olduğu ufak bir kutu içerisinde sarı renkli çikolata paralar koymuşlar ve yine bir özür kartı yazıp çalıştığım işyerine göndermişlerdi. Uzun zamandır müşterilerini bu kadar önemseyen bir marka görmediğimi de tüm okurlarımıza açık olarak belirteyim.

Enpara.com ile Bireysel Deneyimlerim

Her konuya net ve şeffaf yaklaşarak sizi bilgilendirmek için yazdığımız makalenin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Ancak makalemizi sonlandırmadan benimde bir müşteri olduğumu bilmenizi isterim. Bir müşteri olarak bende yaşadığım ve gördüğüm birkaç noktadan bahsetmek isterim. İlk Enparalı olduğumda kartımı teslim etmeye geldiklerinde promosyon olarak bir defter ve bir kalem daha sonrasında Enpara.com’un kıllı adam figürü olan 8 GB’lık USB bellek hediye etmişlerdi. Enpara ile böyle başlayan banka-müşteri ilişkisi benim için yeterince ilgi çekiciydi. Bir ara 500 TL’ye kadar yapılan alışverişin %20’si geri ödenmekteydi ve tam da işime gelen bir kampanya olmuştu. Yine nokta atışı işime yarayan başka bir kampanya yaptılar ve bu kampanya kitaplarla ilgiliydi. Çok fazla kitap okuduğum gerekçesi ile tam da bana göre dediğim Babil.com ve İnkılap Kitabevi üzerinden yapılan kitap alışverişlerinde çok iyi fırsatlar sunmuşlardı ve çok işime yaramıştı.

Bir marka hayatınızın her alanında size yardımcı oluyorsa artık hayatınızın bir parçası olmayı başarmış demektir. Tabi ki hayatınızın her alanında diyoruz ama bu noktada da sürdürülebilir olmaları gerekir. Ben çeşitli konularda yaklaşık altı banka ile çalışıyorum ancak doğum günü mesajı atan ve kutlama amaçlı eposta gönderen sadece iki banka var. Bu kadar basit bir işi bile yapamayan başka bankalar varken doğum günümü kutlayan Enpara.com’a tekrardan teşekkürler. Bizlerde biliyoruz sisteme tanımlanan doğum tarihi dolayısı ile gönderilen otomatik mesaj ve eposta olduklarını ancak 6 bankanın 4 tanesi gönderim yapmıyorsa burada yine En “FARK” çıkıyor ortaya.

Sosyal Sorumluluk Kapsamında Yapılanlar

Bizler sosyal sorumlu bireyler miyiz? En son hangi sosyal sorumluluk projelerinin bir parçası olduk? İnanın ki Enpara.com’un Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) projeleri olmamış olsaydı ben de bir projenin parçası olamazdım. Enpara.com’u bir arkadaşınıza tavsiye ettiğinizde arkadaşınız Enparalı olursa sizin adınıza Tema Vakfı aracılığı ile “Enpara.com Hatıra Ormanında” bir fidan dikiyorlardı. Yaptığım tavsiyeler sonucunda İzmir’de şu ana kadar adıma dikilmiş 7 tane ağacım bulunuyor. Çevreye vermiş olduğum katkı dolayısı ile mutlu olduğum gibi “ Dikili ağacın var mı?” sorusuna göğsümü gererek “ 7 tane” diyebilmenin gururunu yaşıyorum.

Enpara.com sayesinde sadece fidan dikimi ile kalmayıp çocuklarımız içinde bir şeyler yapma imkanı bulduk. Yine bir kişiye Enpara.com’u tavsiye ettim, o da müşteri olunca adıma AÇEV’e bağış yapıldı. Bu bağış sayesinde okul öncesi eğitim programında 1 çocuk sayemde 1 saatlik ücretsiz eğitim almış oldu. Enpara sayesinde dünyanın en değerlisi “insan ve çevreye” katkı sağlayabilmek ne kadar güzel.

Oluşturulan hatıra ormanlarının yanı sıra Enpara.com’un fiziksel şubeleri olmadığından elektrik, doğalgaz, su ve kâğıt tüketimi de olmaz. Bundan dolayı yeterince çevre dostu bir kurumdur. Her kurumu Enpara’ya benzemeye davet ediyoruz.

Özetle şunu söyleyebiliriz ki günümüzde bir iyilik yapmak istiyorsanız Enpara.com’u bir tanıdığınıza tavsiye etmeniz yeterlidir. Onlar sayesinde siz de sorumluluklarınızı yerine getiren bireyler olabilirsiniz. Özellikle bankacılık söz konusu olduğunda kimseye kolay kolay bir şey tavsiye edemezsiniz çünkü insanlar artık banka lafını duyduğunda korkuyorlar. Ancak bende öyle değil,gözümü kapatıp Enpara.com’u tavsiye edebiliyorum; çekinceli yaklaşan insan olursa sanki kendi kurumum gibi savunarak “Ben kefilim.” diyebiliyorum. Yeterince güvendiğim bir kurum olduğu için gözümü kapatıp arkasında gönül rahatlığı ile durabiliyorum. Bu zamana kadar da beni hiç mahcup etmediği için ayrıca bir kez daha teşekkür ediyorum.

Takip Edeni Çok

Bireysel olarak faydalandığım kampanyalardan bir tanesi de Enpara.com Kredi Kartı ile yapılan alışverişlerde sonradan faizsiz taksitlendirme imkânı olmuştur. Bunu yine ilk defa onlar yaptı ve sonrasında 3 banka daha takip etti. Her zaman olduğu gibi yine ilkleri yaptığını görüyoruz; sadece yapmakla kalmayıp diğer bankalar için güzel bir örnek olabiliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bankacılık sisteminin bugününü ve yarınını şekillendiren tek banka 2012 yılında kurulmuş olan Enpara.com’dur ve öyle de kalacaktır.

Ne Yapacakları Belli Değil

Bankacılıkta hayal olan her şeyi yapabilme kabiliyetine sahip olan Enpara.com artık çıtayı öyle noktalara çıkardı ki bundan sonra ki yenilikleri ve ilkleri ne olacak merakla bekliyoruz.

Makale Notu

Yukarıda bahsedilen ürün ve hizmetleri başka bankalarla karşılaştırmanızı tavsiye etmekteyiz. Hiçbir bankanın adından bahsetmedik ve hiçbir imada bulunmadık. Hangi banka olursa olsun marka imajına zarar vermek gibi bir düşüncemiz yoktur ve olmayacaktır. Biz sadece gözle görülen ve zirvede tek başına olan Enpara.com markasının farkını, yeni nesil bankacılığı ortaya koyduk.

İçerikte bahsedilen fırsat ve kampanyalar Enpara.com tarafından belirli sürelerde sunulmuştur. Kampanya, ürün ve hizmetler sonraki süreçlerde değişiklik gösterebilir.

Daha Fazla Marka Trend İçeriğine Erişmek için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR