10.1 C
Ankara
Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaNebula ÖzelSağlıklı YaşamDişler Kısa Sürede Nasıl Beyazlatılır?

Dişler Kısa Sürede Nasıl Beyazlatılır?

Dişler Nasıl Beyazlatılır? Kısa sürede mi uzun sürede mi? Elbette uzun sürede diş beyazlatma teknikleri mevcut, bunlara daha sonraki yazı dizilerimizde değineceğiz. Ancak kısa sürede diş beyazlatma nasıl yapılır bunu sizlere anlatacağız. Dişlerde oluşan kalıcı kir ve diş tartarlarına fazla bir müdahale olur mu, bunu uygulayınca göreceksiniz fakat başta sigara ve tüketmiş olduğunuz gıdalardan kaynaklı lekeleri ilk olarak hedefe koyuyoruz. Tüm farklı kültürlere sahip insanlar tarafından tüketilen çay ve kahve gibi sıcak içecekler dişlerinizi öncelikli sarartan ve leke oluşumuna sebep olan faktörlerdir. Buna ek olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi sigara tüketimi bu konuda birinci sıradadır. Eğer derdiniz sadece sigara ve içecek kaynaklı lekeler ise yöntemleri uyguladığınızda mutlaka yok olduklarını göreceksiniz.

Hızlı diş beyazlatma yöntemi olarak kullanabileceğiniz bu yöntemleri uygularken sık sık yapmamaya özen gösteriniz. Sık olarak tekrarlanması durumunda dişlerinize zarar verebilme ihtimali yüksek olacaktır.

Diş Macunu ile Diş Beyazlatma

Günde 2 defa dişlerinizi fırçalamanız oluşan lekelerin yok olmasını sağladığı gibi yeni oluşacak lekelerden de kolay kurtulmanızı sağlayacaktır. Günde 2 defa fırçalanan dişler zaten temiz olur diyebilirsiniz ancak durum böyle değildir. Burada asıl değinmek istediğimiz konu şudur; sizlerin günde 2 defa dişlerinizi fırçalama alışkanlığına sahip olmanız demek her gün eksiksiz fırçaladığınız anlamına gelmiyor. Yapılan araştırmalarda hemen hemen herkes günde 2 veya 3 defa fırçaladıklarını söylerler ancak bu kişiler haftada ortalama 3 defa dişlerini fırçalarlar. Diş macunu ile diş beyazlatma başlığını burada yazmamızın amacı zaten budur. Sizler günde 2 defa dişlerinizi fırçalayacak şekilde kendinizi odaklamalısınız ancak unuttuğunuz zaman ise dert etmeyin sizlere verdiğimiz yöntemler sayesinde dişleriniz çok temiz bir hal alacaktır. Bu yöntemleri uygulamanız için diş fırçasının da normal günlerde mutlaka dişinize değmesi gerekmektedir.

Karbonat ve Limon ile Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Haftada en fazla iki defa uygulayacağınız bir yöntemdir. Üç veya daha fazla uygulanması durumunda diş minelerinize zarar verebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ile dişlerinizi beyazlatırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus elinizden geldiği kadar yapmış olduğunuz karışımın diş etlerinizden uzak durmasıdır. Diş etlerinizi parçalayacak anlamına gelmiyor ancak güçlü bir karışım olduğundan zarar vermesi olasıdır.

Bir çay bardağının yarısına kadar limon sıkmanız ve üzerine 1 tatlı kaşığı karbonatı atmanız gerekir. Karışımda köpürme durduktan sonra geri kalan kısmı içme suyu ile doldurmalısınız. Burada çay bardağının geri kalanına su koymamız Ph dengesinin sağlanması ve karbonat – limon karışımının biraz seyreltilmesi içindir. Bu karışıma diş fırçanızı batırdıktan sonra dişlerinizi güzelce ve fazla bastırmadan fırçalamalısınız. Süre olarak ise yaklaşık bir buçuk dakika ile üç dakika arasında fırçalamanız yeterlidir.

Diş Beyazlatmada Meyve Kabukları Kullanımı

Sizlere yukarıda bahsetmiş olduğumuz günlük diş fırçalama konusu bu bölüm ile daha fazla ilişkilidir. Eğer elinizden geldiği kadar dikkat ederek günlük olarak dişlerinizi fırçalamaya çalışıyorsanız zaten fazla bir bakteri, leke v.b. dişlerinizde barınamaz. Ancak işte bu rutinleriniz bozulur 2-3 günde bir diş fırçalamaya dönerseniz işte burada gündelik olarak oluşan lekeleri meyve kabukları temizleyecektir.

Diş lekelerini hangi meyveler yok eder? İşte burada sizlere söyleyeceğimiz meyveler hemen hemen gündelik hayatta mevsimine göre erişebileceğiniz meyvelerdir. Muz, Mandalina, Portakal, Limon gibi meyvelerin kabuklarının iç kısımlarını yaklaşık 2 dakika kadar dişlerinize sürterseniz dişlerinizde bulunan günlük lekeler yok olacaktır. Genelde çay ve kayve ile beraber tüketilen sigaralardan kaynaklı olarak oluşan lekelerde birebir olan bu meyve kabuklarını sadece dişlerinizi fırçalamayı unuttuğunuzda kullanmanız en mantıklısıdır. Kabukların iç yapısında sitrik asit bulunmasından dolayı ve iç yüzeyinin dişleri temizleyecebilecek bir yüzeye sahip olması sizler için ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki dişlerini fırçalamayan insanlar sadece bu meyve kabukları ile dişlerini beyazlatmayı düşünüyorlarsa yanılıyorlar.

Zerdeçal, Limon ve Tuz Karışımı ile Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Bu yöntem ile dişlerinizi beyazlatmanın yanı sıra ağız içi mikropların da ölmesi sağlanır. Toz zerdeçal üzerine yarım limon sıkılarak ve 1 çay kaşığı tuz atılarak yapılan bir karışımdır. Yavaş ve bastırmadan yaklaşık 3 dakika fırçalamanız gerekmektedir. Bu fırçalama işlemi tamamlandıktan sonra ağzınıza ilk aldığınız suyu tükürmeden; ortalama olarak 1 dakika boyunca çalkalama işlemi gerçekleştireceksiniz. Bir dakikalık ilk çalkalama işlemi ile limon,zerdeçal ve tuz karışımı su ile birleşmiş olduğundan ağız ve dişlerinizin her tarafına ulaşmış olacak ve ağız içi bakterilerin yok olmasına sebep olacaktır. Unutmamanız gereken bir konuda diş eti hastalıkları ve çürüklerin oluşumlarına ağırlıklı olarak bakteriler sebep olmaktadır.

Uzak Durulması Gerekenler Diş Temizliği Yöntemleri

Sizlere yukarıda temel ve sağlıklı diş temizliği yöntemlerini aktarmaya çalıştık. Bu yöntemlerin dışında bir çok beyazlatma tekniği altında söylemler ve bilgiler her yerde dolaşmaktadır. Sizlerin sağlığına zarar verecek ve asla uygulamamanız gereken yöntemleri de yazımızın sonunda bildiriyoruz.

İnternet üzerinde aratma yaptığınızda aşağıdaki sorulara yönelik olarak herhangi bir olumlu düşünce, yapılabilir gibi bir ibare yada zararsızdır, deneyebilirsiniz gibi bir ifade görürseniz kesinlikle bunlara kulak asmamalısınız. Tıbbi açıdan herhangi bir onay almamış üstüne sizlere ciddi anlamda zarar verebilecek bazı internet aratmalarını inceledik.

Arama motorlarında rastladığımız sağlığa zararlı olan ve hatta yapmanızda bir sakınca yoktur gibi saçma sapan görüşlerle desteklenen bazı bilgiler şu şekildedir;

Çamaşır suyu ile diş beyazlatma; Porçöz ile diş temizliği, Kazıyarak diş temizlenir mi?, Asit dişleri temizler mi? gibi bir çok konu başlığı içerisinde yapılabilir ve denemeniz de fayda var gibi akla mantığa sığmayacak görüşler yer almaktadır. Örnekle açıklamak gerekirse çevremizde çamaşır suyu ile diş temizlemeye çalışan bir insanın dişlerinin beyazladığını gördük ancak ağız içerisinde tedavisi zor yaraların açıldığını da gördük.

Bu makale ile sizlere zararsız temizlik yöntemleri anlatıldığı gibi Dişler Nasıl Beyazlatılır şeklinde arama yapanların karşısına çıkan asılsız bilgiler içinde uyarıda bulunmaya çalıştık. Diş sağlığı sadece ağzınız ile sınırlı kalmayan bir olaydır. Bu konuda hassas davranmanızı ve yapacağınız bir yanlış dolayısı ile bütün vücudunuzun zarar göreceğini de belirtmek isteriz.

Sağlığınız için internet üzerinden yaptığınız araştırmalarda az sayıda kaynakla sınırlı kalmayıp daha fazla araştırma yapmanızı öneririz.

Sağlıklı Yaşam kategorisine erişim sağlamak için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR