10.1 C
Ankara
Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaNebula ÖzelSağlıklı YaşamGöz Sağlığı ve Göz Gelişimi

Göz Sağlığı ve Göz Gelişimi

Gözleriniz dünyaya açılan en değerli pencerenizdir. Gözlerinizin sağlığını korumak, onları zararlı unsurlardan uzak tutmak ve geliştirerek daha verimli kullanmak sizin elinizde..

Göz Sağlığı ve Geliştirme

Gözlerinizde hiç bir sorun olmayabilir ancak daha iyi görmeye kimse hayır demez bunu için en başta gelen ise göz sağlığı olarak bilinmelidir.Hangi yaş grubundan olursanız olun gözlerinizin reflekslerini arttırmak, hızlı okuma yeteneği kazanmak, görme kabiliyetlerini arttırmak, farklı bir göz ile yeniden dünyaya bakmak için bir takım çalışma ve egzersizler ile kişisel gelişiminize katkı sağlayabilir kendinizde büyük bir değişim başlatabilirsiniz.

Gözler çalıştıkça gelişen bir organdır ancak zararlardan korumakta, gelişim sağladığınız kadar önemlidir. Gözlerinizi UV ışınlarından, bilgisayar ve cep telefonundan hatta gündelik hayatta televizyon ışınlarından koruyarak aynı zamanda sağlıklı ve göz için yararlı gıdalar ile beslenerek, düzenli uyku, göz egzersizleri gibi takviyeler ile gözlerinizi çok daha iyi bir noktaya taşımanız olasıdır.

Gözlere faydalı besinler

Gözlerdeki katarakt, sarı nokta, gece körlüğü gibi problemlere çözüm olan ve gözlerin daha iyi görmesine katkı sağlayan yağ asitleri, A vitamini, E vitamini, C vitamini, Omega 3 günlük ihtiyacımızı karşılayacak kadar tüketilmelidir. Havuç ve koyu yeşil yapraklı sebzelerin düzenli tüketimi ile göz sağlığı ve canlı görme konusunda gerekli takviyeler alınmış olacaktır. Balık yağı ise diğer yandan gözlerinize faydası olan diğer bir besin kaynağıdır. Beslenme konusunda özel bir çalışmaya gerek yoktur sadece bahse konu besinleri yaşam tarzınız yapmanız gerekmekte ve hayatınız boyunca sizlerle olacak gözlerinizin sağlığını korumanız, yetilerini arttırmanız için yeterli olacaktır.

Göz Korunması

Gerekli besinlerin tüketimi ile göz sağlığı ve sağlığın koruması yönünde belirli tedbirleri almış olacaksınız ancak gözlerinizi düşünüyorsanız beslenmek dışında da almanız gereken tedbirler vardır.

Güneşe direkt bakmamak, Televizyonu yakından izlememek, yoğun ışıkta gözleriniz için dereceli, dinlendirici gözlük kullanımı ile düzenli uyku uyuyarak gözlerinizi her gün belirli saatler dinlendirmeniz de gözlerinizin sağlığı açısından önemli yer tutmaktadır. Günümüzde birçok teknolojik ürün gözlerimize ciddi zararlar vermektedir. Televizyon, bilgisayar, tablet ve cep telefonlarına ayırmış olduğumuz uzun sürelerde gözlerimiz yorulmakta ve cihazlardan yayılan ışıklar ile zarar görmektedir. Gözlerimizle temas sağlayan tüm teknolojik cihazlarla aramıza süre yönünden mesafe koymak fark edilir derecede gözlerinizin rahatlamasına sebebiyet verecektir. Özellikle yaz aylarında güneşin etkileri bir hayli yüksek olmakla beraber tatil zamanlarında zarar iki katına çıkmaktadır. Tatil beldelerinde başta olmak üzere güneşten gözlerimizi korumak için kaliteli ve gözlere zarar vermeyen güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

Göz Egzersizleri ve Güçlendirme

Gözlerimizi güçlendirmeden önce göz sağlığı besinlerle sağlanmalı, zararlı etkilerden korunuyor olmalıdır. Bu hususlara dikkat etmemiz güçlendirme çalışmalarında yapılacak tüm göz egzersizleri ve destekleyici hareketlerden çok kolay sonuç almamızı sağlayacaktır.

Düzenli kitap okuma alışkanlığına sahip olmakta göz kaslarımızın gelişimine her gün katkı sağlamaktadır.

Elimizle bir kalemi gözümüzden 30-45 cm uzakta, göz hizamızda tutarak ve kafamızın sabit kalması koşulu ile sürekli kalemi sağa ve sola, yukarı ve aşağı gezdirerek sadece hareket eden bu kalemi gözlerimizle takip etmemiz göz kaslarımızın gelişmesini sağlayan egzersiz metotlarından biridir. Bu metot içerisinde kalemi daha fazla hızlandırıp aynı hızla gözlerinizin kalemi takip etmesi egzersiz çalışmasında gözlerinizin sınırlarını zorlayacaktır.

Sürekli Tekrar Şart

Gözlere faydalı bu egzersizi düzenli ve belirli periyotlarda mesela günde 5 seans olmak üzere, her seansta 4 dakika şeklinde tekrarlayabilirsiniz. Egzersizin seviyesini arttırıp kalemin hareketini sağa ve sola, yukarı ve aşağı hızlandırarak daha faydalı olması sağlanabilir.

Kalemle yapılan egzersize benzer bir egzersizde bulunduğunuz odanın köşesindeyken kafanızı sabit, hızlı göz hareketleriyle odanın her bir ucuna göz gezdirebilirsiniz.

Diğer egzersiz ile benzer olan bu çalışmanın tek farkı birinde gözlerinizin yakındaki hareketli bir nesneyi anlık ve hızlı takibi yapılırken diğerinde uzak bir noktada olan sabit, farklı odak noktalarına göz hareketleri ile bakmanız şeklindedir.

Göz Kasları Egzersizleri - Mavi Göz Görselleri
Göz Kaslarını Geliştirme Teknikleri

Farklı bir egzersiz de gözlerinizle sekizgen ve kare çizmeniz halidir. Bu pratik için geniş bir alanda, dış ortamda işiniz daha kolay olacaktır. Vücut ve kafa sabit olacak şekilde gözlerinizle sekizgeni, kare şeklini, keskin ve hızlı olarak boşluğa bakarak gerçekleştirebilirsiniz. Dikkatin dağılmaması ve egzersizlerin rahat yapılabilmesi için en uygun ortamlardan biri denize doğru ve buna benzer nesnel kalabalığın olmadığı yönlere bakarak gerçekleştirilebilir.

Belirtilen bütün sağlık unsurlarına dikkat edilerek, gözün korunması ve dinlendirilmesi yönünden tedbirleri alarak tüm egzersizler eksiksiz ve seviye yükseltilerek gerçekleştirildiğinde gözleriniz daha iyi görme kabiliyetine sahip, refleksleri ve yetisi yüksek olacaktır. Özellikle egzersizlerin ciddi bir çaba içerisinde yerine getirilmesi ile hızlı okuma gibi bir kabiliyete de sahip olunacaktır. Okuduğunuz her yazıda gerekli okuma hatalarına da düşmediğiniz de gözleriniz çok hızlı sıçramalar gerçekleştirmektedir. Bu sıçramalarda dakika başına okunan kelime sayısının artması ile artık ciddi bir hızlı okuma kabiliyeti de elde etmiş olacaksınız. Burada gözleriniz ile ilgili yapmış olduğunuz her şey sağlığınıza olumlu etki ettiği gibi beyin gelişiminize de çok fazla katkı sağlamaktadır. Algınızın ve dikkatinizin artmasına sebep olacaktır. Her çalışmanız sizlere maksimize edilmiş fayda sağlamakta olup bunlardan bir tanesi toplum ve sizin tarafınızdan kolayca fark edilebilecek kişisel gelişiminizin ilerlemesi yönünde olacağı bilinmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

Popüler İçerikler

SON YORUMLAR