30 C
Ankara
Salı, Temmuz 9, 2024
Ana SayfaGenelTarihsel bir iz "Eminönü"

Tarihsel bir iz “Eminönü”

Tarihi dokusu ile ön plana çıkan Eminönü yıllarla beraber kültür ve tarihine daha fazla değer katarak günümüze kadar gelebilmiş ender örneklerden biridir

Eminönü ; Doğuda İstanbul boğazı, Batıda Fatih ilçesi, Kuzeyinde Haliç, Güneyinde Marmara Denizi ile çevrelenmiş tarihin merkez noktalarından biridir. Osmanlı döneminden günümüze kadar bir çok konu ile her döneminde farklı önemlerle ön plana çıkmış bir tarihi ilçedir. Tarihin sayfalarında Bizans Döneminde Eminönü, Osmanlı Döneminde Eminönü ve Cumhuriyet tarihinde Eminönü olarak farklı dönemlere tanıklık etmiş bir ilçe olmuştur. Tüm bu dönemlerde sahip olduğu farklı cazibeleri günümüze kadar getirebilen bu ilçe hala bir çok eser ile tarihsel gövde gösterisini devam ettirmektedir. Eminönü iş hayatının en yoğun olduğu bir yerdir. Buralarda gezip etrafı gözlemlediğinizde en çok göreceğiniz sürekli çalışan ve bir işle meşgul olan insanlardır. Bunların yanı sıra göz gezdirmeye devam ettiğinizde tarih ve onları inceleyen turistler görmeniz pek âlâ mümkündür.

Galata_Deniz_Vapur_Görselleri_Eminönü
Eminönü – Galata Kulesi

İlçe sahip olduğu alan içerisinde İstanbul Üniversitesi gibi bir eğitim kurumunu, Beyazıt ve Sultanahmet meydanlarınıYerebatan sarayı ve Topkapı Sarayını, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısını, Küçük Ayasofya, Ayasofya, Şehzade, Beyazıt ve Laleli Camileri ile Gülhane Parkı gibi çok fazla öneme sahip tarihsel yapıları içerisinde bulundurmaktadır.  

Geçmişten günümüze kadar her türlü tarihe tanıklık eden bir çok lidere şahit olan, bir çok rejim gören, eğitimden ticarete kadar bir çok faaliyetin aktif olarak rol aldığı Eminönü, her değişim ve dönüşümde tarihi yönlerine yeni kültürel değerler ekleyerek günümüze gelebilmeyi başarmış bir medeniyet odağıdır. Sınırları içerisinde gördüğü her tarihi detay, olay ve eseri bünyesinde tutmayı başarabilen bu bölge günümüze kadar sadece isimlerdeki değişikliklere müsaade etmiş geri kalan tüm değerlerini ısrarla korumaya devam etmiştir.

Bizans’tan bugüne karşımıza gelen farklı isimler şu şekildedir;

Başçe Kapısı karşılık olarak Neorin Kapısı

Odun Kapısı karşılık olarak Porta Drungari

Cağaloğlu ve Sirkecinin Kuzey bölgeleri karşılık olarak Eugeniu

Şuhut Kapısı (Çıfıt Kapısı) karşılık olarak Porta Judeca

Çiğalaoğlu karşılık olarak Cağaloğlu

Tarihi doku korunuyor

İstanbul’un diğer ilçelerine nazaran Eminönü’nde Restorasyon çalışmaları daha fazla görülmektedir. İlçedeki tüm tarihi yapılar günümüzün gerisinde kalmaması için tarihi dokusuna zarar verilmeden restore edilmektedir. Bu restorasyon çalışmalarına örnek olarak günümüzdeki en yakın çalışma Eminönü Yeni Cami’de gerçekleştirilendir.

Nebulatürkiye ekibinin fotoğrafçısı tarafından sizler için konuyla ilgili fotoğraf çalışması hazırlanmıştır. Bu video ve daha fazlasının yer aldığı YouTube kanalını ziyaret etmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR