10.1 C
Ankara
Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaNebula ÖzelNasıl Yapılır?Monopoly Bid Nedir ve Nasıl Oynanır?

Monopoly Bid Nedir ve Nasıl Oynanır?

Monopoly Bid Nedir? Nasıl Oynanır? ve Oyun Kuralları Nelerdir? Kapsamlı ve Kolay Anlaşılır Oyun Kılavuzu İle Kısa Sürede Oyunun Üstadı Olacaksınız... Artık Gerisi Sizin Stratejiniz ve İzleyeceğiniz Yöntemlerde... Oyunun Tam Anlamıyla Nasıl Oynandığını Öğrendikten Sonra Kendi Kurallarınız İle Çok Daha Keyifli Hale Getirebilirsiniz... İşte Eğlence Dolu Bir Oyunun Baştan Sona Kılavuzu...

Monopoly Bid Nedir?

Bu oyun Hızlı Emlak Ticareti Oyunu Sloganı ile pazara giriş yapmıştır. Aile ve arkadaşlarla oynanabilen hızlandırılmış, eğlenceli bir kutu oyunu aynı zamanda bir kart oyunu olarak ifade edilebilir. Bu oyunda şansa ihtiyacınız olduğu gibi strateji ise tarafınızca oluşturulmalıdır. Oyun içinde gizli teklifler ile açık artırmalar düzenlenmekte, para kartları ile ödeme yapılmaktadır. Ayrıca oyun içi hamle kartları ile diğer oyuncunun mülküne el konulabilir, joker kartlar ile şanslar değişebilir.

Monopoly Bid Oyununun Amacı Nedir?

Açık artırmada mülk satın alarak, üç mülk setini tamamlayan ilk oyuncu olmalısınız. Aynı zamanda bu oyunun sonu demektir ve kazanmış olursunuz.

Monopoly Bid Kutu İçeriği (İçindekiler)

Oyun kutusunun içerisinde 32 Adet Hamle Kartı, 50 Adet Para Kartı, 28 Adet Mülk Kartı Bulunmaktadır.

Monopoly Bid Kaç Kişilik Bir Oyundur?

Bu oyunu En Az 2 ve En Fazla 5 Kişi ile oynayabilirsiniz.

Monopoly Bid Hangi Yaşa Uygundur?

Oyunun yaş aralığı kitapçık talimatlarına göre 7 yaş ve üzeri olmak koşulunu taşımaktadır. 3 yaşından küçük çocuklar ise boğulma tehlikesi sebebi ile uzak tutulmalıdır.

Oyuna Başlarken ( Oyunun Hazırlık Aşaması)

Monopoly Bid Mülk Kartlarını güzelce karıştırın. Kart destesinin yüzü aşağı yönde olacak şekilde kapatın.

Monopoly Bid Para ve Hamle Kartlarını tek bir deste içerisinde karıştırın. Oyunu kaç kişi oynuyorsa her oyuncuya 5’er adet kart dağıtın. Geriye kalan kartları kart çekme destesi olarak Mülk Kartlarının hemen yanına ayrı olarak koyun.

Mülk Kartları Destesinin yanında Para ve Hamle Kartlarından oluşan diğer kart destesi yer alır bu iki destenin yanına da üçüncü bir kart destesini koyun. Üçüncü kart destesi kullanılan kartlar ile oluşan destedir.

Başlangıç Notu : Oyun başlangıcında yapılan kart dağıtımda bazı oyunculara para kartı gitmez. Böyle durumlar gerçekleşebiliyor. Böyle durumda yeni kartlar verilmeli oyuncudan alınanlar ise kullanılmış kart destesine eklenmeli. Bu durumun gerçekleşmesi için oyunun başlangıcında oyuncunun elinde hiçbir şekilde para kartı olmaması gerekir.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Bu noktada elindeki üç mülk setini tamamlayan ilk oyuncu oyunu kazanmış olur. Ayrıca Mülk setlerini tamamlamak için eşleşen kartları bulmanız gerekmektedir.

Oynanış Şekli Nasıl? (Oyun Zamanı)

Oyun turlar halinde oynanır. Her tur oyuncuların sırayla açık artırma düzenlemesi ile gerçekleşir. İlk açık artırmayı düzenleyen oyuncuyu kendi aranızda oluşturduğunuz bir kural veya kura ile belirleyebilirsiniz. Ancak oyunu kuralına göre oynamak isterseniz ilk açık artırmayı en küçük oyuncu düzenler.

Açık Artırma Sırası Size Geldiğinde;

 • Oyuncular kart çekme destesinden bir kart çeker.
 • Eğer elinizde varsa istediğiniz kadar hamle kartlarını oynayabilirsiniz. Ancak isteyen oyuncu ne zaman isterse HAYIR! Kartını oynayabilmektedir.
 • En üstte bulunan Mülk Kartı ters çevrilir ve mülk açık artırmaya çıkartılır.

Açık Artırmaya Çıkartmak İçin;

 1. Tüm oyuncular aynı anda birbirlerine göstermemek şartı ile ellerinde bulunan kartlardan istedikleri miktarda para kartı seçerler. Ek olarak belirtmek gerekirse oyuncuların arasında teklif vermek istemeyen olabilir bu durum kural dahilindedir.
 2. Oyuncular hazır olduğu anda Bir, İki, Üç, “TEKLİF” derler. Sonrasında oyuncular herkesin görebilmesi için seçtikleri para kartlarını yani ne kadar teklif etmiş ise kendi önlerine açık olarak koyarlar.
 3. Bu durumda en çok parayı teklif etmiş olan oyuncu mülk kartlarını alır kendi önüne açık olacak şekilde koyar. Teklifte kullanılan para kartlarını ise kullanılan kart destesine bırakır.
 4. Açık artırmayı kazanamayan oyuncular açmış oldukları yani teklifte bulundukları para kartlarını geri alırlar.

Açık Artırmalarda Kimse Teklif Vermek İstemezse Ne Olur?

Eğer ilgili Mülk Kartına hiçbir oyuncu teklif vermek istemez ise o mülk kartı “ Mülk Kartları Destesinin “ en altına konur.

Mülk Kartlarına Verilen Tekliflerde Eşitlik Olursa (Beraberlik Durumları ve Sıradaki İşlem)

Bir Mülk Kartına Eşit Oranda Teklif yapılabilmektedir. Aynı tutarda para teklifi yapıldığında yapanlar arasında kazanan çıkana kadar teklif artar. İlgili oyuncular daha fazla para kartı koyarak tekliflerini artırmak isterler ve bu durum bir kazanan çıkana kadar devam eder. Genel olarak eğer süreç sonunda eşitlik hala devam ediyor ve beraberlik bozulmuyorsa açık artırma sona erer. Kazanan çıkmaz. Bu durumda ise oyuncular para kartlarını geri alırlar. Mülk kartı ise Mülk Kartları destesinin en altına yerleşir.

Oyun Hangi Sırayla İlerler?

Oyun açık artırma düzenleyerek ilerlemektedir. En son hangi oyuncu açık artırma düzenledi ise sıra o oyuncunun solundakine geçmektedir.

Oyun Nasıl Biter?

Oyuncular içerisinden biri elindeki üç mülk setini de tamamlar ise bu oyuncu oyunu kazanır ve oyun sona erer.

Ek Oyun Bilgileri, Püf Noktalar ve İpuçları

 • Oyunda bazı mülk setlerinde diğerlerine nazaran daha fazla kart gerekmektedir. Genel olarak kartların köşe bölümünde yer alan sayı, elinizdeki bu seti tamamlamanız için toplamda kaç karta ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.
 • Tüm renklere ait eksiksiz olarak set yapmak isterseniz yeterince mülk kartı vardır. Mesela koyu mavi renkli seti tamamlamak için üç kart gerekiyorsa bu renge ait üç mülk kartı bulunmaktadır. Ayrıca Joker kartlar herhangi bir renkte bir mülk olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple joker kart kullanarak aynı renge ait iki tam set yapabilirsiniz. Ya da iki farklı oyuncu aynı renge ait mülk setlerine sahip olabilir. Bu noktada Teklifinizi verip, Stratejik davranarak alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Mülk kartları takas edilebilir ve bu hamle kural dahilindedir. Eğer mülk takas etmek istiyorsanız başka oyuncular ile açık olarak çıkarlarınız dahilinde anlaşma yapabilirsiniz.
 • Oyun sırasında elinizde kaç kart bulundurmanız gerektiğine dair hiçbir sınır bulunmamaktadır.
 • Kart çekme destesi biterse onun yerine kullandığınız kartlardan oluşan deste kullanılmalıdır. Kullanılan kart destesini karıştırıp çekim destesi yerine koyun.

Monopoly Bid Hamle Kartları

Hamle Kartları : Açık artırma düzenleme sırasının size gelmesi durumunda kullanılabilirler. Bu durumda istediğiniz kadar hamle kartı oynayabilirsiniz. Hamle kartları oynandıktan sonra kullanılan kart destesine konur.

Hamle Kartları; Joker Kart, 2 Çekin, El Koyun, Hayır! Kartlarından oluşur.

Monopoly Bid Joker Kartı

Joker Kartları : Bu kartlar adından da anlaşılacağı gibi joker statüsündedir. Bu kartlar herhangi bir set içerisinde herhangi bir mülk kartı yerine kullanabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken önemli noktalardan bir tanesi de Joker Kartı bir sete yerleştirmeniz durumunda bu kartı yerinden oynatma hakkınız yoktur. Ayrıca Joker kartları eğer bir setin parçası değiller ise onlara el koyabilirsiniz veya HAYIR! Kartı kullanarak İPTAL edebilirsiniz. Bu arada JOKER Kartlar ile tam bir MÜLK seti oluşturulamaz.

Monopoly Bid El Koyma Kartı

El Koyun : Başka bir oyuncunun Joker Kartı da dahil olmak üzere istediğiniz bir mülküne el koyabilirsiniz. El Koyma Kartı sadece tam bir setin parçası durumunda bulunan mülkleri alamaz.

Monopoly Bid İki Çekin Kartı

2 Çekin : Çekme destesinden iki kart çekilmesi gerekir.

Monopoly Bid Hayır Kartı

Hayır! Kartı : Diğer Hayır! Kartları, Joker Kartları dahil oynanan hamle kartını iptal eder. İptal edilen hamle kartı kullanılmış kartlara ait olan desteye bırakılır. Hayır! Kartları herhangi bir oyuncu tarafından herhangi bir zamanda oynanabilmektedir. Bu konuda stratejisini iyi yürüten ve oyunu iyi takip eden oyuncu Hayır! Kartını çok kritik bir zamanda kullanarak sizin planlarınızı bozabilmektedir.

Oyun Özeti (İç Kılavuz)

Oyunda tüm oyuncular sırayla açık artırma düzenlerler

Açık artırma sırası size gelince;

 • Her oyuncu kart destesinden bir kart alır
 • Hamle kartlarınız varsa oynayabilirsiniz
 • Mülk kartlarından en üstte yer alanı ters çevirin ve açık artırmaya çıkartın

Açık artırma İşleminde;

 • Oyuncuların hepsi ne kadar teklif vereceklerini kimseye göstermeden belirlemelidir.
 • Her oyuncunun teklifi hazır olduğunda 1, 2, 3, TEKLİF diye bağırır ve herkes kartları açar.
 • Verilen Teklifler içerisinde en yükseğini veren kişi mülk kartını alır ve kendi önüne açık halde koyar.

Sonuç olarak Üç Mülk Setini Tamamlamalısınız, Bunu Yapan İlk Oyuncu Oyunu Kazanacaktır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR