10.4 C
Ankara
Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaNebula ÖzelFaydalı BilgilerKamp Çadırı Nasıl Olmalı? ve Çadır Kampı Hakkında Bilgi

Kamp Çadırı Nasıl Olmalı? ve Çadır Kampı Hakkında Bilgi

Kamp Çadırı hakkında ve Çadır kampı hakkında detaylı ve faydalı bilgilere ulaşacağınız enfes içerik… Yaz mevsimi yaklaştığında hemen tatil planları yapılmaya başlanıyor. Tatil yaparken konaklayacağımız yeri seçmek ise bunlardan en önemlisi olmaya devam ediyor. Artık yabancı turistlerin ülkemize fazla ilgi göstermesi ve döviz kurundaki artış dolayısı ile vatandaşlarımız alternatif düşünmeye yönelmiştir. Gerek kamp yapmak gerek ise tatil beldelerinde sadece konaklama ihtiyacını karşılaması için artık çadırlar daha fazla ön plana çıkmaya başlamıştır. Gün geçtikçe daha fazla rağbet gören çadırlar artık vatandaşlarımızın tatil kültürü haline gelmeye başlamıştır.

Ülkemiz insanları ekonomik durumları ne olursa olsun mutlaka tatil yapmayı düşünmektedirler. Denize kıyısı olan tatil yerleri ve doğa ile iç içe kamp alanlarının yanı sıra köylerine, memleketlerine giderek tatil yapmayı düşünüyorlar. Yıllardır bir gelenek görenek gibi memleketlerine tatil amaçlı giden insanlarımız da Çadır üzerinden plan yaptığından farklı tatil düşünceleri içerisine girmektedir. Özellikle yaz tatillerinde otel ve pansiyon fiyatlarının yüksek olması harcamalardan en fazla payın konaklamaya gittiğini göstermektedir. Ancak alternatif olarak insanlarımızın çadır tercih etmesi ülke içerisindeki turizm ve tatil dengelerini değiştiriyor. Yapılan tatillerde konaklamaya ayrılan bütçenin azaltılması ve daha verimli noktalara kullanılması tatil keyfini çok fazla canlandırıyor.

Çadır Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Uzun süre çadır kullanmış kişilerle yaptığımız görüşmelerde sizler için çok önemli bilgiler elde ettik. Çadır kullanımı konusunda uzun süre tecrübe edinmiş bu kişiler verdiği detaylar ile bir çadırda olması ve olmaması gereken önemli noktaları özetlediler. Her yönüyle tecrübeler üzerinden derlenmiş bu unsurlara dikkat etmeniz doğru sonuçlar almanızı huzurlu bir dinlenme süreci geçirmenizi sağladığı gibi çadır yaşamınız kabusa dönmemiş olur.

Kaç Kişilik Çadır Almalıyım?

Çadır almayı düşünüyorsanız ilk olarak göz önünde bulundurmanız gereken unsur kaç kişilik olacağı yönünde olmalıdır. Eğer tatilleriniz ve kamplarınız sadece sizin tek başınıza yerine getirdiğiniz bir etkinlik ise inanın 3-6 kişilik çadır almanız çok büyük dezavantaj  sağlayacaktır. Şunu unutmamanız gerekir ki; tek kişi gittiğiniz bir kampta her seferinde 6 kişilik çadır kurmuş olacaksınız. Tabi ki kimse bunu istemez ancak bazen çadır almaya gittiğinizde tek kişilik çadır ile beş kişilik çadır arasında çok ufak tutarda ücret farkı olduğundan “Bunu alacağıma bunu alırım” diyorsunuz. İşte böyle bir hamle yaptığınızda tek başınıza gittiğiniz kampta saatlerce beş kişilik çadırı kurmakla uğraşıyorsunuz. Bu sebeple önünüzdeki süreçte yapacağınız kampları düşünerek kişi sayısını netleştirmek ve bu doğrultuda satın alma işlemi yapmak yararınıza olacaktır.

Kamp için İdeal Çadır Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle yaz veya kış olsun fark etmez mutlaka çadırınızın kumaşı su geçirmez kumaş olmalıdır. Su geçirmez kumaş olursa, kafanızı dinlemek için gittiğiniz kampta “Acaba Yağmur Yağarsa” endişenizi ortadan kaldıracaktır. Çadır içerisinde sadece uyuduğunuz vakitte bulunuyor olabilirsiniz ancak yine de çadırın iç tentesi nefes alabilen bir yapıda olmalıdır. Çadırınızda en az iki hava penceresi bulunması da ayrıca önem taşımaktadır. Hava pencerelerinin olması çadır içerisinde hava akışının sağlanmasını sağladığı gibi temiz oksijenin ve bulunduğunuz ortamdaki deniz kokusu yada kırsal kokuların çadırınızın içine dahil olmasını sağlayacaktır. Günümüzde üretim alanı genişlediğinden Çadır Çeşitleri ciddi oranda artmaya başlamıştır fakat siz ideal çadır nasıl olması gerekiyorsa öncelikle bu kriterlere dikkat etmeli ve Kamp Çadırı Tercihinizi bu yönde yapmalısınız. Ekip olarak sizlere Kamp Çadırı Tavsiyesi yapacak olsaydık; önemini anlamanız için inanın ideal çadır kriterlerine dikkat edin yeter derdik..

Çadır Keyfi için Bilmeniz Gerekenler

Çadırınızın ebatları ve kişi sayısının önemi ile birlikte ideal çadır konusunda önemli olan hususları belirttik. Bu verdiğimiz bilgiler dahilinde her şey doğru olsa bile çadır keyfinizi bozacak başka unsurlar ortaya çıkabilir. İşte bilmeniz gerekenler kısmında sizlere kampa gitmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktayı daha belirtiyoruz. Satın alacağınız veya almışsanız kampa götürmek üzere olduğunuz çadırınızda son kontrolleri yapmalısınız. Bu kontroller çadırların kurulumunda gerekli olan malzemeler üzerine olmalıdır.

Çadır kullanan kişiler; yaptığımız görüşmelerde daha önce böyle hatalara çok düştüklerini belirttiler. Her şeyi eksiksiz olarak yanlarına alıp kampa gittiklerini ancak çadırın kurulum malzemelerinin eksik olduğunu görünce her şeyin başlamadan bittiğini dile getirdiler. Bu sebeple çok dikkat etmeniz gereken bir bilgi olarak sizlere tekrar söylüyoruz; tüm malzemelerin bir arada olduğunu düşünseniz veya bilseniz bile mutlaka son kez “Çadır Kurulum Malzemelerini” kontrol etmelisiniz. Bu çadır kurulum malzemeleri çadırdan çadıra değişmektedir ancak günümüzde hemen hemen tüm çadırlarda bazı temel malzemeler vardır. Bu malzemeleri de bilginiz olması için sıralayalım; Çadır kazıkları, gerdirme ipleri, çadır altlığı, çadır kurulum çubukları, kış örtüsü, cibinlik

Son olarak unutmamanız gereken bir bilgi daha; Kış Kamp Çadırı veya Yaz Kamp Çadırı olarak tercih yapmak zorunda değilsiniz Ülke topraklarımızda dört mevsimi de yaşadığımızı bilerek Dört Mevsim Çadır tercih etmenizi şiddetle önermekteyiz.

Kampa Giderken Alınması Gerekenler

Tatile giderken alınacaklar ile Kampa giderken alınacaklar arasında bazen çok farklar olabiliyor, bunları birbirinden ayırt etmelisiniz. Örnekle anlatmak gerekirse; sık ağaçlık gölge bir yerde kamp yapacaksanız yanınıza sinek kovucu alırsınız ancak bir deniz kenarında kamp yapacaksanız güneş kremi alırsınız… Bu örnekte olduğu gibi kendi tercihlerinizi bilinçli olarak yapmalısınız ancak gideceğiniz yeri mutlaka göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız…

Kamp için gerekli malzemeler listesinin başında öncelikle Çadır geliyor. Kamp Çadırı Tercihiniz için; kriterlere uyan Otomatik Kamp Çadırı ya da Manuel Kurulan Çadır olabilir.

Kamp Malzemeleri olarak;

İçeceklerinizi soğuk veya sıcak olarak muhafaza etmek isteyeceksiniz bu noktada Termos fazlasıyla işinizi görecektir.

Kamp alanlarında nasıl haşereler olduğunu bilemezsiniz ancak bunlara tedbir alırken sineklerin hedefinde olabilirsiniz bu sebeple unutmamanız gereken diğer malzemeniz Sinek Kovucu olmalıdır.

Nasıl bir yerde kamp yaptığınızı bilemeyiz ancak güneş yanıkları ve sonrasındaki acı bütün keyfinizi kaçırabilir bu nedenle Güneş Kremi almayı düşünebilirsiniz.

Bıçak (Mümkünse İsviçre Çakısı)

Mutlaka ihtiyacınızın olacağı bir kamp malzemesidir. Olmazsa olmaz olarak değerlendirilebilir. Çok yönlü bıçak tercih etmeniz durumunda göreceksiniz ki mutlaka kullanmış olacaksınız.

Fosforlu Aydınlatma Ürünleri

Kampçıların ana malzemelerinden biridir ancak çoğu kampta kullanılmadan geri getirilir. Genelde önemli an ve durumlarda kullanıldığından, eğer tam ihtiyacınız olduğu zaman yanınızda yoksa pişman olabilirsiniz.

Ateş yakacağınız aparatlar

Bu malzeme temel olarak geçmektedir. Mümkünse kibrit ve çakmak olarak birbirini yedekleyerek yanınızda bulundurmanız gerekir. Olmazsa olmaz malzemelerdendir. Ateş ve aparatlarının yokluğunda, bulabileceğiniz insanlarda yoksa pişmanlığınız büyük olabilir.

Çadır Tamir ve Onarım Kiti

Ana kamp ürünü çadır olduğuna göre çadırınızın başına bir şey gelmesi durumunda onu onarmak ve gerekli tamiri yapabilmek için bu kite ihtiyacınız var. Bu tip malzemeler her kamp yaptığınızda kullanmak zorunda olmadığınız ama yanınızda bulundurmanız gereken ürünlerdendir. Ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz almanızı ve sırt çantanızda bulundurmanızı öneririz.

Kamp Matı

Genelde uyku tulumu olanlar pek tercih etmez ama rahatınız için önemli bir kamp ekipmanıdır. Katlanabilir Kamp Matı tercihiniz olursa kullanımı ve muhafazasında pek zorluk yaşamamış olursunuz.

Dağcı Cibinliği

Aslında adı böyle gözükse de tüm kampçıların hemen hemen tercih ettiği bir ekipmandır. Nasıl haşerelerle karşı karşıya geleceğinizi bilemezsiniz veya gece yarısı nasıl bir sinek size dadanacak bunu da bilemezsiniz. Kolayca bir yerde muhafaza edilebilen ve fazla yer kaplamayan ancak kullanıldığında çok işe yarayabilecek bu malzemeyi yanınızda bulundursanız iyi olur.

Uyku Tulumu

Terleme ve üşümeyi engelleyen taşınabilir uyku tulumları çadırlar için olmazsa olmaz kamp ekipmanlarındandır. Rahatınızı ve konforunuzu düşünüyorsanız mutlaka kaliteli bir Kamp Uyku Tulumu almanızı tavsiye ederiz.

Kamp Sandalyesi

Kamp sandalyesi hakkında söyleyebileceğimiz en önemli şey “asla ve asla unutmayın” sözü olacaktır. Gerek ekip olarak gittiğimiz kamplarda gerekse diyalog içerisinde olduğumuz aktif kampçılar ile fikir birliği olduğumuz konulardan bir tanesi kamp sandalyesidir. Sizlerin tercihi bu yönde nasıl olur bilemeyiz ama ömrünün uzun bir kısmını kamp yaparak geçiren kişilerden aldıklarımız ve kendi fikirlerimiz ile söyleyeceğimiz “Kamp Sandalyenizi Unutmayınız!”

Vücut olarak dinlenmek ve motive olarak tatilinize odaklanmak için insanoğlunun en çok yaptığı şey olan “oturmak eylemini” bir köşeye itmeden mutlaka dikkate almalısınız. Özellikle bu konuda verebileceğimiz tavsiyemiz; kafanıza göre herhangi bir sandalye alarak kampa gitmemenizdir. Kampa gidecekseniz mutlaka katlanabilir olan kamp için yapılmış “Kamp Sandalyeleri” tercih etmenizdir.

Kürek, Çapa, Balta, Ufak el testeresi

Özellikle ormanlık alanlarda kamp yapmak isteyen insanlar için çok uygun olan ekipmanlardır. Gerek ateş yakmak için kuru odunları temin etmede kullanacağınız gerek çadırınızı kuracağınız yeri hazırlayacağınız ürünlerdir. Bu ekipmanların ufak olanlarını tercih etmeniz yer tasarrufu sağladığı gibi işinizi de görmenizi sağlayacaktır. İnternet üzerinden El Küreği, El Çapası, El Baltası, El Testeresi olarak arattığınızda bahsetmiş olduğumuz kamp ekipmanlarına ulaşabilirsiniz.

Aydınlatma Ürünleri

Bu ürünleri de mümkünse yedekli olarak almanızı tavsiye ederiz. Yedek batarya, yedek pil mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. El ile şarj edilebilir şekilde olanları ise pil derdi olmadığı için tercih edilenler arasında yerini almaktadır. Eğer aracınızla gittiğiniz bir kamp alanı ise aydınlatmalarınızı arabada şarj edecek şekilde alırsanız aparatlar aracılığı ile her zaman full şarj kullanabilirsiniz.

Soğutucu Çanta

İçecekleriniz ve bozulabilecek gıdalarınızın muhafaza edilmesi için önemli ekipmandır. İçerisine konulan özel soğukluğu muhafaza eden tabletler ise uzun süre gıdalarınızın bozulmamasını ve soğuk kalmasını sağlayacaktır.

Acil Durum Ekipmanları

Kendiniz ve başkaları için sadece acil durumlarda kullanabileceğiniz Kamp Düdüğü, Yara Bandı, Acil Durum Koruma Örtüsü ve İşaret Fişeği ihtiyacınız olabilecek ekipmanlardır. Ancak bu ekipmanlar diğerleri gibi sürekli kullanılmadığı ve özel durumlarda kullanılacağı için almanızı ve bir yerde muhafaza etmenizi tavsiye ederiz. En azından gideceğiniz kamp alanının taşıdığı risklere göre bu tarz ekipmanları yanınıza alabilirsiniz.

Çadır Kampı için gerekli malzemeler yukarıda kısa ve net olarak sizlere sunulmuştur. Ancak olsa da olmasa da olur denebilecek “Kamp için çöp torbası” mutlaka yanınızda götürmeniz gereken önemli bir malzeme diyebiliriz. Nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakmalısınız mantığıyla yola çıkarak kendi vicdanınıza ve çevrenize örnek olmak için mutlaka kamp alanında ortaya çıkardığınız çöpleri toplamalısınız.

Gerek kendi gerekse başkalarının kamp alanında bıraktığı çöpleri toplayarak hem önemli bir iş yapmış hem de doğaya katkıda bulunmuş olursunuz. Eğer ki bu duyarlılığa sahip değilseniz bile yine yanınızda çöp torbası götürmeniz gerekebilir. Çünkü bu tarz duyarlılıkla doğaya yaklaşım göstermeyenler zaten sizin kamp için gittiğiniz alanları kirletmişlerdir bu sebeple pislikte kamp yapmak istemeyeceğinizden ilk olarak sizden önce kirletenlerin çöplerini temizlemeniz gerekecektir.

Nebulaturkiye.com olarak bu konuda elimizden gelen uyarıları yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Hiçbir şey yapmayarak sadece düzgün bir yaşam tarzı ile zaten çevreyi koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? Doğayı Korumayı yaşam tarzı haline getirmek istiyorsanız ilgili makalemize göz atabilirsiniz. Yaşam Tarzın Çevreyi Korumak Olsun!

Yukarıda belirttiğimiz çoğu ekipman için Dağcı Sırt Çantası almanız durumunda çoğu aksesuarı içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Eğer kamp yapacağınız yerde balık avı yapma imkânınız var ise av ortamına uygun veya olta takımınızı almanızı tavsiye ederiz.

Tabi ki özellikle İstanbul yakınlarında kamp alanları arıyorsanız ekip olarak deneyimlediğimiz kamp noktaları mevcut. Dilerseniz İstanbul’a yakın kamp alanı olarak tavsiye edebileceğimiz Şile Ağva Kilimli Koyu ve Şile Korucu Köy Darlık Barajı gibi yerlere bakmanızı öneririz.

Nebulaturkiye.com sizlere keyifli kamplar diler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR