10.1 C
Ankara
Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaNebula ÖzelFaydalı BilgilerMelisa Çayı Faydaları ve Yapılışı

Melisa Çayı Faydaları ve Yapılışı

Latince ismi Melissa Officinalis olarak da bilinen Melisa Bitkisi, 1 metreye kadar uzayabilen otsu bir yapıya sahiptir. Naneyi andıran kokusu, limon otu olarak bilinen bitkiyle benzerlik gösterse de yapraklarının şeklinden dolayı kolayca ayırt edilebilmektedir.

Antimikrobiyal ve antioksidan etkisi sayesinde insan vücuduna oldukça faydalı bir bitkidir. Genellikle Akdeniz ikliminin yaşandığı bölgelerde yetişen Melisa Otu, halk arasında Oğul Otu, Temre Otu, Kovan Otu ve Limon Nanesi olarak da anılmaktadır. Sinir sistemini yatıştırıcı özelliği bulunan Melisa Otu’nun kurutulmuş yaprakları sıcak suda demlenerek çayı yapılabilir. Melisa Çayı’nın rahatlatıcı özelliğinin yanı sıra uyku problemi ve sindirim sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Tabi ki Melisa Çayı’nın faydaları bunlarla sınırlı kalmıyor. Nebula Türkiye ekibi olarak sizler için Melisa Çayı’nın faydalarını araştırdık. Melisa Çayı’nın Faydaları ve Yapılışı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız makalemizin tamamını okumanızı tavsiye ederiz…

Melisa_Çayı_Bitki_Çayları_Görselleri_Nebulaturkiye.com
Melisa Çayı

Melisa Çayı ’nın Faydaları

1.Sakinleştirir

Rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği, Melisa Çayı’nın en bilinen özelliklerinden biridir. Stresli bir iş ortamında çalışmanız veya gün içerisinde birtakım problemlerle karşılaşmanız, gergin ve stresli bir gün geçirmenize sebep olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Fakat gün içerisinde 1-2 fincan Melisa Çayı içerek rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği sayesinde bu gerginliği ortadan kaldırabilir, daha keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

2.Uykusuzluğa ve Anksiyete Rahatsızlığına İyi gelir

Anksiyete bozukluğu bulunan insanların %90 kadarının en büyük problemi sağlıklı bir gece uykusudur. Aşırı kaygı, vücudumuzun savaş/kaç mekanizmasını devreye soktuğu için bu durum kalp atışlarımızın artmasına ve kaslarımızın gerilmesine sebep olur.Bu da doğal olarak geceleri uykuya geçememe ve uykudan sürekli olarak uyanma gibi şikayetleri beraberinde getirir. Bu nedenle Anksiyete bozukluğu bulunan kişiler ciddi bir uyku problemiyle karşı karşıya kalırlar.

Sağlıklı ve düzenli bir uyku, bedensel ve zihinsel olarak dinç olmamız açısından çok önemlidir. Sağlıklı bir uyku düzeniniz olmadığı takdirde yaşam kaliteniz düşer, işlerinize odaklanma ve iletişim bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Papatya Çayı ile aynı özelliği taşıyan Melisa Çayı’nın stres semptomlarını yatıştırıcı özelliği rahatlamanıza, ruh halinizin iyileşmesine ve anksiyete problemlerinizin önüne geçmesine yardımcı oluyor. Geceleri uykuya geçmekte güçlük çekiyorsanız veya uyuduktan sonra sık sık uyanma gibi problemleriniz varsa yatmadan 10-15 dakika önce melisa çayı hazırlayarak içebilirsiniz. İçtikten 10 dakika sonra vücudunuzun keyifle gevşediğini,  rahatladığını ve uykunuzun geldiğini hissedeceksiniz.

3.Sindirim ve Hazmı Kolaylaştırır

Yapılan araştırmalara göre Melisa, hazımsızlık tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Sindirimi kolaylaştırması ve gastrointestinal rahatsızlıkların önüne geçmesi açısından yaygın olarak kullanılmaktadır. Hazımsızlık tedavisi için Melisa Çayı, Nane ile karıştırılarak içildiği takdirde mide problemlerinin de önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

4.Alzheimer Hastalığı Belirtilerini Tedavi Eder

Bazı çalışmalarla birlikte Melisa Çayı’nın Alzheimer hastalığının belirtilerini tedavi etmede yardımcı olduğu görülmüştür. İkinci maddede belirttiğimiz Anksiyete (Kaygı) rahatsızlığı en çok Alzheimer hastalarında görülmektedir. Melisa Çayı verilen bazı hasta bireylerde hafıza ve problem çözme becerilerinin arttığı ve buna ek olarak Anksityete rahatsızlıklarının azaldığı görülmüştür.

5.İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Melisa Otu, İdrar Yolu Enfeksiyonlarının sebep olduğu bakterileri yok etmede çok güçlü bir bitkidir. Günümüzde hemen hemen her 5 kadından 1’inde görülen İdrar Yolu Enfeksiyonu, Günde 2 defa Melisa Çayı içildiği takdirde idrar yollarında biriken bakterileri yok ederek bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

6.Östrojen Hormonunu Yükseltir

Östrojen seviyesinin düşmesi, Menopoz dönemindeki kadınlarda görülen ateş basması, terleme, uykusuzluk, sinir, stres ve gerginlik gibi problemlerin en büyük nedenlerinden biridir. Melisa Çayı, Östrojen Hormonunun yükselmesine yardımcı olduğu için bu tip rahatsızlıklarla karşılaşan kadınlara Melisa Çayı içmeleri tavsiye edilmektedir.

7.Yaraları İyileştirir ve Ağrı Kesici Özelliği Taşır

Melisa Çayı geçmişte birçok toplum tarafından ağrı kesici olarak kullanılmıştır. Melisa Otu’nun antiseptik ve antioksidan özelliği sayesinde kür haline getirilerek açık yaralara sürüldüğü takdirde enfeksiyonları temizlediği ve yaraları iyileştirdiği de bilinmektedir.

8.Kabızlığı Önler

Melisa Çayı’nın sindirimi ve hazmı kolaylaştırdığından yazımızın başında bahsetmiştik. Yine sindirim sistemini düzenlemede ve kabızlığı önlemede, Melisa Çayı tamamen doğal bir ilaç niteliği taşımaktadır.

9.Karaciğeri Korur

Karaciğerimiz kan pıhtılaşmasını düzenleyen ve zararlı birtakım kimyasal maddeleri süzerek vücudumuzdan atmamızı sağlayan önemli bir organımızdır. Zaman zaman sağlıksız diyet uygulamalarıyla karaciğerimizi yorabiliriz. Fakat Melisa Çayı, uygulanan bu tür diyetlerin kötü etkilerinden karaciğerimizi koruyucu bir özelliğe sahiptir.

10.Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Melisa bitkisi, Antimikrobiyal ve Antiviral özelliği sayesinde hastalıklarla mücadelede muhteşem bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için soğuk algınlığı ile ortaya çıkan Grip ve Nezle gibi hastalıkların hızla iyileşmesine yardımcı olur.

Melisa Çayı’nın Diğer Faydaları;
 • Antiseptik özelliği ile ağız içinde oluşan yara ve uçuklara karşı tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Egzama ve Mantar gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kalp ve Damar rahatsızlığına yakalanma riskini en aza indirir.
 • Yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyonu dengeler.
 • İçinde barındırdığı yağ ve madensel tuzlar sayesinde sivilce oluşumunu önlediği gibi daha önce ortaya çıkan sivilcelerin ve siyah noktaların hızla yok olmasını sağlar.
 • Güneşin zararlı etkilerine karşı vücudumuzun korunmasında adeta kalkan görevi görür.
 • Böcek ve sinek ısırıklarından dolayı oluşan mikropları öldürerek yaraları iyileştirir.
 • İçindeki Rozmarinik Asit sayesinde algılama ve öğrenme becerisini güçlendirir. Bu nedenle sınav zamanlarında çocuklara içirilmesi önemle tavsiye edilmektedir.
 • Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.
 • Ağrı kesici özelliği sayesinde baş ağrılarını giderir.
Melisa Bitkisi’nin Kullanım Alanları
 • Yemeklere aroma ve lezzet katmak amacıyla nane, melisa, defne yaprağı, taze kekik, maydanoz, fesleğen gibi otlar kullanılmaktadır. Melisa yapraklarının ise yemeklerde daha fazla tercih edildiği bilinmektedir. Taze melisa yaprakları balıklarda, salatalarda, çeşitli sebze yemeklerinde, tavuk ve birtakım soslarda lezzet ve tat amacıyla kullanılmaktadır.
 • Kurutulmuş melisa yaprakları limonlu çay üretiminde kullanıldığı gibi yeşil ve siyah çayların içerisine de ilave edilmektedir.
 • Melisa’nın yağı çıkartılarak nadiren parfüm üretiminde de kullanılmaktadır.
 • Cilt temizliği ve akne tedavisinde etkili olduğu için bazı cilt temizleyici kozmetik ürünlerinin yapımında da kullanılmaktadır.
Melisa Çayı’nın Yapılışı

Melisa Çayı’nın yapılışı oldukça basittir. 1 su bardağı suyu kaynatıp ateşin üzerinden alıyoruz. 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş Melisa yapraklarını kaynamış suyun içerisine ilave ediyoruz. 8-10 dakika demlendikten sonra çayınızı süzerek dilediğiniz gibi içebilirsiniz.

Çeşitli bitki çayları yaparken farklı malzemelerden de destek alarak lezzetini ve etkisini artırmayı düşünebilirsiniz. Fakat Melisa çayını olabildiğince sade tüketmeye özen göstermelisiniz. Zira içerisindeki bileşenler farklı maddelerle etkileşime girerek olası bir yan etkiye sebep olabilir.

Melisa Çayı’nın Zararı ve Yan Etkileri

Faydaları saymakla bitmeyen Melisa Çayı önerilen miktarda ve doğru kullanılmadığı zaman vücudumuza çeşitli zararları ve yan etkileri olabilir. Bu nedenle günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir. Aksi takdirde ciltte kızarıklık, şişme, döküntü ve mide bulantısı gibi yan etkileri olabilir.

UYARI

Eğer kronik bir rahatsızlığınız veya alerjiniz var ve sürekli olarak ilaç kullanmanız gerekiyorsa Melisa Çayı’nı mutlaka doktorunuza danışarak ölçülü bir şekilde tüketmelisiniz. Aksi halde kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Daha fazla Faydalı Bilgi arıyorsanız TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR