14.9 C
Ankara
Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaNebula ÖzelMakalelerEski Mısır’da Kedi Tanrılar

Eski Mısır’da Kedi Tanrılar

Şimdilerde keyfe keder takılan, miskinliğin sembolü tüy yumakları kedilerin, bir zamanlar tanrı olduklarını biliyor muydunuz? Peki neden Eski Mısır’da kedi tanrılar vardı? Ve neden Mısır için kutsaldı?

Eski Mısır’da kedi tanrılar nasıl ortaya çıktı diye düşünecek olursak, bunun cevabı 20 bin yıl öncesine dayanıyor aslında. İnsanoğlu ilk olarak 20 bin yıl önce köpeği, 5 bin yıl önce de vahşi kedileri evcilleştirmiştir.

Kedilerin Mısırlılara oldukça yararları dokunmuştur. Mısır için en önemli şeylerin başında temel gıda olan buğdayın korunması geliyordu. Tüm yaşantıları buğday ekimine göre düzenlenmişti. Aslında eski Mısırın diğer kültürlere oranla daha gelişmiş bir kültür olmasında da buğday ekimi önemli bir yer tutuyordu. Gökyüzü hareketlerinin izlenmesinin, iklim değişiklerinin kaydedilmesinin, Nil’in hareketlerinin gözlemlenmesinin altında hep aynı kaygı yatıyordu “ekim ve hasat dönemlerinin sorunsuz atlatılması.” İşte bu noktada fare düşmanı kedilerin eski Mısırlılara inanılmaz yardımları oldu.

Din ve doğanın iç içe geçtiği eski Mısır’da kediler kısa zamanda tanrı konumuna ulaştılar ve bu onlara büyük bir koruma ve saygı kazandırdı.

Kediler tanrı sıfatı aldıktan sonra kısa bir sürede gündelik hayatın önemli bir parçası oldular. Hatta bazı aileler, kız çocuklarına kedi çağırma nidası Mit, Muit seslerini isim olarak verdiler. Kadınlar yaptıkları makyajlarda yüzlerini kedilere benzetmeye çalıştılar. Evlere konulan kedi başından heykeller, evi kötülüklerden koruyan dinsel motifler olarak saygı görüyordu. Öyle ki, kedilerini kaybeden bir aile büyük bir yasa giriyor ve o evde ağıtlar yakılıyordu. Bütün aile yasta olduklarını anlatmak için kaşlarını kesiyordu. Ölen kedi törenlerle kent tapınağına gömülüyordu. Bu kadar değer verdikleri bir varlıktan sonsuza dek ayrı kalmayı kabul etmeyen eski Mısırlılar, ölü kedilerini de Reenkarnasyon kültürüne dahil etmişlerdi. Kısa bir zaman sonra da kedilerin dünyaya tekrar döneceğine inanıyorlardı. Eski Mısırlılar, sahipleri ölen kedileri de mumyalamışlar ki, tekrar bir araya gelebilsinler.

Mısır_Kedileri_Görselleri
Kutsal Mısır Kedileri
Tanrı Kavramının Kökeni Nereden Geliyor?

İşin gerçeği, Firavun kedilerin bu kadar faydalı canlılar olduğunu görünce onların korunması için kedileri üstün varlıklar olarak ilan etmiştir. Ülkede ki bütün kedilerin de kendisine ait olduğunu beyan etmiştir. Bir zaman sonra da kediler yarı Firavun sayılmaya başlamış. Bu sebeple kedileri öldürmek ve zarar vermek büyük suç sayılmış hatta idam cezası ile cezalandırılmıştır.

Çok tanrılı dinleri olan Eski Mısır’da kedi tanrılar kültürü, Nil deltasında daha çok yaygındı. Kedi tanrılar için Nil deltası boyunca tapınaklar yapılmıştı. Birçok piramidin ve tapınağın duvarlarında kediler kutsal varlık olarak resmedilmeye başlamıştı. Resmedilen kedilerin başında da, Mafdet isimli yılanı pençesiyle öldüren bir kedi tanrı motifi gelmekteydi.

Kediler her zaman Eski Antik Mısırı simgeleyen varlıklar olmuştur. Bunun sonucunda da komşuları bu özel canlının varlığından ve Antik Mısırlıların bu varlığa verdikleri değerden hemen haberdar oldular. Fakat bu varlıklar eski Mısırındı ve korunmaları gerekiyordu. Bu sebeple kedilerin eski Mısır dışına çıkartılması yasaklandı. Ama bazı işgüzar Yunanlı tacirler, kedileri çalarak Akdeniz bölgesine yayılmalarını sağladılar. Diğer komşu Persliler ise, Eski Mısırın kedilere verdiği önemi kendi menfaatleri için kullanmaktan hiç çekinmediler. Persliler tarafından kuşatılan Eski Mısırda bir kent teslim olmak istemeyince, Persliler de eski Mısırlıları kent duvarlarının üzerine canlı kediler atmakla tehdit ettiler. Kent halkı dinsel bir saygı duydukları bu kutsal varlığın incitilmesini istemediği için teslim olmayı seçmiştir. Aslında Mısır da kedilerin tanrılaşmasının nedeni, avlanma yeteneğine duyulan saygı ve gizemli karakterine duyulan hayranlıktır.

Roma imparatorluğunun gölgesi altında kalan Eski Mısır kültürü zamanla unutulmaya başlandı. Roma her şeyin üstündeydi artık. Aslında Mezopotamya’dan eski Yunan’a oradan da Roma’ya ihraç edilmiş dinsel motifler, eski Mısır tanrılarını da Nil’in derinliklerine doğru itti. Bronz Kedi Tanrıça Heykelleri yerlerini mermer, tanrı-insan heykellerine bıraktı. Kedilere olan saygı yıpranırken bir zamana damgasını vuran Bast ve Sakhmet sadece ören yerlerinde duvar resimlerinde rastlanan motifler olarak kalmıştır.

Diğer ilgi çekici makalelere erişim sağlamak için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR