24.3 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 8, 2024
Ana SayfaNebula ÖzelSağlıklı YaşamDünyanın en faydalı besinleri

Dünyanın en faydalı besinleri

İnsan hayatı için en fazla öneme sahip gıdalar araştırıldı..Vitamin ve Mineraller yönünden zengin, hastalıklarla mücadelede en güçlü etkiye sahip sebze ve meyveler hakkında detaylı bilgiler...

Hepimiz günümüz şartlarına göre en sağlıklı şekilde nasıl besleniriz? Buna çabalıyoruz aslında… Dünyanın en faydalı besinleri ve vücudumuza kattıkları hep merak ettiğimiz bir olgu olmuştur. Ayrıca yediklerimizin doğal ve organik olup olmadığını öğrenmek için hep bir araştırma içerisinde olmuşuzdur. Hangi besinler vücudumuza faydalıdır? Hangi besinleri tüketmeliyiz? gibi sorular oluyor aklımızda…

İşte tüm bunlara cevap niteliğinde 100 çeşit besin üzerinden araştırma yapıldı ve bu araştırma neticesinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu dünyanın en faydalı besinleri sıralandı…

Şimdi bu 100 çeşit besin arasından dünyanın en faydalı besinleri hangileri bir göz atalım…

 • Kabak Çekirdeği
 • Pazı
 • Chia Tohumu
 • Kereviz kurusu
 • Pancar Yaprağı
 • Su teresi
 • Kuru Maydanoz
 • Yeşil Soğan
 • Mandalina
 • Kırmızı Lahana
 • Bezelye
 • Ispanak
 • Pembe Greyfurt
 • Pul biber
 • Badem
 • Acı Biber
 • Fesleğen
 • Brokoli
 • Kara Lahana
 • Karahindiba Yaprağı
Faydali_Gidalar_Nebula_Web_Page
                                                          Dünyanın en faydalı besinleri

Bu 20 besin çeşidi sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketmemiz gereken gıdalardır. Peki bu gıdaların içeriğinde ne bulunmaktadır? Vücudumuza katkısı nedir? Diyorsanız bunların hepsi yazımızda sizler için yer almaktadır.

Kabak Çekirdeği : Çinko, magnezyum ve bakır yönünden yoğun bir gıdadır. Özellikle ruh sağlığı ve sinir sistemi üzerinde faydası olduğu belirtilir. Prostat kanseri başta olmak üzere, bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. Çokça Omega-3 yağları içermektedir. Diyabete iyi gelmektedir. Kalp ve karaciğer sağlığına faydalıdır.
Pazı: C vitamini, A vitamini , K vitamini ve Folik asit bakımından oldukça yoğun bir sebzedir. Bunların haricinde içerisinde demir, magnezyum, kalsiyum ve E vitamini de bulunur. Pazı, şeker hastalığından korumaktadır. Aynı zamanda hemoroide faydalı olduğu gibi kemik sağlığını da korumaktadır.
Chia Tohumu: İçerisinde omega-3 ve lif bulunmaktadır. Chia tohumları aynı zamanda yüksek bir protein kaynağıdır. Daha kolay uyumamızı ve kendimizi huzurlu hissetmemizi sağlayan Triptofan isimli amino asiti yapısında bulundurmaktadır.
Kereviz kurusu: Kurutularak yaprak haline getirilen kereviz çok önemli bir vitamin amino asit ve mineral kaynağıdır.
Pancar yaprağı: Demir, kalsiyum, K ve B grubu vitaminleri yönünden zengin bir bitkidir. Bir bardak pancar yaprağı suyu idrar yolu enfeksiyonuna olumlu etki eder ve söker atar. Mide ekşimesine iyi gelmektedir. Yalnız şeker hastaları bu besini tüketmekten kaçınmalı özellikle şeker pancarı yaprağını kullanmaktan kaçınmalıdır.
Tere: İdrar söktürür, kanı temizler ve böbreklerdeki kumların atılmasına yardımcı olur. Bileşenindeki vitamin ve mineraller cinsel hayata olumlu etkiler yaratmaktadır.Erkeklerde cinsel gücü arttırırken içerdiği karaten de kadınları güzelleştirmektedir.
Kuru Maydanoz: Kalsiyum florür ve bor fazla miktarda olduğu için diş sağlığınız için çok önemlidir. Kuru maydanoz da bulunan folatlar, koroner krizler ve inme halinde vücuda direnç kazandıracaktır. Prostat, cilt, meme kanseri gibi hastalıklardan korumaktadır. Bronşları açar. C,K,A,B12 Vitaminleri içermektedir.
Yeşil Soğan: Fosfor, magnezyum, bakır yönünden zengin ve K vitaminini içeriğinden fazlaca bulunduran bir sebzedir. Kalp hastalıkları riskini azaltır, burun tıkanıklığını giderir.Ödem söktürür ve zayıflamaya yardımcı olur. İdrar söktürür, böbrek ağrısına iyi gelir. Soğuk algınlığı için çok faydalıdır.
Mandalina_Gida_Nebula_Turkiye_Web_Page
                                    Mandalina; bağışıklık sistemini güçlendirir ve kemiklere fayda sağlar
Mandalina: Karbonhidratlar açısından zengindir.Bol miktarda lif ve protein içermektedir. C ve E vitamini yanı sıra sodyum, potasyum, bakır Piridoksin, Tiamin gibi bir çok mineralleri içeriğinde bulundurmaktadır. Bağışıklığı güçlendirir. Kalp hastalığı riskini azaltır ve kemiklere iyi gelmektedir.
Kırmızı Lahana: Lifler bakımından zengindir.Bağışıklık sistemine etki ederek, vücudu hastalıklara karşı korur.Baş ağrılarını dindirir. içeriğinde bol miktarda sülfür bulunur ve buda akne ve sivilceleri tedavi edebilmektedir. Katarakt ve felç riskini aza indirmektedir. Damarları açar ve kan akışını kolaylaştırır.
Bezelye: K,A,C VE B9 vitaminleri dışında potasyum,magnezyum,kalsiyum,fosfor,sodyum, demir, selenyum, manganez, bakır, çinko gibi çok önemli mineralleri içeriğinde bulundurmaktadır. Kolesterolü dengeler, saç dökülmesine karşı olumlu etkilidir. Bağışıklığı güçlendirir ve Alzheimer’a karşı koruma sağlar.
Dondurulmuş ıspanak: A vitamini, Folat, magnezyum ve karotenoidler açısından zengin olan ıspanağın, dondurulmuş halinin tazesinden daha besleyici olabileceği belirtilmiştir.
Pembe Greyfurt: Genellikle kış mevsiminde tüketilen pembe greyfurt, diyabet, kanser, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon gibi bir çok hastalıklarla mücadele konusunda önemli pay sahibidir. A, C VE ,E vitamini açısından çok zengindir. Kalsiyum, fosfor, bakır, magnezyum ve demir açısından da oldukça etkilidir. Enfeksiyon riskine, göz sağlığının korunmasına, bağırsak fonksiyonlarının hızlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kolesterolü düşürür ve diş sağlığınızı korur.
Pul biber: İçeriğindeki acılık ile iştah açıcı özelliği vardır ve sindirim sisteminizi dezenfekte ederek düzenler. C vitamini içerir ve kalp krizi riskini azalttığı bilinmektedir. Grip ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Kan dolaşımını hızlandırarak idrar miktarını arttırmaktadır. Pul biberi varis, basur, ülser, sistik ve benzeri rahatsızlığı bulunanlar yememelidir.
Badem_Gıda_Nebula_Web_Page
                                                    Badem; Kalsiyum, Demir ve Protein zenginidir
Badem: Kalsiyum, demir ve protein açısından zengindir. Beden ve zihin yorgunluğunuzu giderirken mesane, böbrek ve üreme yollarındaki iltihaplanmaları geçirmektedir. Kalp ve damar hastalıklarından korur safra taşı oluşumuna engel olur.
Acı Biber: Damarların içerisindeki plakları temizleyerek kalbe iyi gelmektedir. Kalbin ihtiyaç duyduğu besin ögelerini içeriğinde bulunduran acı biber kanı incelterek kan dolaşımını hızlandırır. Aynı zamanda vücut sıcaklığını arttırır ve kan hücrelerine yapışan toksinleri temizler.
Fesleğen: Kalsiyum, Magnezyum, K vitamini ve beta-karaten bakımından zengindir. Kalp sağlığı için çok önemlidir.Aynı zamanda stres, yorgunluk, uyku düzensizliği ve unutkanlık gibi rahatsızlıklara karşıda fesleğenden yararlanılabilir.
Brokoli_Resimleri_Nebula_Web_Page
                                           Brokoli; kanser hastalığına karşı faydalı bir besindir
Brokoli: C ve K vitaminleri, Lif, Potasyum, Lutein ve Folat açısından zengindir. Kanser riskini azaltır ve eklem hastalıklarına karşı savaşır. Yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, yüksek kolesterol gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.
Karalahana: E, A, B, C vitaminleri ile kalsiyum, kükürt, magnezyum, potasyum, çinko, demir mineralleri açısından oldukça zengindir. Kalp hastalığı, bazı kanser türleri, depresyon, ülser ve bağışıklık sistemi tedavilerinde vücudu desteklemektedir.
Karahindiba yaprağı: A, B kompleks, C ve D vitaminleri içermektedir. Bol miktarda potasyum, çinko ve demir gibi mineralleri de içeriğinde barındırır. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını destekler, idrar söktürür ve safra salgılarını arttırır.

Dünyanın en faydalı besinleri olarak sıraladığımız bu gıdalar, mutfak kültürümüzde kendine kalıcı olarak yer bulmalı ve hayatımızın bir parçası haline gelmelidir. Çocuklarınız ve sevdikleriniz için de bu tüyolardan yararlanarak sağlıklı bir yaşam şekli sağlayabilirsiniz. Unutmayınız ki siz değerlisiniz ve sağlıklı bir bedeni hak ediyorsunuz .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR