32.2 C
Ankara
Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaNebula ÖzelFaydalı BilgilerKarıncalardan Nasıl Kurtuluruz?

Karıncalardan Nasıl Kurtuluruz?

Hiç bir şey eskisi gibi değil, bugüne bugün karıncalardan kurtulma dendiğinde ilk akla gelen artık profesyonel yardım olmuyor. Günümüzde karınca konusunda sorun yaşayan her birey hemen internette çözüm arayışına giriyor. Yaptığımız incelemede de nazar değmesin her web sayfası bu konuda bir içerik üretmiş yada kopyalamış ki her yerde bilgi mevcut. Aslında diğer web sayfalarını kontrol ettiğimizde yazdıkları bilgilerde pek de yanılmıyorlar kısmen doğru ancak biraz eksik gibi.

Bu makalemizde sizlerin internetten arattığı her aratmaya hitap edecek ve sorunlarınızı giderecek bilgilere ulaşacaksınız. Web sayfamızın misyonu gereği nitelikli içerik üretmek asıl amacımızdır ve sadece üretmekle kalmıyoruz mutlaka sonuç almanızı da sağlıyoruz. Bu yazıda karıncalardan kurtulma yöntemleri, karıncalardan nasıl kurtuluruz, karınca kovma, karınca kaçıran, karıncalar neyi sevmez, karıncaları ne uzak tutar gibi kafanızda olan ve internette arayacağınız her şeyin cevabını bulacaksınız. Öncelikle şunu özellikle belirtmeliyiz ki bu yazı; 2 ya da 3 kere bu olayı deneyimleyip, çözümlerimizin işe yaramasından dolayı oluşturulmuştur. Bu içerik hazırlanırken deneyimlerin yanı sıra bu sektörde daha önce görev almış bir uzmanın bilgisinden de faydalanılmıştır.

Önemli Detaylar

Aşağıda tek tek açıklanan karıncalardan kurtulma yöntemlerini okumadan önce mutlaka bilmeniz gereken bir kaç husus vardır. Karıncalardan kurtulma yöntemlerinin eksiksiz ve doğru yapıldığında işe yarayan bir şey olduğunu öncelikle bilmeniz gerekir. Her yöntem ivedilikle uygulandığında % 99 bile değil % 100 işe yarayacağını size garanti ederiz.

Tespit Çalışmaları

Yerlerini Tespit Edin

Öncelikle karıncalardan kurtulma çalışmalarının ilki onlara dokunmadan ve onların kendilerine farklı yön çizmelerine sebep vermeden “nereden geliyor ve nereye gidiyorlar” bunu öğrenmelisiniz. Karıncaların ana çıkış noktası ve son olarak ulaştıkları yer neresi buraların belirlenmesi gerekir. Şunu unutmayın karıncaların her anı bir görevdir ve karıncalar sürekli görevlerini yerine getirirler. Anlaşılan sizin yaşam alanlarınızda görevli olmuşlar, bunu bozmak ise tamamen eksiksiz çalışmanız ile olacaktır.

Karınca konusunu gereğinden fazla büyütüyoruz çünkü karınca istilası bazen önüne geçilemeyecek kadar etkili bir olaya dönüşebilir bunu aklınızdan çıkarmayın.

Güzergahlarını işaretleyin

Karıncalardan kurtulma yöntemlerinin sabit ikinci kuralı karıncaların bir noktadan diğer noktaya gitme görevlerini yerine getirirken güzergahlarını tespit etmenizdir. Sizler aslında bu sorunu çözmeye çalışırken karıncaların ne kadar mükemmel bir işçi ve muhteşem varlıklar olduğunu fark edeceksiniz. Karıncalar kendilerine bir güzergah çizer ise milimetrik olabilecek kadar hassas davranır ve aynı yerleri kullanırlar. Karıncaların sürekli aynı güzergahı kullanmasının sebebi tamamen görevlerine şartlanmaları ve alternatifi yolları mecbur kalmadığı sürece tercih etmek istememeleridir. Diğer bir sebep ise sizlerin göremediği ancak karıncaların gördüğü şey “Ayak izleri”. Karıncalar her zaman kolonisindeki bir diğer karıncanın geçtiği yerlerde bıraktığı ayak izlerini (kokularını) takip ederek güzergah belirlerler.

Karıncaların gelme sebeplerini bulun

Karıncalar eğer bir alanı daha önceden kullanmıyorsa ve daha sonra burayı kullanmayı tercih etmiş ise mutlaka bir sebebi vardır. Bu bölümde somut bir sebep koyamıyoruz ortaya ancak varsayımlar sizlerinde dikkatini bir hayli çekecektir diye düşünüyoruz.

Ortam sakinlerinin olmaması; önemli sebeplerden biridir aslında. İnsanların kullandığı ortamları karıncalar genelde kullanmayı tercih etmez ancak ortam sakinleri yaşam alanında yok ise ( Tatile gitmeniz veya bir yeri artık kullanmamanız gibi) sebeplerden dolayı bu boşluğunuzu karıncalar dolduracaktır üzülmeyin.

Gıda konusunda dağınıklık, böyle bir sebepte karıncalar için davetkar davranışlar arasına girmektedir. Gıdalar eğer karıncaların kolay ulaşabileceği ve onları çekebilecek noktalarda ise karıncalar sizi ziyaret ederler. Eğer ofis veya evinizde gıda tüketiminde yada mutfakta hazırlık aşamasında karıncaların dikkatini çekecek kadar yemek artıkları ve kırıntılar etrafa dökülüyor ve temizlenmiyorsa buda bir davetiyedir.

Şeker, Bal, Tuz, Yağ gibi gıdaların yanı sıra karıncaların işine yarayacak diğer şeylerde (Çekirdek kabuğu, yaprak) v.b. her şey karıncaları sizlerin yaşam alanlarınıza çekmektedir. Özellikle bu gıdaların açıkta kalmaması, karıncaların kolay ulaşabileceği şekilde olmaması, özellikle yerlere dökülmemesi gerekmektedir.

Durum Analizi

Evet, bu ne yaa ne kadar büyütmüşsünüz dediğinizi duyar gibiyiz. Karıncalar için birde durum analizi mi yapacağız dediğinizi de duyuyoruz sanki… Evet yapacaksınız ve yapmak zorundasınız.

Durum analizi şudur; karıncalar nereden geliyor nereye gidiyor, karıncalar neden geliyor, karıncalar hangi yolu kullanıyor, bu üçünü cevaplayabiliyorsanız birazdan sizlere sıralamış olduğumuz müdahale yöntemlerini kullanabilirsiniz. Müdahale yöntemleri eğer bu üç soruya cevap veriyorsanız işe yarayacaktır onu söyleyelim baştan.

Haşerelerle Mücadele Yöntemleri

Müdahale Çalışmaları

Çıkış Noktasına Müdahale

Karıncalardan kurtulma konusunda müdahale bölümüne geldik. Bu bölümlerde anlatılanları eksiksiz ve dikkatle uygulamaya mutlaka özen göstermelisiniz. Öncelikle karıncaların sizin yaşam alanınıza gelirken ilk çıktığı noktayı bulmanız gerekmektedir. Bu noktanın net olarak tespiti yapıldıktan sonra buradaki karıncalardan bu noktayı iyice temizleyin. Ortalama olarak 1 mm’lik bir alandan çıkıyorlar ise yaklaşık 10 cm’lik çevresi dahil olmak üzere elma sirkesi ile bu bölümü güzelce yıkayınız. Bu yaptığınız işlemde çıktıkları noktanın içine kadar elma sirkesini doldurun. Bu hamleniz karıncaları bu bölgeden bir süre uzak tutacaktır. Sirkeli bölüm kuruduktan sonra silikon, çekomastik, alçı veya çimento ile bu bölgeyi doldurun ve çevresinde başka çıkma ihtimalleri olan nokta var ise bu noktalara da bunu uygulayınız.

Güzergah Temizliği

Sıra geldi karıncaların yürüdüğü ve çalıştığı yollara müdahale etmeye. Önce diğer ulaşım noktasına kadar olan karıncaları elektrik süpürgesi ile hızlıca ve eksiksiz olarak çekin ve arada karınca kalmayana kadar bu işleme devam ediniz. Bir Not; elektrik süpürgesi ile temizlediğiniz karıncaların ölmediğini unutmayın mutlaka evinizden uzaklaştırınız yani elektrik süpürgesini evinizden uzak bir noktada boşaltınız. Diğer ulaştıkları noktaya kadar olan her yeri elma sirkesi, karbonat, kokulu yer temizleyici karışımı hazırlayarak (Sıcak su ile) bu karışımla, bu güzergahları bastırarak siliniz.

Sizlere yukarıda bahsetmiş olduğumuz “ayak izi takibi” bu silme işlemi ile ortadan kalmış olacaktır. Karıncalar her zaman ayak izi (koku) bırakır ve bunu kendileri görürler. İşte bu karışımla doğru bir temizlik yaparsanız karıncalar daha önce buradan geçtiklerini hatırlamayacaklar bir anlamda onların görev kartlarını sıfırlamış, hafızalarını silmiş gibi olacaksınız.

Tabiki daha sonra bu bölgelerin temizliklerine periyodik olarak devam etmeniz gereklidir ki aynı olay bir daha yaşanmasın.

Hedef Noktasına Müdahale

Karıncalardan kurtulma konusunda sıra geldi hedef noktanın yok edilmesi hususuna.. Karıncaların ana ulaşmak istedikleri nokta eğer başka bir geçit gibi bir nokta ise (içine girdikleri başka nokta) bu noktayı da sirkeledikten sonra aynı işlemi uygulayarak çimento, alçı v.b. dolgu malzemeleri ile doldurmanız gerekir. Eğer böyle bir durum yok ancak bir alandaki gıda veya bir bölgedeki gıda artıklarına gelmişler ise bu bölgeyi onlar için kurutmanız yani ciddi temizlik yaparak temizlemelisiniz. Onlar için bir hedef bırakmamanız gerekir. Unutmamanız gereken karıncaların ayak izlerini mutlaka silmeniz gerçeğidir. Yani karıncalar bir başka karıncanın asla kokusunu almamalı ve aynı yoldan gitmemelidir.

Sonuç

Tüm tespit çalışmaları ve sonrasında yapılan durum analizi ile başlatmış olduğunuz müdahale çalışmalarını başarı ile tamamladıysanız artık karıncalar hayatınızdan çıkmış demektir. Karıncalardan kurtulma konusunda yapılan müdahaleniz sonrasında peki aynı şey tekrar gerçekleşir mi? Bu hususta tavsiye niteliğinde bilmeniz gerekenler var elbette. Her şey tamamlanmış ve haneniz karıncalardan arındırılmış olsa da bilmeniz gereken önemli bilgiler var tabiki. Yapılan çalışma sonrası evinizde göreceğiniz tek bir karınca olursa mutlaka onu yok etmeniz gerekmektedir. Biz her ne kadar bu durumu tasvip etmiyor olsak da böyle bir sonuç mecburidir.

Temiz bir ortamda yalnız başına gezen bir karınca gördünüz…Sizce neden gelmiş olabilir? Biz söyleyelim, ya orada gezen aylak karınca “Kraliçe karınca” ya da “Gözcü Karınca” olacaktır. Eğer kraliçe karınca ise kolonisi için yer bakıyor olabilir eğer gözcü karınca ise koloni için kaynak (Gıda v.b) arıyordur. Her iki türlüde olsa mutlaka haneniz hakkında bir bilgi sahibi olmuş yada olacak bir karınca ile karşı karşıyasınız demektir. Bu sebeple o karıncanın kesinlikle kolonisinin yanına geri dönmesine müsaade etmemelisiniz. Eğer müsaade eder ve o karıncayı bir şekilde elinizden kaçırırsanız iş işten geçmiş demektir hazırlığınızı yapın ve bekleyin çünkü gelecekler.

Tabi böyle bir durumla karşı karşıya kalmadınız diyelim, o zaman yazımızın sonundaki tedbirleri okumanızı tavsiye ederiz. Sizlere bahsettiğimiz tavsiyeleri uygularsanız unutmayın ki iyi bir tedbir almış olursunuz ve her zaman karıncaları yaşam alanlarınızdan uzakta tutmuş olursunuz.

Karıncalara karşı alınacak tedbirler

Karıncalardan kurtulma aslında tedbirle başlamaktadır. Eğer daha önce yaşam alanınıza karınca istilası olmuş ise mutlaka tedbirli davranmalısınız. Sizlere bahsedeceğimiz tedbirler direk gözlemler sonucu doğruladığımız tedbirlerdir aslında. Karıncaların en çok sevdiği şeyleri ortadan kaldırmalısınız.

Karıncalar kirli bulaşıkları çok sever ve onlar için zengin bir menüdür aslında, çünkü “artık yemekler” vardır. Gerek mutfak tezgahı üzerinde gerek ise bulaşık makinesinde kirli bulaşıklar olmamalı olsa bile uzun süre tutmamalısınız. Bulaşık makinesi için de bu geçerlidir. Çünkü bir gün bir bakarsınız, çalıştırmadan beklettiğiniz bulaşık makinesinin içi karınca doludur.

Ev veya ofisinizi düzenli ve doğru olarak süpürmelisiniz. En az haftada bir mutlaka silmelisiniz ve mümkünse bu silme işleminde elma sirkesi ve karbonat mutlaka silme suyunuz içerisinde olmalıdır. Karınca ayak izlerini yok ettiği gibi kokusu dolayısıyla da karıncaları uzak tutacaktır.

Bal, Şeker, Marmelat, Reçel v.b. ürünleri açıkta bırakmamalı, tezgaha veya yere damlamaması konusunda dikkatli olmalısınız.

Karıncaların gelme ihtimali olduğunu düşündüğünüz noktalara, onları kaçıracak yöntemler uygulamalısınız. Bazı internet araştırmalarında limon ve limon tuzu, karıncaları kaçırır şeklinde bilgiler de mevcuttur.

Peki karıncaları ne kaçırır? Yöntemler gerçekten işe yarıyor mu?

Karıncalar elma sirkesi, karbonat, tebeşir, bebek pudrası, çamaşır suyu, nane yağı, tarçın, acı biber ile karşı karşıya kaldığında kaçacaktır düşüncesi hakimdir. Ancak çeşitli testleri incelediğimizde ve birebir uyguladığımızda karıncaların tarçın, pul biber, tebeşir, bebek pudrasından kaçmadığını fark ettik. 30 Cm’lik bir alana yaklaşık 100 adet karıncayı koyup etrafına zeytinyağından bir çember yaptığımızda karıncaların o çemberden çıkamadığını gördük. Hatta bazı karıncaları mercekle incelediğimizde zeytinyağına temas etmiş olanlar ayaklarını ve antenlerini temizlemeye çalışmıştır.

Karıncalara tuzaklar kurabilirsiniz. Karıncaların en sevdiği şeylerden biri pudra şekeridir. Pudra şekerini kabartma tozu ile karıştırırsanız karıncalar bu yemleri mutlaka yiyeceklerdir. Kabartma tozu pudra şekeri ile beraber tüketilmiş olduğundan bu karışımı tüketen karıncaların tamamı yok olmuş olacaktır. Bizim bilgi sahibi olmadığımız, duymadığımız ve deneyimlemediğimiz bir yöntem daha var. Çeşitli web kaynaklarından araştırarak öğrenmiş olduğumuz bu yöntem de mısır unudur. Mısır unu ve şekerden oluşan bir karışım hazırlanması durumunda karıncaların bu karışımı tüketmeleri ile ölebilecekleri hatta kolonilerine bu yemleri götürmeleri durumunda tamamının yok olabileceği de internet üzerinde yer alan bir bilgidir. Bu yöntemde ise mısır unu karıncaların sindirim sistemini yok eden bir madde olarak belirtilmiştir.

Sizlere her aşaması ile vermiş olduğumuz bu yöntemler sayesinde karıncalardan kurtulmak çok kolay olacaktır. Mücadelenin temelinde her zaman hijyenin ön planda olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR