16.8 C
Ankara
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaMedya MozaikAraştırma - İstatistikPoşet Kullanımı Yüzde 80 Azaldı

Poşet Kullanımı Yüzde 80 Azaldı

Ajans Press’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre; Türkiye’de poşet kullanımın ücretli hale gelmesinden bu yana yüze 80 oranında düştüğü görüldü.

Türkiye’de “Sıfır Atık” uygulaması ile başlayan poşetlerin ücretlendirilmesinden sonra poşet kullanımı; yüzde 80’e yakın azaldığı gözlemlendi.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, poşet kullanımı ile ilgili yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre; Türkiye’de poşet kullanımın ücretli hale gelmesinden bu yana yüze 80 oranında düştüğü görüldü.  Sadece zincir marketlerde geçen yıl Ocak ayında 294 milyon poşet kullanılırken; bu yılın Ocak ayında bu oran yüze 75 azalarak 82 milyona düştüğü saptandı. Tahminler neticesinde de 2023 yılının başına kadar poşet kullanımının; yüzde 90’a yakın oranda azalacağı ve yıllık 30 milyar adet olan poşet kullanımın 3 milyara yani kişi başı 40’a düşeceği belirtildi.

ITS Medya ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, konu ile ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılından bugüne kadar poşet başlığı altında 250 bin 99 haber çıkışı tespit edilirken, yeni yasayla birlikte poşet kullanımındaki azalmanın medyanın da gündeminde yer aldığı görüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın resmi web sayfasına erişmek için TIKLAYIN.

Enerji, Çevre ve Doğa konulu tüm içeriklerimize erişmek için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR