17.3 C
Ankara
Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaNebula ÖzelNasıl Yapılır?Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Öğrendiğiniz yöntemlerle gümüşlerinizi temizleyebilecek ve parlak görünüme kavuşturacaksınız. Ayrıca bakım yapmayı öğrenerek gümüşlerin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Gümüş takılarınızı ister kullanın isterseniz bir kenara bırakın bir süre sonra karardıklarını göreceksiniz. Gümüşlerin kararma sebeplerinden bir kaçı, doğada bulunan kükürt ve teninizde bulunan terdir. Gümüş takılarınızın kararmasını yadırgamayın ve kısa sürede gümüşlerinizi eski haline çevirecek bakımları bir an önce öğrenin. Gümüşlerinizi ilk günkü haline çevirmek tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Gümüş nasıl parlatılır? ve Gümüş bakımı nasıl yapılır? hepsini eksiksiz olarak yazımızda okuyacaksınız. Sizleri uzun uzun yazılarla sıkmamak için tüm değerli ve nitelikli bilgileri bir araya sıkıştırıyoruz.

Öncelikle bilmeniz gereken ilk kural kararmış gümüşler parlatıldıktan sonra bakımı düzenli yapılırsa bir daha kolay kararma olmayacaktır. Piyasada bir çok yerde Gümüş Parlatıcı ürünler satılmakta ve açık konuşmak gerekirse faydalı da ürünler olduğunu söylemek gerekir. Ancak sizlere verdiğimiz bilgiler dahilinde gümüş parlatmak için dışarıda satılan ürünlere ihtiyacınız olmayacaktır. Harika görünümlü gümüşler için önce temizlik sonra partlatma olmak üzere iki adım uygulanacaktır.

Gümüş Temizliği için önce karışım hazırlamanız gerekmektedir. Bu karışımın tarifini size aşağıda veriyoruz ancak şunu bilmeniz gerekir hangi karışımı kullanırsanız kullanın içerisinde 1 saat beklemesi yeterlidir.

Gümüş Temizliği Yöntemleri

Diş Macunu: 2 Çay kaşığı kadar diş macununu sıcak suyla iyice çözün ve sıvı karışım haline gelsin. Daha sonra gümüşün etrafına diş macunu sürün hazırladığınız karışımın içine atın. 1 saat kadar bu karışım içerisinde beklemelidir.

Elma Sirkesi ve Karbonat: 1 Çay kaşığı karbonatı çay tabağı kadar ufak bir kabın içerisine koyun ve gümüşü karbonat üzerine bırakın sonra gümüş üstüne 1 çay kaşığı karbonat daha dökün. Gümüşün altı ve üstü karbonat olmuş olacak. Daha sonra üzerine elma sirkesi dökün. Köpürme bittikten sonra 1 saat kadar bu karışımda kalmalıdır.

Limon ve Maden Suyu: Yarım çay bardağı içerisine limon sıkın ve geri kalan yarısına da maden suyu doldurun. Gümüşü 2 dk kadar karışıma batırıp çıkartın sonra karışımın içerisine atın ve 1 saat bekleyiniz.

Yukarıdaki üç yöntem daha önce denenmiş ve sonuç alınmış yöntemlerdir bu sebeple uzun uzun sıralamaya gidip gereksiz yöntemlerle sizleri uğraştırmayacağız. Size verdiğimiz yöntemler gümüşün temizlik aşamasına ait bilgilerdir, bu işlem bittikten sonra parlatma işlemi ayrı yapılacaktır.

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Yukarıda tarifi verilen karışımlar ile gerekli gümüş temizliğinizi yaptıktan sonra sıra geldi gümüş parlatma yöntemlerine… Peki temizlenmiş gümüş nasıl parlatılır? Öncelikle karışımdan çıkardığınız gümüşlerinizi musluktan akan suyun altında 2 dk kadar yıkayın. Bu yıkama işleminde; kirlerin çıkması için gümüş alyans üzerinde elinizle baskı uygulayabilirsiniz ancak taşlı gümüş yüzükler ve kolyelerde biraz daha nazik olmalısınız. 2 dakikalık durulama işlemi sonrasında pamuksu bir bezi elma sirkesi ile nemlendirin ve 5 dakika kadar gümüşü silin. Temizlik işleminden sonra sirkeli bezle yapmış olduğunuz bu silme işlemi gümüşün çok daha parlak ve hijyenik olmasını sağlayacaktır.

Gümüş_Parmak_Tesbih_Nebulaturkiye
Gümüş Tesbih Parlatma
Gümüş Tesbih nasıl parlatılır?

Eğer gümüş bir tesbihiniz varsa temizliğin nasıl olacağını tesbih ipi belirleyecektir. Gümüş Tesbih taneleri eğer ipe dizilmiş ise herhangi bir karışım içerisine koymadan yüzeysel temizlik yapmanız gerekir. Bu işlemin sebebi tesbih ipinin deforme olmaması içindir. Eğer gümüş tesbih taneleri; gümüş bir zincir üzerine dizilmiş ise “temizleme karışımı” içerisinde bekleterek işleme başlayabilirsiniz.

Püf Nokta: Tesbihiniz tamamen temizlendikten sonra bir daha kararmaması için günde bir sefer sirkeli su ile nemlendirilmiş bezle silmeniz gerekmektedir. Sirkeli bez temizliği yaklaşık 30 saniye yeterlidir. Temizlenmiş gümüş tesbih her gün düzenli çekilirse kararma yapmayacaktır. Hatta bunu da bilmenizde fayda var kararmış bir gümüş tesbihi sürekli çekerseniz bir süre sonra nasıl parladığını göreceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR