20.1 C
Ankara
Cuma, Haziran 21, 2024

Tombala Nasıl Oynanır?

Özellikle Yeni Yıla girerken çok fazla tercih edilen aile eğlencelerinden birisi olan Tombalayı nasıl oynayacağınızı biliyormusunuz? Muhtemelen bilmeyen yoktur peki daha zevkli nasıl oynayacağınızı biliyormusunuz? İşte bu noktada makaleye bir göz atsanız daha iyi olacak... Tombala Oyunu ile ilgili ihtiyacınız olan bilgileri sizler için derledik...

Tombala Nasıl Oynanır diye bir soru bizce sorulmuyordur. Nedeni şudur; tombala tek başına oynanan bir oyun olmadığından mutlaka bir bilen vardır ve 30 saniyede size oyunu anlatır. Evet bu kadar basit. Bildiğiniz 30 saniyede oyunu bir başka oyuncudan öğrenebilirsiniz. Ancak oyunu daha güzel ve zevkli hale getirmek aynı zamanda oyunla ilgili bilinmeyen kavramları öğrenmek isterseniz hepsi bu makalede sizlerle…

Peki Tombala Nasıl Oynanır? makalesinde sizlere neler anlatacağız kısaca özetini verelim ki makaleyi sonuna kadar okuyarak vakit kaybetmeyin.

Bu içerik ile Tombala Nasıl Oynanır? Birinci Çinko Nedir? İkinci Çinko Nedir? Ne zaman Tombala denir? Tombala Nasıl Kazanılır? Tombala en zevkli nasıl oynanır? Tombalanın malzemeleri nelerdir? Tombala Nerede Satılır? Tombala Fiyatları Ne kadar? Tombala Kaç Kişiyle Oynanır? gibi sorular başlıklar halinde aşağıda verilmiştir.

Tombala Nasıl Oynanır?

Tombala oynarken önce sayılardan oluşan küçük pulları kutu içerisinden çıkan kese yada bez torba içerisine koyunuz. Oyunculara birer adet tombala kartlarından dağıtırsınız. Sayıların üzerini kapatacağınız kağıt parçalarını yada benzeri ne kullanmaktaysanız bunları her oyuncunun ulaşabileceği bir noktaya koyunuz. Bazı tombalalarda direkt çektiğiniz sayıyı oyuncuya veriyorsunuz ve kartının üzerine koyabiliyor. Torba içerisinden numaraları çekecek oyuncuyu ortak karar ile belirleyin. Bu oyuncu tek tek numaraları çekip sesli olarak bunları okur, o numara kimde varsa kendi tombala kartında sayının üzerine kağıt kapatır. Yada çekilen numarayı eşleştiği noktaya koyar. Eğer oyunculara çekilen numaralar verilmiyorsa çekilen her numara ayrı bir noktaya konur ve oyun sonuna dek tekrar kullanımı olmaz. Çekilen sayı hata ile torbanın içerisine tekrar atılırsa oyun sonra erer ve her şey baştan başlar. Bu şekilde oyuncular kartlarındaki sayıların üzerini kapatarak birinci çinko, ikinci çinko yada tombala diyebilir. Tombala da her el bittiğinde oyun pulları yani sayılar tekrar torbaya konur ve oyun yeniden başlar.

Birinci Çinko Nedir?

Tombala kartları üzerinde bulunan numaralar üç sıra halindedir buna üç adet sayılı satır da diyebiliriz. Tombala kartlarında bulunan bu üç sıranın herhangi birini komple kapatmanız durumunda o zaman yüksek sesle Birinci Çinko diyebilirsiniz.

İkinci Çinko Nedir?

Birinci Çinkoyu yapan her oyuncunun sırada ki hedefi ikinci çinkodur. İkinci çinko ise birinci çinko gibidir onda da bir satırı kapatmanız gerekmektedir. Ancak oyun tanımı ile anlatmak gerekirse tombala kartlarında iki ayrı satırı komple kapatmış kişi İkinci Çinko diyebilir.

Ne zaman Tombala denir? ve Tombala Nasıl Kazanılır?

Bu iki soruyu da aynı yerde cevaplayacağız çünkü ikisi de aynı yola çıkıyor. Oyun kartlarında bulunan üç satırında komple kapatılması diğer tabir ile oyun kartı üzerinde bulunan bütün rakamları kapatmanız durumunda Tombala diyebilirsiniz. Böylece Tombala diyen oyunu kazanmış olacaktır. Oyunu kazanmanın ibaresi ise Tombala Yapmak diye geçer bunu da belirtelim.

Tombala en zevkli nasıl oynanır?

Şimdi geldik Tombala oyunu için en değerli başlığa. Tombalayı daha zevkli hale nasıl getirebilirsiniz? İşte oyuna zevk katacak bir kaç öneri.. Oyuna başlamadan önce her tur için ödül sistemi koymanızı tavsiye ederiz. Bu ödül ortama göre, hayal gücünüze veya ortak kararınıza kalmıştır. Tabi bu olayı kumara çevirmemenizi tavsiye ederiz çünkü çok basit bir oyun arkadaş veya ailenizle aranızı bozabilir. Ödül sisteminde üç kademe yapmanızı tavsiye ederiz. Birinci Çinko yapan, ikinci çinko yapan ve tombala yapana farklı ödüller vermeniz en doğrusu olur. En iyi ödül Tombala yapana tabi ki. Oyunda yeni tura başlarken bir önceki turda kullanılan kartları diğer kartlarla karıştırırlar ama bunu yapmayıp kartları kenara ayırırsanız bir önceki turda yaşanan maceradan farklı macera yaşarsınız.

Oyunu zevkli hale getirecek diğer bir unsurda elinizdeki tombalanın ne kadar kaliteli olduğudur. Basit kart ve pullardan oluşan bir tombala yerine daha profesyonel bir ürün ile bu oyunu oynarsanız tüm oyuncular oyuna daha içten dahil olacaktır. Kısacası basit kart ve pul yerine daha kaliteli malzemelerden oluşan bir tombala takımı almanızı tavsiye ederiz.

Oyunu zevkli hale getirecek konulardan biride tombala torbasından sayıları çeken kişinin kim olduğudur. Torbanın her turda farklı bir oyuncuya teslim edilmesini öneririz. Her oyuncunun kendince bir mizacı vardır ve herkes oyuna farklı bir tat katacaktır bu sebeple torbayı bir kişiye verip sadece ona sayı çektirmeyin derim. Böylece aynı kişi sizi sıkmamış olur ve diğer oyuncuları da oyuna dahil etmiş olursunuz.

Tombalanın malzemeleri nelerdir?

Makalenin aslında en basit konularından biri gibi gözüküyor. Tombala; kartlar, sayılar, sayıların çekildiği torba, kullanım kılavuzu ve kartlarda çıkan numaraların üstünün kapatıldığı küçük kağıt, karton ya da objelerden oluşur. Ancak sizlere daha önce de bahsettiğimiz gibi farklı kalite ve standartlarda bir çok tombala çıkmıştır. Bunların arasında en zevkli olanları döndürme kollu küresi olandır. Malzeme olarak bakıldığında bu tip tombalada ise sayı küresi ve sayı topları ek olarak belirtilebilir. Tek satışlarda bu küreyi bulursanız evdeki standart tombalanızda da kullanabilirsiniz.

Tombala Nerede Satılır?

Bugün artık tombalayı her yerde bulmanız mümkündür. En rahat bulabileceğiniz yerler ise kırtasiyelerdir. Bunların dışında büyük marketlerin oyuncak ve oyun ürünleri reyonlarında bulabilirsiniz. İnternet üzerinden ise hemen hemen her sitede rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak Tombala Satışı Yapan İnternet Siteleri aratması yaparsanız ilk sıralarda çıkan güvenilir sayfaları tercih etmenizi öneririm. İnternetten tombala satan sitelerde ürün içeriğini detaylıca incelemenizi ve görsellere iyi göz gezdirmenizi tavsiye ederim. En önemlisi; Tombalayı internetten alacaksanız mutlaka alışveriş yapacağınız site büyük bir site olmalı ve güvenlik sertifikası olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Aile_Eglence_Oyunlari
Ahşap Kutulu Tombala

Tombala Fiyatları Ne kadar?

Bu içeriğimizi yayınladığımız 2020 haziran ayında yaptığımız detaylı (web) araştırmasında; 5 TL’den 1000 TL’ye kadar tombala olduğunu gördük. Ancak çok profesyonel, pulu ve kartları çok özel yapılmış 5 bin – 10 bin TL civarında tombalaya da rast geldik.. Lükse gerek yok sizi eğlendirecek bir ürün tercih etmeniz daha doğru olur, fiyat önerisi isterseniz 75 – 200 TL aralığındaki Tombalalar “yeter de artar bile” diye düşünüyorum.

Tombala Kaç Kişiyle Oynanır?

Tombala oyunu en az iki kişi ile en fazla oyun kartlarının sayısı kadar oyuncu ile oynanmaktadır. Genelde en zevkli oyun dört kişi tarafından oynandığında ortaya çıkmaktadır.

Daha fazla Nasıl Yapılır? içeriklerine erişmek için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR