13.5 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaNebula ÖzelSağlıklı YaşamSporcu Sakatlıkları Sizi Üzebilir

Sporcu Sakatlıkları Sizi Üzebilir

Sporcu Sakatlıkları ansızın kapınızı çalmadan bu konu hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Spor yapmak fazla kilolardan uzaklaştırdığı gibi kilo alma sorunlarına da dur diyebilmektedir. Kalp ve Damar sağlığı, Beyin sağlığımız, Fiziksel görüntümüzün düzgünlüğü için şart olan spor sağlıklı yaşamın vazgeçilmez unsurudur.

Sporun zararlarına gelince elbette bilinçsiz yapılan sporlar vücudumuza olumsuz yansıdığı gibi sağlığımıza da etki edebilmektedir. Nebulaturkiye.com ekibi olarak sporcu sakatlıkları hangi sporlarda ve hangi durumlarda gerçekleşiyor bunlar hakkında kitlelerimize önemli bilgileri bu makalede aktaracağız.

Halı Saha Sakatlıkları

Bu sakatlıkların birçok sebebi vardır ancak bunların başında; Yeterli ısınma hareketleri yapmama, Yanlış ve kötü ayakkabı seçimleri, Kötü zemin ve Olumsuz hava şartları sebebi ile oluşan sakatlıklar gelmektedir. Halı saha sakatlıklarının oluşumundan sonra sporcular soluğu acil ve ortopedi servislerinde almaktadırlar. Ayak ve diz dönmeleri, Aşil tendonu kopması, Menisküs Yırtığı, Ön çapraz bağ yaralanmaları, Pubis Yaralanmaları, Ayakta burkulma gibi sakatlıklar halı saha içerisinde çok sık rastlanan sakatlıklardır.

Özellikle tehlikeli sakatlıkların başında, Pubis kemiğine bağlı kaslarda oluşan yırtılma ve zedelenmeler dolayısıyla meydana gelen sakatlıklar yer almaktadır. Pectineus, Adductor Brevis, Adductor Longus, Gracillis, Adductor Magnus isimli kaslar; Halı saha maçlarında yapılan yanlış hareketler sonucu zedelenme ve yırtılma gibi durumlar gösterebilmektedir. Bu kasların yüzde 50’den fazla yırtık ve hasar alması durumunda cerrahi müdahale şart olmaktadır. Bu kasların yırtık ve hasar alma durumlarından bir tanesi; halı saha maçlarında bir topa müdahale etmek için aniden ayağınızı pergel gibi açmanız durumunda olur. Hissettiğiniz ani bir acıdan sonra ayakta duramaz yere düşersiniz. kısa bir süre sonra (5 dakika-15 Dakika arası) bu kasların bulunduğu alanda kızarma, morarma baş göstermekle beraber bölgeye kan oturması olur. Bunlara ek bölge kırmızı ve yeşilimsi bir renk almaya başlar. Ayağınızı açamaz, yürümekte zorlanırsınız.

Spor Hayatınız Kabusa Dönebilir

Pubis (Pubic) yaralanmaları gibi yaralanma yaşayanlar ortalama 06 ile 12 ay arasında spor aktivitelerinden uzak durmak zorunda kalırlar. Bu sakatlık geliştiği anda ani olarak soğuk müdahale şarttır. Bu müdahaleler iyileşme süresini kısaltmakta olup daha sonra uygulanacak tıbbi tedavilerinde olumlu sonuç vermesine sebebiyet vermektedir. Bu tip yaralanmalarda bölgenin sıcak tutulması çok yanlış bir durum olarak bilinir ve iyileşmeyi geciktirir. Bölgedeki kaslarda oluşan yırtıklar da daha fazla kanamaya sebebiyet verebilmektedir. Tedavilerin başında; klinikler veya ortopedi servislerinde Uzman Doktorlar eşliğinde uygulanacak ısı tedavisi ve fizik tedavileri gelmektedir.

Bir diğer sakatlıkta Rectus Femoris kaslarında oluşan yırtık ve zedelenmelerdir. Rectus Femoris kasının zarar görmesi halı saha da uzun top atmak amacıyla yapılan kontrolsüz ve kuvvetli topa vuruşlardan kaynaklanır. Bu kasın dize yakın olan bölümünde ya da diz ile uyluk kemiği arasında tam orta kısımda gerçekleşen bir sakatlık olup, topa vuruş anından hemen sonra duyulacak bir ses ile birlikte ayak artık o an itibari ile güçsüzleşir ve topa vuramaz hale gelirsiniz. Pubis kas yaralanmalarına nazaran daha çabuk iyileşebilmektedir ancak sakatlık derecesi de o kadar önemlidir. Bu kasların en üst seviyede korunabilmesi için yapılması gerekenler; tehlikeli hareketlerden kaçınmak Futbol Müsabakaları öncesinde yeterli ve doğru hareketlerle kasların esnetilmesi, vücudun ısıtılması aynı zamanda uzun süre yapılan halı saha maçlarına 1 hafta kadar ara vererek aşırı yorgunluk dolayısıyla oluşabilecek sakatlanmalarında önüne geçilebilir.

Vücut Geliştirme

Vücut Geliştirme halk tarafından çok kolay yapılabileceği düşünülen amatörce yapılan Profesyonel sporlardan biridir. Amatör olarak yapılan vücut geliştirme; kasların reaksiyon göstermesi sonucu başarılı olduğu şekilde yorumlanabilir ancak en çok tecrübe isteyen sporlardan biridir.

Vücut geliştirme yaparken birçok sakatlıkla karşılaşırız bunların asıl sebeplerinden bir tanesi yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklı olarak kasların beslenememesi sonucu oluşan kas deformasyonu (Kas Erimesi) şeklinde bilinmektedir. Birçok sporcu doğru beslendiğini düşünür ve kendisi yanlış program yapar ya da programsız bir beslenme uygulamaktadır. Beslenme konusunda vücut geliştirme yapan profesyonel sporcular ve spor hocalarından bu konuda bilgi almak programı onlara yaptırmak doğru ve daha net sonuçlar alabileceğimiz durumlardır. Beslenme programlarında kilo, yaş, boy ve sağlık durumumuz ile sağlık problemlerimiz göz önünde tutularak bu programlar oluşturulur.

Protein, Vitamin, Karbonhidrat dengesi kurularak vücuttaki kasların en doğru orantıda ve sağlıklı gelişmesi sağlanır. Tüm beslenme programınız doğru olsa da yaptığınız vücut geliştirme hareketlerinde yeterince bilgi sahibi değilseniz kendinizi kısa sürede sakatlayabilir ya da kasların yanlış büyümesini sağlayabilirsiniz bu da oluşabilecek bir sakatlık ya da görüntü bozukluğu dolayısıyla moralinizi bozarak sporunuzun yine yarıda kalmasına sebep olabilir. Yarıda kalan sporlarda tam gelişim göstermemiş kaslar beslenmeyle ve çalışma eksikliği dolayısıyla sönmeye ve sarkmalara sebebiyet verebilir.

Dikkati ve Tedbiri Elden Bırakmayın

Beslenmeniz doğru, vücut geliştirme hareketlerini doğru biliyor ve doğru yapıyorsunuz ancak sakatlıktan hala kurtulmuş değilsiniz. Yaz geliyor kilo vermeliyim, hızlı vücut geliştirme çalışmaları, kısa sürede kaslı vücut gibi düşünceler kafanızda var ise ve azimliyseniz işte bir sakatlık daha kapınızda demektir. Her şey doğru olsa bile vücudun kas yapıları doğru çalışmalarla biyolojik olarak belirli bir sürede gelişir ve büyürler ancak bu süreci hızlandırmak isteyenler gerekli azmede sahipse aşırı zorlama ve yüklenmeye sebebiyet verirler bu durumda en çok bilinen problemlerden bir tanesi olan tendinit ortaya çıkar.

Omuz, kol, dirsek, kalça, diz, ayak bileklerinde oluşan tendinit veya bursit kemik ve kas çevrelerinde oluşan yumuşak doku iltihabı yada dejenerasyonudur. Bir diğer anlamda sporcu sakatlıkları içerisinde en kolay sizi bulan sakatlıktır. Genelde kısa sürede iyileşme olanakları olduğu gibi bazı durumlarda tekrarlama yapabilir ya da kronik bir hal alabilir. Doku iltihabı olmasına karşın mikropsuzdur ancak aşırı ağrıya neden olur ve ani olarak gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık günün her saati ağrıya sebebiyet verebilir ancak en çok gece ortaya çıkan şiddetli bir ağrı türü olup insanlar tarafından gerçekten çekilmez bir hastalık gibi algılanmaktadır.

Rahatsızlığın bulguları siz doktora gitmek istemeseniz bile sizi mutlaka doktora gitmek zorunda bırakacaktır. Yazılacak olan özel ağrı kesici ve yüzeysel kremler ile iyileşebilmektedir. Tendinit sizin her şeyi doğru yaptığınız halde aşırı kaslarınıza yüklenmeniz sonucu oluşabilecek bir sakatlık durumu ya da sağlık problemi olarak bilinir. Her ne kadar kısa sürede istediğiniz vücuda sahip olmaya çalışmak isteseniz bile sporcu sakatlıkları sizi bulmayacak anlamına gelmemektedir. Bir çok unsurun eksiksiz yerine getirilmesi gereken, profesyonel yardıma ihtiyaç duyulan bir spor olan vücut geliştirme için ihtiyacınız olan sadece doğru işleri yapmak ve zamana yaymaktır. Aksi takdirde ufak bir aksama yada eksiklik zaten sizleri spordan mecburi olarak alıkoyacaktır.

İlginizi çekecek bir çok içerik görmek istiyorsanız Nebula Özel bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR