25.7 C
Ankara
Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaNebula ÖzelNasıl Yapılır?Monopoly Nasıl Oynanır ?

Monopoly Nasıl Oynanır ?

İşte evinizde aileniz ile zevkle oynayabileceğiniz harika bir oyun... İster Klasik Monopoly olarak oynayın isterseniz Anti Monopoly hiç fark etmez... Zevk dolu dakikalar geçireceğiniz bu muhteşem oyunun Nasıl Oynandığını Detaylı olarak içeriğimizden öğrenebilirsiniz...

Monopoly Nasıl Oynanır ve oyun hakkında bilgiler nelerdir? İşte oyunda bilmeniz gereken önemli noktaları sizler için derledik. Monopoly bir zamanların en popüler kutu oyunlarından birisidir. Günümüzde hala ailelerin keyif kaynağı olmaya devam eden kutu oyunu; her ne kadar zamanın gerisinde kalmış gözükse de kendini günümüze uyarlamış ender oyunlardandır. Peki Monopoly kutu oyunu nasıl bulundu? Hasbro tarafından 1935 yılında bu oyunun patenti alınmıştır ancak oyun Charles Darrow isimli birisi tarafından tahmini olarak 1929 yılında bulunduğu bilinmektedir. Geçmişten günümüze kadar satış rakamları ve oyunun artık teknolojik cihazlarda da oynanabilir olduğu düşünülünce; ortalama 2 milyar insanın bu oyunu oynadığı varsayılabilir.

Monopoly nedir?

Emlak alımı, satımı, kiralaması ile kazanç elde edilen ve sonunda en zengin oyuncu olarak oyunu bitirme amacı taşıyan bir kutu oyunudur. Monopoly diğer bir anlamda Emlak Ticareti Oyunu olarak tanıtılmaktadır.

Oyun Öncesi Hazırlık

Oyuna başlamadan önce kasa her yönüyle oyuna hazır hale getirilmelidir. Kasayı idare edebilecek ve oyunun tadını kaçırmayacak güvenilir bir kişi banka görevini üstlenebilir. Tüm oyuncular kendilerine bir piyon seçer ve oyunun sonuna kadar o piyonla devam ederler. Kamu fonları ve şans kartlarını ayrıştırın ve her biri kendi aralarında karıştırıldıktan sonra yerlerine koyun. Oyunculara başlangıç paraları dağıtın eğer hızlı oyun kurallarına göre oynayacaksanız ikişer adet rastgele tapuları dağıtın. Oyunun kuralları hatırlatılır bilen varsa oyunu kısaca anlatır yada kendi zevk aldıkları başka kurallar var ise bu baştan açıklanmalı.

Klasik Monopoly Oyun Materyalleri

Klasik Monopoly Oyun Kutusu içerisinde; 1 adet oyun tahtası, 10 adet piyon, 28 adet tapu senedi, 16’şar adet kamu fonu ve şans kartı, 1 paket monopoly parası, ev ve oteller ile zarlar yer almaktadır. Ev adeti 32, Otel adeti 12, zar adedi ise 2 olarak kutu içerisinde yer almaktadır.

Monopoly Oyunu Nasıl Oynanır ?

Evet; geldik basit olarak sizin anlayacağınız türde ele aldığımız Monopoly Nasıl Oynanır sorusuna…Tüm oyuncuların kendine ait piyonları vardır ve hepsi başlangıç noktasından aynı anda başlamaktadır. Oyuncular sırayla zar atarlar ve attıkları zar kadar haneler üzerinde ilerlemektedir. Oyunda üzerine geldiğiniz haneyi satın almak isterseniz öncelik sizdedir ve bunu bankadan alabilirsiniz. Eğer siz satın almak istemezseniz oyun kurallarına göre açık arttırma usulü ile diğer oyunculara satılmaktadır. Ancak bu yöntem ülkemizde genelde tutulmamaktadır ve kurallarını hemen değiştiririz. Bizler açık arttırmaya sunmak yerine hangi piyon hangi hanenin üzerine gelirse o oyuncu alır, almaz ise oyun devam eder başkasına kısmet mantığıyla oynadık.

Gerçek Kurallara Göre Oynayın

Peki gerçek kurallarına göre nasıl olması gerekir? Bir oyuncu bir hane üzerine geldiğinde eğer o haneyi almak istemez ise; açık arttırmaya sunulur ve istenilen bedelle açık arttırma başlar, en yüksek bedeli ödeyen oyuncuya satılmış olur. Hane satışı gerçekleşmeden oyun devam etmez. Bir hanenin sahibi her zaman oraya gelen oyunculardan kira bedeli alır. Diğer oyunculardan alınan kiralar sadece arsa üzerinden olabildiği gibi üzerine kurduğunuz ev ve oteller dolayısı ile alınan kira miktarı da o kadar artmış olur. Eğer sıkışır ve paraya ihtiyacınız olursa ya da kendinize başka bir strateji çizerseniz; arsa,ev ve otellerinizi bankaya ipotek edebilir bankadan para alabilirsiniz. Yine kendi koyduğumuz kurallara göre bizler banka yerine diğer bir oyuncuya satma kararı verebiliyoruz. Ya da “sen o haneye gelince senden kira almayacağım” gibi diyaloglar yaşayabiliyoruz. Tabi ki bizler kendi kurallarımızı koyup oynuyoruz; işimize geldiğince ancak oyun bir o kadar da uzuyor ki tabi zevki de başka oluyor.

Oyun içerisinde tüm dengeyi sağlayacak ve yönlendirmeyi yapacak oyun içi unsurlardan biriside kamu fonları ve şans kartlarıdır. Bu oyun kartlarına mutlaka uymanız gerekmektedir çünkü oyunu yönlendiren temel döngülerden bir tanesidir.

Monopoly’de ev ve otel kurmak

Eğer aynı renk grubuna ait tüm arsalar sizin elinizde ise artık ev dikebilirsiniz anlamına gelmektedir. Eğer her hane 4’er ev sayısına ulaşmış ise otel kurabilirsiniz demektir. Ev ve otel alımları usullerine uyduğunuz taktirde; sıra sizdeyken de başka oyuncudayken de ev ve otel kurabilirsiniz. Ancak bunun için ülkemizde genelde şöyle bir kural hakimdir; her başlangıçtan geçtiğinde, her zar atıldığında yada her sıra size geldiğinde bir ev veya otel hamlesi yapabilirsiniz. Böyle bir kuralla oynadığınızda; en azından parası çok olanın çok daha hızlı büyümesi engellenir ve hala oyuna ortak olma şansını diğer oyunculara tanımış olursunuz. Bir anlamda ülke kültürümüz; emlak piyasası, alım-satım ve kiralamada nasıl bir döngüye sahip ise bizlerde az çok bu durumu kendi menfaatlerimiz ve dengenin oluşması açısından oyuna uyarlamış oluyoruz.

Ev veya Otel Yoksa Bekleyin

Banka tarafından oyunculara satılacak ev veya otel kalmamış ise diğer oyuncuların bir şekilde bankaya ev veya otel satması bekleyin. Eğer oyuncular aynı anda ev veya otel almak istiyor ancak bankanın elinde kısıtlı sayıda kaldıysa; en düşük fiyat üzerinden açık arttırmaya çıkarılır ve en yüksek bedeli ödeyen oyuncu satın alma işlemini gerçekleştirir.

Oyuncular sahip oldukları aynı renk grubuna ev dikmemiş ise renk grubuna ait bir arsayı başka bir oyuncuya isterse satar. Herhangi bir hane üzerinde ev olması durumunda sadece bir tapuyu başka bir oyuncuya satamazsınız.

Sahip olduğunuz bir renk grubuna ev dikerken; her hanenize eşit şekilde ev dikebilirsiniz aynı işlemi satarken de yapmanız gerekmektedir. Yani örnek verecek olursak yeşil renk grubuna sahipseniz; her yeşil haneye 1 ev kurmadan, bir yeşil hanede 2. evi kuramazsınız. Bir yeşil hanede otel kurmak istiyorsanız 3 yeşil hane üzerinde 4’er tane eviniz olmalıdır.

İhlal Edilen Kurallar ve Oyunun Uzama Sebepleri

Bu oyunda ilk olarak ihlal ettiğimiz ve oyunun uzamasına sebep olduğumuz kural ise borç para kuralıdır. Oyunun orijinal kurallarına göre sadece bankadan borç alınır. Bu durum ise ev, otel ve arsalarınızın ipotek edilmesi durumunda olur. Alt üstü bir oyun mantığı ile başladığımız eğlencemizde; ilk ihlalimizi işte bu konuda gerçekleştiriyoruz ve gerek oyuncunun iflas ederek oyundan çıkmaması; gerekse IMF gibi hemen kendi menfaatimize o oyuncuya para desteğinde bulunmaya başlıyoruz. Oyuncular arası borç para alışverişi ise işte bu oyunun saatler sürmesine sebep olan ilk unsurdur.

Diğer ihlal ettiğimiz kurallardan birisi de oyunda parasal gücünün sonuna gelmiş diğer oyuncu arkadaşımız sırf iflas etmesin diye oteller ile donattığımız bir haneye geldiğinde ondan kira almaktan vazgeçiyoruz. İşte bu ihlalde oyunun yine uzun sürmesine sebep olmaktadır.

Bir başka ihlal edilen kural ise hanemize gelen oyuncunun parası yoksa elindeki ev ve otelleri ipotek yapması gerekirken kira bedeli kadar evine ve oteline el koyup kendi renk grubumuza katmamızdır. İşte böyle bir oyun oynandığında o oyun asla bitmeyecektir. Farkında olmadan çok daha güçlü olmak adına birbirimize oyunu uzatacak pas veriyoruz.

Oyun Hataları

Monopoly’de en çok rast geldiğimiz hatalardan birisi ise bir hane üzerine sadece 4 ev dikilebiliyor. Daha sonra bu dört ev 1 otele dönüştürülebiliyor ancak bizler bir renk üzerine 4 otel bile dikebiliyoruz. Oyunun net ve açık kuralına göre sadece bir haneye 1 otel dikilebileceği yönündedir.

Monopoly Kutu oyunu bir çok kez oynayanları izledik en fazla yapılan hatalardan birisi ise ipotek kuralının hiç bir şekilde uygulanmaması yönündedir. İpotek kuralı düzgün olarak uygulanırsa; oyun saatlerce sürmeyecek ve zevkli bir oyun süreci geçirecek bazı oyuncularında iflas ettiğini görebileceksiniz.

Monopoly Oyununun İncelikleri ve Püf Noktaları

Genelde bu oyunda zar önceliği için kural koymadıysanız ilk zar atan her zaman daha avantajlıdır. İlk zar atmak herkesten önce ilerlemenizi sağlar ve en değerli haneleri satın alma şansınız olur.

Oyun başlamadan önce emlak ticaretine kafası en yatkın ve oyunda yetenekli olabileceğini düşündüğünüz arkadaşınız ile stratejik ortaklık kurun.

Oyun başında eğer ortak koyduğunuz kurallar müsaade ederse; açık olarak stratejik ortaklık ilan edebilirsiniz daha zevkli ve güçlü bir oyun süreci geçirmiş olursunuz.

Okuyucuya Not: Monopoly Nasıl Oynanır makalesi içerisinde Monopoly Hakkında yeterli ve aradığınız bilgiyi bulamadıysanız; iletisim@nebulaturkiye.com adresine mail atarak sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Monopoly Bid Nasıl Oynanır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR