24.6 C
Ankara
Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaNebula ÖzelMakalelerNamaz İbadeti ve bilinmesi gerekenler

Namaz İbadeti ve bilinmesi gerekenler

Namaz ibadetinin gerekliliği ve önemi

Namaz İbadeti yazımızdan bir önceki seçimimiz ile itikat konusuna yer vermiştik. Şüphesiz dinimizde en önemli husus itikat meselesidir. Evvela inancımızın sağlam olması gerekir. Helal ve haramlara şüphe duymadan inanmalı ve bunlarla amel etmeliyiz. Yapılan bütün ibadetlerimiz şüphesiz alemlerin Rabbi olan Allah’adır.

İslam’ın beş şartından biri olan, günün belli vakitlerinde ve abdest alınarak yerine getirilen ibadettir.
Namaz ibadetlerin en üstünüdür. İslam’ın ikinci şartıdır. Arapçada namaza (Salât) denir. Salât, aslında dua, rahmet ve istiğfar demektir. Namazda, bu üç mananın hepsi bulunduğu için, salât denilmiştir.
Adem aleyhisselamdan beri, her dinde bir vakit namaz vardı. Hepsinin kıldığı bir araya toplanarak, Hz. Muhammed aleyhisselama, inananlara farz edildi.

Namaz bizlere Miraçta verilen en güzel ve en kutsal hediyelerden bir tanesidir. Namaz ile ilgili birçok hadis ve ayet yer almaktadır. Hepimizin sıkça duyduğu namaz dinin direği, müminin miracıdır sözüyle bizlere namazın önemini anlatan en güzel hadislerden bir tanesidir. Namaz ile ilgili birçok ayet ve hadis olduğu için namazı inkâr eden kâfir olur.

Secde_Eden_İnsan_Görseli
İbadet

İbadet

Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77)

Namaz, Allahü Teâlâ’ya ve Resûlüne imandan sonra, bütün amel ve ibadetlerden daha üstün bir ibadettir.
Dinimizde ilk emredilen farz namazdır. “Namaz ibadeti, müminlere belli vakitlerde farz kılındı.” (Nisa, 103).

Kıyamette de, imandan sonra ilk soru namazdan olacaktır.

Namaz için buyuruldu..

Namaz ibadeti, İslam dininde iman etmekten sonra en kıymetli ibadettir. Allahü Teâlâ, kullarının yalnız kendisine ibadet etmeleri için namazı farz etti. Kur’an-ı kerîmde yüzden fazla ayet-i kerimede (namaz kılınız!) buyurulmaktadır. Hadis-i şerif de, (Allahü Teâlâ, her gün beş vakit namaz kılmayı farz etti. Kıymet vererek ve şartlarına uyarak, her gün beş vakit namaz kılanı Cennete sokacağını, Allahü Teâlâ söz verdi) buyuruldu.
Namaz, dinin direğidir. Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve Sellem” buyurdu ki; Başsız insan olmadığı gibi, namazsız da din olmaz.
İbadetlerin hepsini kendinde toplayan ve insanı Allahü Teâlâ’ya en çok yaklaştıran hayırlı amel, namazdır. Sevgili Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: “Namaz dinin direğidir. Namaz kılan kimse, dinini kuvvetlendirir. Namaz kılmayan, elbette dinini yıkar.”
Namaz kılmak, akıllı olan ve buluğ çağına giren her erkek ve kadın Müslümana farzdır.

İsra suresinin, (Güneşin kayması anından, gecenin kararmasına kadar ve sabah vakti namaz kıl) mealindeki 78. âyet-i kerimenin aslında geçen, (Dülûk-üş şems) öğle ve ikindi, (Gasak-ıl leyl) akşam ve yatsı namazı, (Fecr) de sabah namazıdır. (Beydavi)

“Akşama girerken, sabaha ererken, gündüzün sonunda ve öğle vaktinde Allah’ı tenzih edin!” (Rum 17,18)

Çok kıymetli ve değerli kardeşlerim, zaman akıp gidiyor ömür tükeniyor… Dünya boş, gelin ebedi hayatımızı bu geçici dünyaya tercih etmeyelim. Namazımızı kılalım sadece ve sadece Allah’a kulluk edelim.

Fi emanillah…

ERSİN ŞIK

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR